برونشیت Bronchitis

دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

view

برونشت

عفونت ریه، عفونت تنفسی فوقانی، برونشیت آسمی

علاِئم برونشیت

 • دردیاناراحتی
 • سرفه کردن
 • تب
 • نفس کم آوردن
 • گلو درد
 • تنگی
 • خس خس
 • تنفس سخت بینی 

درباره برونشیت

برونشیب التهاب لوله های برونش (نایژه ها) است، لوله های برونش گذرگاه های بزرگ هوا می باشند که از گلو آغاز شده و تا ریه ها ادامه پیدا می کنند. این بیماری شایع موجب بروز سرفه هایی می شود که خلط ایجاد می کنند. برونشیت معمولا طی تعداد روزهای معدودی بروز کرده و سپس از بین می رود. معمولا ویروس های سرماخوردگی علت رایج برونشیت هستند، اما باکتری ها هم می توانند علت بروز آن باشند. در بعضی از افراد که معمولا سیگاری نیز هستند برونشیت مزمن و حاد بروز می کند که هیچوقت کاملا از بین نمی رود.

آیا میدانید

برونشیت حاد در سیگاری ها و افرادی که آسم دارند شایع است، اما ممکن است هرکسی به آن مبتلا شود. برونشیت حاد یک نوع COPD، یعنی بیماری انسدادی مزمن ریوی است. مصرف دخانیات اصلی ترین عاملی است که احتمال ابتلا به این نوع بیماری ها و برونشیت حاد را افزایش می دهد.

خود مراقبتی در برونشیت

معمولا می توانید برونشیت ویروسی را در منزل و منتظر ماندن و تنها با معالجه خانگی، دارو های مسکن بدون نیاز به نسخه و ضد سرفه درمان کنید. اگر علائم برای بیش از چند روز باقی ماندند یا شدید هستند و یا اگر شروع به خس خس کردن کردید باید به پزشک مراجعه کنید.

پزشک چگونه برونشیت را تشخیص میدهد

تاریخچه پزشکی و معاینه بدنی می تواند در تشخیص برونشیت موثر باشد. همچنین ممکن است که پزشک شما آزمایش ریه و/یا اشعه X را برای رد احتمال ابتلا به ذات الریه یا سایر مشکلات نظیر آسم به انجام رساند.

درمان برونشیت

برای یک مورد ساده از برونشیت، درمان می تواند شامل این موارد باشد: استراحت، نوشیدن مقدار کافی مایعات، تنفس هوای مرطوب گرم، استفاده ار مسکن ها و تب بر های بدون نیاز به نسخه، داروهای کاهش دهنده سرفه و بازکننده مجاری تنفسی، آنتی بیوتیک ها در صورتی که برونشیت ناشی از ویروس باشد، مانند سرماخوردگی، کمکی نمی کنند. اما اگر خلطها ضخیم و تیره هستند، یا علائم شدید بوده و یا پایدار  باشند، پزشک شما ممکن است که تشخیص دهد که استفاده از آنتی بیوتیک ضروری است.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر علائم همراه با تب و خس خس کردن، برای بیش از 3 تا 5 روز باقی ماندند، به پزشک مراجعه کنید.

انتظار میرود در برونشیت

بیشتر اوقات، برونشیت پس از گذشت یک یا دو هفته بهبود می یابد، گاهی درمان قوی بهبود آن را تسریع می کند. برونشیت حاد و مزمن سالها ادامه پیدا می کند، اما با علائم ملایم تر.

میزان ابتلا به برونشیت

هر ساله میلیون ها مورد برونشیت در ایالات متحده وجود دارد. برونشیت معمولا در پاییز و زمستان انفاق می افتد. همچنین بیشتر در شمال ایالات متحده شایع است. برونشیت حاد بیشتر در کودکان زیر 5 سال شایع است.

حقایقی درمورد برونشیت

اگر هرروز و برای مدت حداقل سه ماه در حداقل دو سال پیاپی دچار سرفه هایی می شوید که خلط ایجاد می کنند احتمالا مبتلا به برونشیت حاد هستید.

عوامل تشدید کننده برونشیت

مصرف دخانیات، آلودگی هوا، آسم، کم شدن آب بدن

از پزشک خود بپرسید

 • از چه مدت قبل علائم من رشد پیدا کرده؟
 • آیا من به درمان با آنتی بیوتیک نیاز دارم؟
 • برای جلوگیری از بازگشت مجدد برونشیت چه کاری می توانم انجام بدهم؟
 • آیا لازم است که نگران بروز برونشیت حاد باشم؟
 • آیا ممکن است که بیماری من یک بیماری وخیم تر از برونشیت باشد؟

بیشتر بخوانید 

علایم ابتلا به سینه پهلو یا ذات الریه چیست؟
ذات الریه(سینه پهلو) یا پنومونی به عفونت شدید ریه گفته می شود.
آیا عفونت ریه قابل سرایت است ؟
در پنومونی، کیسه های بسیار کوچک هوا در ریه ها پُر از چرک می شوند

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید