استفاده از بوی بدن برای تشخیص بیماریها

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

چگونه از روی بوی بدن به سلامتتان پی ببرید؟

 

استفاده از بوی بدن برای تشخیص بیماریها

 

 

بوی بدن شما  می تواند بگوید که بهداشت شما ضعیف است، چیزی را مصرف می کنید که نباید و یا حتی می تواند نشانگر بیماریهای خاصی باشد.

اما نگران نباشید. بهترین کاری که باید بکنید این است که این بوها که نشان دهنده مشکل است را بشناسید و در صورت لزوم به پزشک مراجعه کنید

برخی از رایج ترین بوهای بدن و هر آنچه که می تواند در مورد سلامت شما بگوید.

 

بدبویی مداوم دهان

 

استفاده از بوی بدن برای تشخیص بیماریها

 

 

هیچ کس دوست ندارد که دهانش بوی بد بدهد و مردم زمان زیادی را صرف برطرف کردن آن می کنند. آنها معمولا با خرید آدامس، نعناع، اسپری های خوشبو کننده دهان و .. سعی می کنند به صورت مقطعی بوی بد دهان را برطرف کنند، اما اگر شما به طور مداوم از بوی بد دهان رنج می برید این مسئله می تواند نشانه چیزی فراتر از یک انتخاب صبحانه نامناسب باشد. تحقیقات نشان می دهد که در 90 درصد موارد افرادی که به طور مداوم از بوی بد دهان رنج می برند، مشکلی در حفره دهان خود دارند که می تواند به دلیل ایجاد باکتریهایی بر روی زبان باشد. در موارد دیگر پوسیدگیهای دندانی هم می تواند باعث بوجود آمدن بوی بد شود و هنگامی که مردم بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارند، دچار التهاب دهان و دندان خواهند شد.

برای مقابله با بوی بد دهان، به طور منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. از استعمال سیگار و مواد دخانی اجتناب کنید و دو بار در سال برای بررسی سلامت دندانها و لثه تان به دندانپزشک مراجعه کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر هیچ کدام از موارد بالا نبود، این بو ممکن است از مشکلات سینوس یا حتی از مشکلات دستگاه گوارش باشد، پس حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

بوی شیرین دهان

 

استفاده از بوی بدن برای تشخیص بیماریها

 

اگر تنفس شما شیرین باشد، می توانید مشکل دیگری داشته باشید. بوی میوه ای در دهان می تواند نشانه ای از کتواسیدوز دیابتی باشد که معمولا زمانی رخ می دهد که  بدن قادر به تجزیه گلوکز به عنوان سوخت نیست، چون انسولین کم است. بدن در چنین مواردی به جای گلوکز از چربی به عنوان سوخت استفاده می کند و همین مسئله باعث می شود که کتون ها را در جریان خون آزاد کند. سطوح بالای کتون ها خطرناک و تهدید کننده زندگی هستند. با پزشک خود مشورت کنید تا قند و انسولین خود را به سطح مطمئن برسانید و از نبود دیابت مطمئن شوید.

شایان ذکر است یکی دیگر از  نشانه های دیابت بوی شیرین عرق بدن است. بعضی از افراد بوی شربت افرا را گزارش می کنند زیرا واقعا شکر بر روی پوست وجود دارد. اگر تنفس شما شیرین و یا بوی کپک باشد، می تواند نشانه مشکلات کبدی باشد. در صورت داشتن چنین علایمی حتما با پزشکتان مشورت کنید .

 

تعریق ترش یا بوی ترشیدگی

 

استفاده از بوی بدن برای تشخیص بیماریها

 

 

خود عرق معمولا بی بوست و این افزایش سریع باکتری ها در حضور عرق و شکستن عرق به اسیدها است که در نهایت باعث بوی ناخوشایند عرق می شود.غدد ترشح کننده عرق اکرین ما در سراسر بدن ما وجود دارند. آنها غددی هستند که درجه حرارت بدن ما را تنظیم می کنند. هنگامی که ما گرممان می شود، تعریق شفاف ما را خنک می کند.

علاوه بر غد ترشح کننده عرق اکرین، غدد آپوکرین که ترشح کننده عرق در زیر پوست هستند در زیر بغل، ناحیه تناسلی، گوش و سینه یافت می شوند. آنها متهمین اصلی بوی بد بدن هستند، زیرا آنها عرق نمکی را که غدد اکرین ترشح می کنند، تولید نمی کنند. غدد آپوکریین مایعی حاوی پروتئین و سایر ترکیبات آلی تولید می کنند و بنابراین بوی عرق بیشتری خواهند داشت.
اگر بوی بدن شما بدتر از حد معمول باشد، می توانید به تغییر رژیم غذایی خود بپردازید. گاهی هورمون های شما ممکن است دچار مشکلی شده باشد. نوشیدن مقدار زیادی آب را فراموش نکنید. اگر به طور ناگهانی دچار تعریق شبانه بدون علائم شدید که می تواند علامت عفونت یا بیماری باشد یا اگر بدون هیچ دلیلی دچار تعریق روشن و بیش از حد طبیعی شدید که می تواند از علائم پرکاری تیروئید باشد به پزشکتان مراجعه کنید.

 

 

بوی بد پا

استفاده از بوی بدن برای تشخیص بیماریها

 


پاهای بد بو می تواند بسیار ناراحت کننده باشد به ویژه اگر شما باید کفش خود را در اورید. هر پای ما در حدود 250،000 غده عرق دارد. ما می دانیم که غده های عرق اکرین ما عرق بی بو تولید می کنند، بنابراین بوی بد پا ترکیبی از عرق اکرین و باکتری ها موجود در پای ما خواهد بود. این باکتری وقتی که جوراب و کفش می پوشیم، افزایش می یابد. کفش هایتان را هر روز عوض کنید و به طور مداوم از یک کفش استفاده نکنید. پوشیدن جوراب های تازه و تمیز نگه داشتن پا و خشک نگه داشتن آن می تواند کمک کند. با این حال، عفونت های قارچی می تواند پای شما را بسیار بدبو کند، بنابراین اگر شما دچار بوی مداوم پا هستید، برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

 

بوی بد ادرار

 

استفاده از بوی بدن برای تشخیص بیماریها

 

ادرار معمولا فاقد عطر و بوی نامطبوع است ومعمولا کمی بوی آمونیاک می دهد. اما اگر بوی شدید داشته باشد، متهم اصلی کمبود مصرف آب است. آب زیادی بنوشید و مشکل را برطرف کنید. با این حال، اگر ادرار شما بیشتر از حد طبيعی بوی آمونیاک دهد، شما ممکن است دچار عفونت ادراری شده باشید. البته عفونت ادراری اغلب با ناراحتی هنگام ادرار کردن همراه است، بنابراین برای دریافت آنتی بیوتیک به پزشک مراجعه کنید. و همینطور اگر ادرار شما بوی میوه می دهد، سطح قند خون خود را برای دیابت بررسی کنید.

 

بوی غیر طبیعی گاز معده

 

استفاده از بوی بدن برای تشخیص بیماریها

 

همه افراد ممکن است دچار نفخ و گاز معده شوند که می تواند بخش طبیعی از هضم غذا باشد. اما اگر به طور مداوم این مسئله وجود داشته باشد می تواند به دلیل مشکلات گوارشی، عدم تحمل لاکتوز یا باکتری یا ویروس در روده باشد. گاز به دلایل متعددی در بدن شما می تواند به دام افتاده باشد؛ ممکن است  شما بیش از حد سریع غذا خورده اید، غذای غیرقابل جذب در روده بزرگ شما وجود دارد، شما مبتلا به یبوست هستید و یا  ممکن است به دلیل تغییرات ظریف در تعادل باکتری دستگاه گوارش، شما دچار نفخ شده اید.

 

بوی غیرطبیعی ناحیه تناسلی

 

استفاده از بوی بدن برای تشخیص بیماریها

 

داشتن مقدار کمی ترشح طبیعی است، اما زمانی که با بوی بد همراه است، وقت آن است که به پزشک بروید. عفونت های قارچی، عفونت های منتقله جنسی و عفونت هایی مانند واژینوز باکتریایی می توانند باعث بوجود آمدن بوی ناحیه تناسلی شوند و همه برای درمان نیاز به پزشک دارند.

با این حال، اگر هیچ کدام از موارد بالا نباشد، رژیم غذایی یا عادات شخصی شما می تواند بر بوی بدن شما تاثیر بگذارد. هورمون ها، ورزش، لباس ها و موارد دیگر می توانند در ایجاد بو اثرگذار باشند. به خاطر داشته باشید که مهمترین کاری که می توانید انجام دهید به هیچ وجه دوش واژینال نیست. واژن دارای تعادل ظریف باکتری ها و مواد شیمیایی است که انجام دوش واژینال در دراز مدت  آن را بدتر می کند. سعی کنید از لباس زیر کاملا نخی استفاده کنید، به طور منظم (اما نه بیش از حد) حمام کنید و نوشیدن مقدار زیادی از آب را فراموش نکنید

 

بوی غیرطبیعی ماهی در بدن

 

استفاده از بوی بدن برای تشخیص بیماریها

 

در صورتی که بدن فردی همیشه بوی ماهی دهد احتمالا دچار سندرم بوی ماهی یا trimethylaminuria شده است. این مشکل اختلالی ژنتیکی است که باعث می شود افراد بوی ماهی فاسد دهند. بسیاری از مردم این مشکل را ندارند، اما افرادی که از آن رنج می برند معمولا با مشکلات روحی و روانی، علاوه بر بویی که در بدن و دهان آنها وجود دارد مواجهند.
برای خنثی کردن این حالت می توان از برخی از لوسیون های اسیدی و صابون استفاده کرد. در اغلب موارد، این حالت از تولد وجود دارد، اما گاهی اوقات می تواند به دلیل فعال شدن یک ژن خاموش در زمان درمان بیماری های خاص بروز کند. البته این حالت بسیار نادر است، اما باعث آسیب روانی ناخوشایندی در افراد می شود و نیاز به درمان و مشاوره است.

 

بدن بعضی افراد بوی طبیعی دارد

 

استفاده از بوی بدن برای تشخیص بیماریها


ما همیشه نمی توانیم بوی گل های تازه یا صابون بدهیم. حتی بدن سالم هم می تواند گاهی بوی کمی بد بدهد.  فرومون طبیعی ما بخشی از آن چیزی است که باعث یوی بدن ما خواهد شد. با این حال، اگر بوی بد بدن برای شما نگران کننده است، حتما به پزشک مراجعه کنید. به خاطر داشته باشید بین بوی طبیعی بدن شما و یک مشکل بهداشتی که با بوی خاصی نمایش داده می شود فاصله بسیار کمی وجود دارد.

 

متخصصین

آفاق حسن زاده راد

آفاق حسن زاده راد

مامایی و سلامت زنان و زایمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید