بیانیه انجمن کودکان آمریکا در مورد انفلونزا سال 2017-2018

دکتر حمیدرضا بادلی

view

براساس بیانیه انجمن کودکان آمریکا، همه کودکان بالای 6 ماه باید واکسن آنفولانزای تزریق نمایند، زیرا بهترین گزینه برای حفاظت این بیماری شدید در فصل آینده است. واکسن آنفولانزای سالانه به طور قابل توجهی خطر ابتلا به آنفولانزای شدید و مرگ را کاهش می دهد.

در طول فصل 2016-17 بیش از 100 کودک مبتلا به آنفولانزا در ایالات متحده جان خود را از دست دادند و هزاران نفر دیگر نیز برای بیماری شدید یا عوارض ناشی از این ویروس بستری شدند. از لحاظ تاریخی، بیش از 80 از کودکانی که در اثر آنفلوآنزا فوت کرده بودند واکسینه نشده بودند.
در بیانیه این انجمن که برای سال 2017-2018 صادر شده، توصیه شده که به محض در دسترس قرار گرفتن واکسن 2017-2018 باید برای کودکان تجویز و یا باصطلاح واکسن اتفلونزا تلقیح شود.

انجمن کودکان آمریکا توصیه می کند:

1.      در صورت امکان، واکسن های آنفلوآنزا در پایان ماه اکتبر(شهریور-مهر) برای کودکان تجویز شود. کودکانی که نیاز به دو دوز یا دوبار واکسن در سال دارند (یعنی کودکان 6 ماهه تا 8 سالی که قبلا کامل واکسینه نشده اند) باید اولین واکسن را در اوایل فصل به منظور حفاظت مطلوب دریافت کنند.

2.      برای دومین سال متوالی، انجمن کودکان امریکا براساس توصیه ای که از سوی  CDC شده، استفاده از واکسن آنفولانزای داخل بینی یا استنشاقی را که برای ویروس های آنفولانزای A (H1N1) ضعیف عمل کرده بود را ، مناسب نمی داند.

3.      کودکان 6 ماهه و بزرگتری که شرایطی خاصی دارند ودر معرض ابتلای بیشترعوارض شدید آنفلوانزا هستند باید دقت شود که حتما واکسن انفلونزا را بگیرند. این بیماران شامل:

·         نوزادان نارس

·         کودکانی که بیماری های مزمن دارند مانند آسم ، بیماری های مزمن ریوی، بیماری های قلبی، دیابت، بیماری های متابولیکی، ضعف سیستم ایمنی

 

4.      واکسن آنفلوانزا باید به تمام زنان باردار، با توجه به حاملگی یا در دوران پس از زایمان و یا در طول فصل ابتلا به آنفلوآنزای تزریق گردد.

5.      همه پرسنل بهداشتی، ارایه دهندگان خدمات مراقبت از کودکان و کارکنان نیز باید آنفلوآنزای سالانه خود را دریافت کنند.

 

"واکسیناسیون بهترین اقدام پیشگیرانه در برابر آنفولانزا است" ولی متاسفانه با تمام توصیات ارایه شده در 7 سال گذشته، هنوز میزان واکسینه به حد مطلوب نرسیده است.

واکسن آنفلوآنزا به وسیله تزریق به عضله تزریق می شود و واکسن از نوع کشته شده ویروس است ، به این معنی که نمی تواند آنفولانزا را ایجاد کند.

واکسن به صورت سه گانه یا چهار گانه است که بترتیب در برابر سه گونه (دو گونه A و 1 گونه B)  یا 4 گونه  (دو گونه A و 2 گونه B) ویروس محافظت می شود. در حالی که ویروس آنفولانزای (H1N1)  A در هر دو فرمولاسیون متفاوت از آنچه است که در واکسن های فصلی 2016-2017 موجود است، سویه های واکسن آنفلوانزای (H3N2)A و واکسن آنفلوانزای B مشابه هستند.

 

داروهای ضد ویروسی هم در کنترل آنفولانزا موثرند اما جایگزین مناسب واکسن آنفلوآنزا نیستند. یکی از وظایف خطیر متخصصین کودکان تشخیص بموقع و سریع بیماری انفلونزا و شروع زودهنگام این داروهاست که با این اقدام مرگ و میرناشی از این بیماری بسیار کم می شود.

 

"بهترین نتایج درمانی در زمانی دیده می شود که درمان در عرض 48 ساعت پس از شروع علایم آغاز شود."

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید