استفاده از چه لوازم آرایشی خطرناک است

دکتر بهزاد سلیمی

view

آیا مصرف لوازم آرایش و بهداشتی خطرناک است؟

 

 از آنجائیکه انتخاب لوازم آرایشی و بهداشتی کار مهم و سختی است، بهتر است مطلب زیر را بخوانید. شاید تاکنون بین خریدن لوازم آرایش مختلف مردد مانده باشید و ندانید که کدامیک از مواد آرایشی می تواند برای سلامت پوست و موی شما بی خطر باشد چون همانطور که می دانید در برخی از انواع لوازم آرایش مواد خطرناکی همچون سرب و یا جیوه وجود دارد. این مواد پر خطر نه تنها می تواند برای سلامتتان خطرناک باشد بلکه مصرف آن در دراز مدت می تواند زیبائی شما را نیز تحت الشعاع قرار دهد.

 

بیشتر بخوانید : راههای ماندگاری آرایش بر روی پوست های چرب

 

استفاده از چه لوازم آرایشی خطرناک است

 

در اینجا به برخی از مواد شیمیائی موجود در لوازم آرایش خطرناک خواهیم پرداخت:

1- سرب در لوازم ارایش:

از جمله فلزهای خطرناک در لوازم ارایش سرب است. سرب می تواند باعث آسیب رساندن به سیستم عصبی بدن شود.

سرب می تواند باعث بروز مسمومیت در کودکان گردد. بهتر است به کودکان اجازه ندهید تا به لوازم آرایش شما دست بزنند. زیرا در صورتیکه لوازم آرایش شما حاوی سرب باشد می تواند مسمومیت با سرب در کودکتان رخ دهد.

 

بیشتر بخوانید :آیا لوازم آرایشی هایپوآلرژیک واقعاً بهترند

 

 

استفاده از چه لوازم آرایشی خطرناک است

 

2- جیوه در لوازم ارایش:

جیوه از دیگر ترکیباتی است که در برخی از لوازم آرایشی وجود دارد. سازمان غذا و دارو نسبت به لوازم آرایش برای  چشم نظارت دقیقی دارند تا در این نوع از لوازم آرایش، جیوه وجود نداشته باشد. اما در دیگر لوازم آرایش همچون کرم ها ممکن است ترکیبات جیوه وجود داشته باشد. در صورتیکه میزان جیوه ی موجود در ماده ی آرایشی زیاد باشد از طریق پوست وارد بدن می شود و می تواند باعث بروز بیماریهای مغزی در فرد گردد. البته در برخی از مطالعات صورت گرفته در این زمینه نتایج نشان داده اند که سر و کار داشتن کودکان با مواد آرایش حاوی جیوه می تواند احتمال ابتلای به اوتیسم در این کودکان را افزایش دهد.

 

بیشتر بخوانید :رژ لب هایی که مسموم می کنند

 

3- فرمالدئید در لوازم ارایشی :

از دیگر موادی که در لوازم آرایشی می تواند بکار رفته باشند فرمالدئید است. فرمالئید یک ماده ی سرطان زاست. در صورتیکه مقدار فرمالدئید بکار رفته در لوازم آرایشی زیاد باشد می تواند باعث بروز عارضه های پوستی در فرد گردد. زیادتر شدن و تشدید علائم آسم از دیگر عوارض جانبی آن در لوازم آرایش است.

سعی کنید هنگام انتخاب لوازم آرایش نسبت به ترکیبات آن دقت بیشتری داشته باشید.

 

بیشتر بخوانید :جوهرهای تتو می توانند خطرناک باشند

 

استفاده از چه لوازم آرایشی خطرناک است

 

4- تریکلوزان در لوازم ارایشی :

یکی دیگر از ترکیبات خطرناک موجود در لوازم آرایشی و صابونها تریکلوزان است. حتی در برخی از خمیردندان ها هم، این ماده می تواند وجود داشته باشد، وجود آن در برخی از مواد ضدباکتریال می تواند به مقاومت باکتریها بیانجامد. البته در تحقیقاتی که بر روی اثرات این ماده بر سلامت انسان صورت گرفته نتایج حاکی از آن بوده است که این ماده هیچ خطری برای انسان به همراه ندارد. اما در تحققات مشابهی که بر روی حیوانات صورت گرفته این ماده می تواند باعث برهم زدن هورمونها و همچنین افزایش احتمال بروز سرطان شود.

 

بیشتر بخوانید :آیا تا به حال به انجام خالکوبی فکر کرده اید؟

 

5- دی اکسان در لوازم ارایشی:

دی اکسان از جمله ترکیباتی است که در اکثر لوازم آرایش به مقدار بسیار کم وجود دارد. تحقیقات صورت گرفته روی این ترکیب نشان داده است که این ماده خطرناک نیست اما توصیه می شود که در مصرف مواد آرایشی که حاوی این ترکیبات هستند محتاط باشید زیرا در تحقیقی که بر روی موش ها صورت گرفته، نتایج نشان داده  است که این ماده می تواند احتمال بروز سرطان در موش ها را افزایش دهد.

 

بیشتر بخوانید :خانم ها دور دیودورانت را خط بکشید

 

6- دی اتانول آمین در لوازم ارایشی:

دی اتانول آمین در بیشتر لوسیون ها و مواد آرایشی بهداشتی بکار می رود. در تحقیقاتی که بر روی این ترکیب صورت گرفته نتایج حاکی از آن بوده است که این ماده می تواند باعث افزایش احتمال بروز سرطان گردد. توصیه می شود از محصولات آرایشی حاوی این ترکیب اجتناب کنید.

 

بیشتر بخوانید :استفاده از پودرهای تالک سرطان زا است؟

 

استفاده از چه لوازم آرایشی خطرناک است

 

7- فتالات در لوازم ارایشی :

فتالات در بیشتر لوازم آرایشی همچون عطرها، اسپری ها، صابونها و شامپوها وجود دارد. در صورتیکه باردار هستید سعی کنید از این مواد استفاده نکنید. زیرا در معرض این مواد قرار گرفتن می تواند سلامت جنین شما را به خطر بیاندازد.

دی متیل فتالات، دی بوتیل فتالات و دی ایتل فتالات جزو فتالاتهایی هستند که در صابون ها و شامپوها و عطرها بکار می روند.

 

بیشتر بخوانید :محصولات مضر برندهای آرایشی بهداشتی جهان

 

استفاده از چه لوازم آرایشی خطرناک است

 

دکتر بهزاد سلیمی

دکتر بهزاد سلیمی۴۷ مطلب

پوست مو و زیبایی
بندر انزلی-خیابان مطهری - روبروی اداره برق تلفن: 01344542800 01344552900

متخصصین

بهزاد سلیمی

بهزاد سلیمی

پوست مو و زیبایی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید