بارداری در هفته‌ی 21 دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

هفته بیست و یکم بارداری: فرزند شما به اندازه یک کاسنی فرنگی است.

فرزند شما به طور مستمر در حال ذخیره چربی برای گرم کردن خود است. سرعت رشد او کم می‌شود، اما اعضای بدنش هنوز در حال بالغ شدن است. غدد چربی او یک لایه مومی به نام ورنیکس ترشح می‌کند که روی پوست رامی‌پوشاند و انعطاف‌پذیری آن را در مایع آمونیوتیک حفظ می‌کند. شما بخشی از این لایه را هنگام تولد می‌بینید.

همچنین دستگاه گوارش جنین دارد برای دنیای بیرون آماده می‌شود و ماده سیاه‌ رنگی به نام مکونیوم تولید می‌کند که در اولین تعویض پوشک آن را خواهید دید.

جوانه‌های دندان‌های دائمی و هم‌چنین دستگاه تولید مثل در حال شکل گرفتن است.

قد جنین در هفته بیست و یکم، از سر تا نوک پا، تقریباً 26 سانتی‌متر است و 360 گرم وزن دارد.

مادران در هفته بیست و یکم بارداری:

  • برخی علایمی که ممکن است در این زمان تجربه کنید عبارت است از:
  • سوزش معده یا اختلال در هضم، از مصرف غذاهای ادویه‌دار پرهیز کنید.
  • انقباض‌های برکستون هیکس، رحم شما دارد به آهستگی برای زایمان آماده می‌شود، و به همین دلیل ممکن است هر از گاهی منقبض شود. تا زمانی که این انقباض‌‍‌ها با تغییر وضعیت رفع می‌شود، جای نگرانی نیست. اما هر گونه درد یا انقباض را که از بین نمی‌رود را با پزشک خود در میان گذارید.
  • ترشح از پستان، مجاری شیری شما تا انتهای سه ماه دوم کاملاً آماده می‌شود تا در صورت زایمان زودرس، بتوانید فرزندتان را تغذیه کنید.
  • خشکی و خارش پوست، با بزرگ‌ شدن رحم، پوست‌تان کشیده می‌شود. از روغن‌ها یا لوسیون‌های مخصوص بارداری استفاده کنید تا پوست خود را مرطوب نگه دارید.
  • علایم کشیدگی پوست، با بزرگ شدن فرزندتان، پوست بدن نازک‌تر می‌شود و در لایه‌های زیرین آن پارگی رخ می‌دهد. سابقه خانوادگی و افزایش سریع وزن می‌تواند بر آن تاثیرگذار باشد.
  • تا هفته بیست و یکم بارداری باید حدود 5 تا 6 کیلو به وزن شما افزوده شده باشد. دیگر لگدها و حرکات فرزند خود را حس می‌کنید، و حتی اگر به آنها دقت کنید، می‌توانید الگوی آنها را پیدا کنید.

 

مراقبت‌های دوران بارداری در هفته بیست و یکم:

از حدود این هفته به بعد پزشک‌تان در هر نوبت معاینه، ارتفاع رحم شما را از روی شکم اندازه می‌گیرد و آن را با توجه به سن بارداری شما می‌سنجد. ارتفاع شکم در هفته بیست و یکم بارداری، از محل استخوان لگن تا بالای رحم حدود 19 تا 23 سانتی‌‌متر است.

اگر شما هنوز سونوگرافی وسط بارداری را انجام نداده‌اید، آن را انجام خواهید داد. در این سونوگرافی ابعاد جنین، اعضای بدن وی، مانند قلب، مغز و کلیه‌ها با جزئیات سنجیده می‌شود. متخصص سونوگرافی تمام موارد را بررسی می‌کند تا از سلامت رشد جنین اطمینان یابد. همچنین اگر تمایل داشته باشید، می‌توانید از جنسیت فرزند خود آگاه شوید.

منبع: webmd.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید