بلوغ زودرس را بهتر بشناسید

دکتر حمیدرضا بادلی

view

بلوغ زودرس را بهتر بشناسید

بلوغ زودرس

علاِئم

  • رشد بیش از حد موهای بدن

درباره بلوغ زودرس

بلوغ زودرس اشاره به شروع بلوغ در پسران جوان تر از سن 9 و دختران جوان تر از سن 8 دارد. در دوران بلوغ، تغییرات بدن، کودک را به بدن یک بزرگسال تبدیل می کند. این فرآیندی است که به دلیل هورمون هایی که تولید هورمون های جنسی را تحریک می کنند و باعث توسعه صفات جنسی می شوند، آغاز میشود. بلوغ به طور معمول در سن متوسط 10 برای دختران و برای پسران سال 12 آغاز می شود. در اغلب موارد، زمانی که بلوغ زودتر آغاز شود، هیچ نشان ظاهری وجود ندارد. در برخی از موارد بلوغ ممکن است توسط یک وضعیت پزشکی مانند تومور که باعث آزاد شدن هورمون شده، آغاز شود.

آیا میدانید در دختران، رابطه روشنی بین افزایش چربی بدن و شروع بلوغ زودرس وجود دارد. برخی از دختران ممکن است رشد سینه شان 3 سال زودتر شروع شود. این معمولا با بلوغ زودرس ارتباطی ندارد، چرا که رشد پستان سوای سایر تغییراتی است که در زمان بلوغ اتفاق می افتد.

خود مراقبتی در بلوغ زودرس

از آنجا که بلوغ زودرس ممکن است مشکلات اجتماعی و عاطفی همراه داشته باشد، مهم است بدانید که چگونه به کودک خود برای کنار آمدن با آن کمک کنید. مشاوره گرفتن از یک روانشناس میتواند در فرا گرفتن مهارتهای لازم برای مقابله با این موضوع به شما یاری رساند .

پزشک چگونه بلوغ زودرس را تشخیص میدهد

دکتر تاریخچه پزشکی خانواده شما را بررسی می کند، سطح هورمون در خون فرزند تان را بررسی کرده، و ممکن است آزمایش های دیگر مانند سی تی اسکن از مغز یا شکم یا MRI از مغز یا شکم تجویز کند. دکترعکس رادیولوژی از مچ و دست فرزندتان می گیرد تا علت رشد سریع استخوان را دریابد.

عوامل خطر ابتلا به بلوغ زودرس

دختر بودن ، دو رگه امریکایی-آریقایی بودن ، چاق بودن ، آسیب مغزی داشتن ، بیماریهای خاص مثل داشتن تومور

درمان بلوغ زودرس

دکتر داروهایی برای جلوگیری از آزاد شدن هورمون های جنسی تجویز می کند. در برخی از موارد، ممکن است برای برداشتن توموری که باعث آزاد سازی هورمون شده است جراحی لازم باشد. اگر بلوغ زودرس ناشی از یک شرایط زمینه ای باشد، میتوان بلوغ زودرس را با درمان آن بیماری برطرف کرد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر هر گونه علائم بلوغ زودرس کودکتان دیدید به دکتر مراجعه کنید. همچنین اگر فرزند شما از نظر جنسی زودتر رشد یافته است به طوری که در مدرسه مشکلاتی برایش بوجود آمده است.

انتظار میرود در بلوغ زودرس

تغییراتی که در طول بلوغ زودرس رخ می دهد همان تغییراتیست که در دوران بلوغ معمولی رخ می دهد. اما به دلیل اینکه زودتر اتفاق می افتد، بر کودک سخت می گذرد. کودک شما ممکن است فکر کند مثل سایر بچه ها نیست. این می تواند مشکلاتی برای عزت نفسش پیش بیاورد. همچنین می تواند مشکلات اجتماعی بوجود آورد ،اگر بچه های دیگر کودک شما را مسخره کنند. ممکن است درس خواندش را تحت تاثیر قرار دهد. فرزند شما ممکن است افسرده شود یا ترک تحصیل کند. با درمان مناسب، می توان سرعت بلوغ زودرس را تا حدودی کم کرد. و در برخی موارد، ممکن است بعضی از علایم بلوغ از بین برود.

میزان ابتلا به بلوغ زودرس

در ایالات متحده، حدود 8 درصد از دختران سفید جوان تر از سن 8 و حدود 25 از دختران سیاه جوان تر از سن 8 سال نشانه های رشد جنسی زودرس مانند سینه و یا موهای ناحیه تناسلی دارند.

حقایقی درمورد بلوغ زودرس

احتمال بلوغ زودرس در دختران 5 تا 10 برابر پسران است.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید