ابتلا به دیابت ناشی از مصرف داروی استاتین

view

استاتین یکی از داروهای کاهنده ی کلسترول خوب به شمار می رود. اگر چه این موضوع ظاهراً می تواند نشان دهنده ی فواید مصرف استاتین باشد. اما کاهش بیش از اندازه ی کلسترول می تواند همراه با ضررهایی برای سلامت فرد باشد.

 استفاده ی طولانی مدت از استاتین می تواند باعث بروز دیابت فرد گردد.

معمولاً افراد پس از مصرف استاتین متوجه می شوند که سطح کلسترول خونشان کاهش یافته است اما در این میان کاهش کلسترول می تواند همراه با افزایش قند خون در فرد باشد.

نتایج بدست آمده از تحقیقات صورت پذیرفته در این زمینه نشان داده است، که افزایش قند خون یکی از عوارض مصرف استاتین است. در واقع مصرف استاتین باعث بالا رفتن مقدار قند خون شده و می تواند باعث ابتلای فرد به دیابت نوع 2 گردد.

در تحقیقات صورت پذیرفته مشخص گردید که درمان با داروی استاتین باعث افزایش 9 درصدی ابتلای افراد به دیابت می گردد.

نقش هورمون انسولین در بدن

 هورمون انسولین که پایین آورنده ی قند خون است در پانکراس تولید می گردد. بدن به منظور حفظ تعادل قند خون نیاز به مقدار کافی از انسولین دارد، اما تولید مقدار بیش از اندازه ی انسولین نیز می تواند برای بدن مضر باشد، زیرا انسولین در مقدار زیاد دارای اثرات التهابی می باشد.

با مصرف استاتین مقدار انسولین خون افزایش می یابد و بالا رفتن مقدار انسولین ناشی از مصرف استاتین برای بدن بسیار مضر می باشد.

 افزایش مقدار انسولین با ابتلای فرد به عارضه های قلبی نیز در ارتباط می باشد. در حالت طبیعی، نسبت غلظت گلوکز به انسولین باید پایینتر از 10 به یک باشد.

 برای جلوگیری از ابتلای فرد به بیماریهای قلبی و فشار خون بالا، باید مقدار انسولین بدن را در حد متعادل نگاه داشت.

در صورتیکه غلظت زیاد انسولین در درازمدت باقی بماند، می تواند باعث افزایش کورتیزول خون گردد.

عوارض ناشی ازکورتیزول بالا

 افزایش فشار خون، حملات قلبی، خستگی های مزمن، اختلالات تیروییدی، ابتلای فرد به بیماریهایی نظیر پارکینسون، آلزایمر و سرطان از جمله ی عارضه های ایجاد شده در نتیجه ی افزایش کورتیزول بدن می توانند باشند.

منبع: mercola.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید