انجام کدام ورزشها در دوران بارداری می تواند خطرناک باشد؟

view

فواید ورزش در دوران بارداری

 انجام ورزش در دوران بارداری می تواند باعث افزایش قدرت بدنی، افزایش تحمل وزن بیشتر و اخلاق بهتر مادر باردار گردد.

 انجام چه ورزشی برای مادر باردار مفید است؟

 بهترین ورزش برای یک مادر باردار پیاده روی و شنا است. پزشکان به مادران باردار توصیه می کنند تا از انجام برخی از ورزشها در طول بارداری اجتناب نمایند. در صورتیکه مادر باردار قبل از شروع بارداری به ورزش کردن می پرداخته، پس از شروع بارداری نیز می تواند زیر نظر پزشک خود و با اعمال تغییراتی در همان ورزش  در جهت کاهش احتمال بروز آسیب به جنین به ورزش خود ادامه دهد.

ورزشهای خطر آفرین در سلامت مادران باردار

از انجام ورزشهای کاهش وزن اجتناب شود

در حین بارداری به صورت نرمال مادر باردار دچار افزایش وزن می گردد. با دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم، مادر باردار یک روند افزایش وزن طبیعی را تجربه خواهند نمود که حاکی از سلامت و رشد طبیعی جنین می باشد. انجام هرگونه ورزش در جهت کاهش وزن برای مادر باردار ممنوع می باشد، زیرا می تواند سلامت مادر و جنین را با خطر جدی روبرو نماید.

ورزشهای انقباظی در دوران بارداری

 در دوران بارداری انجام ورزشهای پرتحرک و پر جست و خیز مانند فوتبال، بسکتبال، هاکی روی یخ می تواند بسیار خطرناک باشد، زیرا احتمال اینکه مادر باردار از ناحیه ی شکم به زمین بخورد زیاد است. پس از سه ماهه ی اول بارداری و با بزرگ تر شدن جنین، شکم مادر نیز بزرگتر می شود و احتمال
آسیب به جنین حین انجام این ورزشها افزایش می یابد، بنابراین از انجام هر یک از ورزشهای عنوان شده در دوران بارداری جداً اجتناب نمایید.

ورزشهای تعادلی در زنان باردار

 خطر انجام ورزشهای تعادلی بیشتر از فواید آنست. از جمله فعالیتهایی که نیاز به حفظ تعادل مادر باردار دارد می توان اسکی، اسب سواری و حتی دوچرخه سواری را نام برد. از آنجاییکه افزایش وزن می تواند تعادل را بر هم زند و مادر از آنجاییکه عادت به وضعیت دوران بارداری خود ندارد، بهتر است از انجام چنین ورزشهایی حین بارداری اجتناب نماید.

فعالیتهای پرشی در دوران بارداری

 از آنجا که مفاصل مادر باردار حین بارداری ضعیف می شود بهتر است از انجام ورزشهایی همچون ایروبیک و کیک بوکسینگ حین بارداری اجتناب نمایند. انجام اینگونه فعالیتهای ورزشی می تواند باعث افزایش احتمال بروز جراحت در مادر شود.

انجام ورزش در دمای بالا

 به مادران باردار توصیه می گردد که روزهای گرم تابستان در زمانهایی که دمای هوا کمتر است مانند اول صبح ها و یا شبها به انجام ورزش بپردازند. در هنگام انتخاب باشگاه، دقت نمایید که به تجهیزات سرمایشی مجهز باشد. از انجام فعالیتهای شدید و یوگای پیشرفته اجتناب نمایید و از مقادیر زیاد آب استفاده کنید.

ورزشهایی که نیاز به دراز کشیدن بر روی کمر دارند

 برای مادر باردار، دراز کشیدن روی کمر در حد چند دقیقه بلامانع می باشد، اما با بزرگتر شدن شکم و افزایش وزن رحم، دراز کشیدن بر روی کمر می تواند باعث قطع جریان خون به پاهای مادر و جنین گردد. پزشکان توصیه می کنند که در دوران بارداری از انجام حرکات یوگا و هر نوع حرکتی که نیاز به دراز کشیدن طولانی بر روی کمر دارد اجتناب نمایید.

انجام ورزشهایی که در ارتفاعات انجام می شود

 به مادران باردار توصیه می شود که در صورتیکه حین بارداری قصد رفتن به کوهستان دارید از ارتفاع 6000 پا به بالا نروید. در صورتیکه هر یک از علایم زیر را به مدت یک روز و یا بیشتر مشاهده کردید حتماً با پزشک خود مشورت نمایید: سردرد، تهوع، استفراغ، خستگی، سرگیجه، تنگی نفس.

ورزش در اعماق آب

 انجام ورزشهایی در اعماق آب مانند غواصی به دلیل تغییر فشار می تواند برای سلامت جنین بسیار خطرنک باشد. سعی کنید حین بارداری از انجام چنین ورزشهایی اجتناب نمایید.

منبع: webmd.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید