بارداری در هفته‌ی 6 دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

هفته ششم بارداری: فرزند شما به اندازه یک نخود فرنگی است.

رویان هنوز هم شبیه لارو قورباغه است، اما چشم‌ها، بینی، دهان و گوش‌هایی که بعدها بارها آنها را خواهید بوسید، در حال شکل‌ گرفتن است. اگر می‌توانستید درون رحم را ببینید، یک سر بزرگ و دو نقطه سیاه می‌دیدید که محل شکل‌گیری چشمان و حفره بینی هستند. در دو طرف سر دو حفره‌ می‌دیدید که محل گوش را نشان می‌دهد.

در این زمان دست و پای رویان جوانه زده است و مانند پارو تکان می‌خورد. دستگاه گوارش در حال شکل گرفتن است. بافتی که بعدتر به ریه تبدیل می‌شود پدیدار شده است. قلبش حدود 100 تا 160 بار در دقیقه می‌زند و خون در سرتاسر بدنش جریان دارد.

قد رویان در این زمان تقریبا شش و سی پنج صدم میلیمتر است و ابعاد آن تا هفته بعد دو برابر خواهد شد.

مادر در هفته ششم بارداری:

از آن جایی که هنوز در ابتدای بارداری هستید، ممکن است هیچ علامتی نداشته باشید، با این حال در هفته 6 بارداری، تجربه هر یک از علایم زیر طبیعی است:

  • خستگی، زیرا بدن شما هنوز به تغییرات هورمونی عادت نکرده است.
  • حالت تهوع، خبر ناخوشایند این است که حالت تهوع فقط صبح‌ها اتفاق نمی‌افتد. و اگر دو قلو باردار هستید حتی شدیدتر است.
  • دردناکی پستان‌ها، که به علت افزایش جریان خون رخ می‌دهد. بله، بدن‌تان از همان هفته 6 دارد برای تغذیه نوزادتان آماده می‌شود.
  • تکرر ادرار، هورمون‌ hCG جریان خون لگن را افزایش می‌دهد و به همین دلیل نیاز شما به دفع ادرار بیشتر می‌شود. اما اگر این کار با درد همراه است و یا احساس دفع ادرار دارید اما نمی‌توانید دفع کنید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. این علایم عفونت مجاری ادرار است که خطر ابتلا به آن در آغاز بارداری بیشتر است.
  • نفخ و ورم، که از تاثیرات هورمون بارداری پروژسترون است.
  • لکه‌بینی و گرفتگی، که هر دو در هفته 6 یا هر هفته دیگری از بارداری طبیعی است، هر چند وقوع آنها ممکن است در شما احساس ترس ایجاد کند. اما در صورت تجربه هر گونه درد شدید شکمی یا خونریزی که شدید شود حتماً به پزشک مراجعه کنید.
  • با این که  احتمالاً دچار تورم هستید، شکم‌تان هنوز بارداری را نشان نمی‌دهد. رویان به زودی فضای بیشتری درون شکم‌تان به خود اختصاص خواهد داد. پس اگر هنوز آمادگی آن را ندارید این خبر خوش را با اطرافیان در میان گذارید، هنوز فرصت دارید راز خود را نگه دارید.

سونوگرافی در هفته ششم بارداری:

در صورتی که در این زمان به پزشک مراجعه کنید، شاید اولین نوبت مراقبت بارداری شما را تعیین کند. اما اگر بارداری پرخطری نداشته باشید احتمال آن بیشتر است که 1 یا 2 هفته صبر کند. اگر در این زمان سونوگرافی انجام دهید، پزشک شما احتمالا قطب جنینی یا ضربان قلب را خواهد دید، که علامت قطعی وجود رویان در رحم است. اما اگر هیچ یک از این دو را نیافت، نترسید. ممکن است زمان بارداری را اشتباه محاسبه کرده باشید. و پزشک‌تان چند روز یا هفته بعد مجدداً سونوگرافی را انجام خواهد داد.

در این هفته چه کنیم؟

  • خود را برای اولین نوبت مراقبت دوران بارداری آماده کنید.
  • از آن جایی که ممکن است سوال‌های بسیاری ذهن‌تان را مشغول کرده باشد، برای اطمینان خاطر بیشتر آنها را بنویسید تا هنگام مراجعه به پزشک‌تان بپرسید.
  • خود و شریک‌تان را برای آمدن فرزندتان آماده کنید.
منبع: webmd.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید