برهم خوردن تعادل هورمونی زنان قسمت اول

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

آیا شما از جمله افرادی هستید که مدام درگیر نفخ معده هستید؟ آیا بسیار حساس و شکننده شده اید؟ برهم خوردن تعادل هورمونها در بدن انسان می تواند همراه با این علایم باشد. در زنان پیش از شروع قاعدگی و حین قاعدگی و حین بارداری، دوران یایسگی و ... تعادل هورمونهای بدن بر هم می خورد.

سیکل قاعدگی نامنظم:

فاصله ی بین سیکل های قاعدگی در زنان اغلب بین بیست و یک روز تا سی پنج روز می باشد. در صورتیکه این فاصله در ماههای مختلف در شما یکسان نمی باشد و شما در موعد مقرر دچار خونریزی قاعدگی نمی شوید، این می تواند نشان دهنده ی عدم تعادل هورمونی در شما باشد.

البته در دهه ی چهل یا پنجاه زندگی زنان از آنجاییکه به یایسگی نزدیک می شوند، می تواند باعث نامنظم شدن سیکل های قاعدگی در فرد گردد. اگر در مورد شما این چنین نیست حتما با پزشک خود مشورت نمایید زیرا این امر می تواند بدلیل بروز مشکلات دیگری در سلامت شما باشد.

یکی از دلایل برهم خوردن نظم سیکل های قاعدگی می تواند وجود کیست در تخمدان باشد. که به این عارضه  سندروم تخمدان پلی کیستیک گویند.

مشکلات خواب:

در صورتیکه به اندازه ی کافی نمی خوابید و یا خواب شما از کیفیت مناسبی برخوردار نیست می تواند نشان دهنده ی اختلالات هورمونی در بدن شما باشد. یکی از هورمونهایی  که از تخمدان ترشح می شود و باعث ارتقاء کیفیت خواب می شود پروژسترون است.

در صورتیکه مقدار ترشح شده ی پروژسترون از تخمدان کمتر از مقدار مورد نیاز بدن باشد خواب فرد تحت الشعاع قرار می گیرد. در صورتیکه میزان استروژن ترشح شده نیز کم باشد می توان باعث تعریق حین خواب و گر گرفتگی در افراد گردد و خواب انسان تحت تاثیر قرار می گیرد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید