از میان اهدا کنندگان خون 38 درصد گروه خونی O دارند

view
به گزارش "و ب دا "پایش گروههای خونی در میان اهدا کنندگان طی سالیان متمادی نشان می دهد که گروه خونی O در میان مردم خصوصا اهدا کنندگان از بیشترین فراوانی برخوردار است.

 

دکتر بشیر حاجی بیگی مدیر کل دفتر مدیر عامل و روابط عمومی سازمان انتقال خون ضمن اعلام این مطلب گفت:

 بررسی ها نشان می دهد در سال 93 از دو میلیون و 710 هزار و 31 واحد خون اهدایی در کشور به طور میانگین27 درصد، مردم دارای گروه خونی A مثبت و 3 درصد،A   منفی هستند.

 وی افزود:22 درصد، مردم دارای گروه خونی B مثبت و 2 درصد، B منفی هستند.

 

همچنین7 درصد مردم داری گروه خونی AB مثبت و 1 درصد،AB   منفی هستند و این گروه از کمترین فراوانی در میان مردم برخوردار است.

 

همچنین 34 درصد مردم دارای گروه خونی O مثبت و 4 درصد، O   منفی بوده اند.

 

وی ادامه داد: طبق پایش بلند مدت گروه های خونی اهدا کنندگان، این الگو سالها است که به همین منوال تکرار می شود و از آنجا که اهدا کنندگان نمونه ای از جامعه به شمار می روند به نظر می رسد همین الگو در جامعه نیز وجود دارد.

 

همچنین پراکندگی جغرافیایی گروههای خونی نشان می دهدکه بیشترین میزان گروه خونی A + مثبت در کشور مربوط به استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و ایلام می باشد.

 

بیشترین میزان گروه خونی A - منفی در کشور مربوط به استانهای آذربایجان شرقی، اردبیل و زنجان می باشد.

 

بنا برا این گزارش بیشترین میزان گروه خونی B + مثبت در کشور مربوط به استانهای یزد، خراسان جنوبی و کرمان می باشد.

 

همچنین بیشترین میزان گروه خونی B - منفی در کشور مربوط به استانهای یزد، خراسان جنوبی و خراسان رضوی است.

 

و بیشترین میزان گروه خونی AB مثبت در کشور مربوط به استانهای خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد و زنجان می باشد.

 

بیشترین میزان گروه خونی AB منفی در کشور مربوط به استانهای خراسان رضوی، اردبیل، یزد و سمنان وبیشترین میزان گروه خونی O + مثبت در کشور مربوط به استانهای بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان وبیشترین میزان گروه خونی O - منفی در کشور مربوط به استانهای ایلام ، خراسان جنوبی و یزد است.

 

در حال حاضر حدود 270 آنتی ژن گروه خونی تایید شده موجود می باشند که اکثر آنها در یکی از 26 سیستم گروه خونی  جای می گیرند.

 

آنتی ژن های گلبول قرمز( گروه خونی )  بعنوان ابزارهای مهمی در پزشکی قانونی مورد استفاده قرار گرفته اند، گرچه این نقش آنها با آزمایش HLA کاهش یافته و حتی اخیراً جای خود را به ((اثر نگاری DNA )) داده است. در طول سالیان متمادی، گروههای خونی بهترین مارکرهای ژنتیکی بودند و نقش عمده ای را در نقشه برداری از ژنوم انسانی ایفا کرده اند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید