آیا نوزادان باید ختنه شوند

دکتر حمیدرضا بادلی

view

در طی ۲۰ سال گذشته تحقیقات بسیار زیاد و مقالات ارائه شده در جامعه پزشکی نشان داده که ختنه می‌تواند باعث پیشگیری از چندین بیماری گردد.

 

آیا بهتراست نوزادان ختنه شوند؟

وظیفه هر پزشکی که در مراقبت از کودکان و نوزادان فعالند مانند متخصصین کودکان و نوزادان پیشگیری از بسیاری از بیماری ها می باشد مانند واکسیناسیون که با این کار فرزندان مان از بسیاری از بیماری‌های خطرناک؛ که در گذشته بسیار خطرناک و مرگ آور بود محافظت می‌شوند.

ختنه کردن نیز همانند واکسنها می تواند از بیماری‌های زیادی پیشگیری کند. اگر از دوران نوزادی تا بزرگسالی بخواهیم فواید آن را بشماریم شامل:

تخت ختنه بیبی فیکس 

به طور کلی می توان گفت که ختنه باعث بهداشت و سلامت بهتر دستگاه تناسلی می شود.

فواید حفاظتی مهم و مفید ختنه

فواید مفید ختنه کردن در بیش از ۳۰ مطالعه مهم معتبر مشاهده ای و چند مطالعه تحلیلی از سال ۱۹۸۰ تا به امروز باثبات رسیده است.

مهمترین دلایل علمی برای اثر حفاظتی ختنه آن است که پوست آلت(ختنه نشده) که بسیار ظریف است در جریان مقاربت دچار خراش های ریز می شود که ویروسی مانند HIV می تواند از آن ناحیه وارد خون و درنهایت ابتلا فرد شود.

یکی از علل دیگر آن است که ویروس به سلول هایی فاکوسیتوزی بنام لانگرهانس دراین ناحیه آلت می چسبد ولی چون این سلول ها  نمی توانند آن را ازبین ببرند از این طریق وارد خون و ابتلای بیماری می شود.

اثری حفاظتی ختنه در پیشگیری از ایدز توسط سازمان جهانی پذیرفته شده است.

پیشگیری از کلامیدیا، سبفلیس و‌ویروس پاپیلوما هم از دیگر موارد محافظتی ختنه است.

سرطان آلت تناسلی در مردان ختنه نشده بیشتر از مردان ختنه شده اتفاق می افتد. در مطالعات نشان داده شده که همسران این افراد در خطر ابتلا به سرطان سرویکس بیشتری هم می باشند.

اما از دیدگاه متخصصین کودکان مهمترین فایده ختنه پیشگیری از عفونت دستگاه ادراری، بخصوص در سال اول زندگی است. مطالعات نشان داده اند که پسران ختنه نشده کمتر از یکسال ۱۰ بار بیشتر از پسران ختنه شده دچار عفونت ادراری می شوند. نکته مهم دیگر آن است که اگرچه بطور کلی عفونت ادراری بطور کلی در زنان بیشتر است اما در سن زیر یکسال در پسران ختنه نشده بیشتر از دختران زیر یکسال است.

اما دلیل حساسیت متخصصین کودکان به عفونت ادراری آن است که این نوع عفونت در صورت تشخیص نادرست می تواند باعث گسترش عفونت به دیگر نقاط بدن، ایجاد اسکار یا زخم کلیه ها و در صورت تکرار عفونت ها حتی دچار نارسایی مزمن کلیه گردد.

در مورد روابط جنسی در مردان ختنه شده ادعاهایی وجود دارد که باعث اختلال عملکرد جنسی می شود. اما در مطالعات زیادی که در مقایسه افراد ختنه نشده با ختنه نشده، این تفاوت عملکرد جنسی دیده نشده است.

در بعضی از مطالعات هم تمایل زنان در امریکا بیشتر به مردان ختنه شده بوده است که مهمترین عامل آن، بهداشتی دانستن افراد ختنه شده می دانستند.

 

 

بهترین زمان ختنه

اگرچه در مورد سن ختنه اتفاق نظر وجود ندارد. اما براساس توصیه انجمن کودکان آمریکا، سن نوزادی می تواند سن مناسبی برای ختنه باشد.

نوزادان بدلیل وجود مقادیر بیشتر هورمون های کنترل درد در آنها مانند کورتیکواستروئیدها، اپی نفرین، آندروژن، تیروکسین و اندورفین ها در آنها ، تحمل بیشتری برای ختنه دارند. محل ختنه در آنها بسرعت ترمیم می یابد، حتی بدون بخیه هم قابل انجام است مانند ختنه با رینگ و معمولا عوارض کمتری دارد.

 تخت ختنه بیبی فیکس 

در پایان می توان گفت که پاسخ سوال «آیا نوزادان باید ختنه شوند» آری است.

 

در مورد ختنه بیشتر بخوانبد:

دیدگاه علمی درموردختنه شیرخواران

فیلم ختنه با حلقه یا رینگ در شیرخوار

اطلاعات ضروری پس از ختنه با حلقه یا رینگ

آیا نوزادان باید ختنه شوند

مراحل انجام ختنه با رینگ کودکان

ختنه کردن

ختنه 

چگونه از کودک ختنه شده در منزل مراقبت نماییم؟

تاثیر بیولوژیک ختنه در پیشگیری از ایدز HIV و ویروس پاپیلوما

دیدگاه علمی درموردختنه شیرخواران

اطلاعات ضروری پس از ختنه با حلقه یا رینگ

آیا نوزادان باید ختنه شوند

مراحل انجام ختنه با رینگ کودکان 

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

متخصصین

حمیدرضا بادلی

حمیدرضا بادلی

فوق تخصص کلیه کودکان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید