تاثیر اختلالات خواب بر ابتلا به دیابت

view

در جدیدترین مطالعه ی منتشر شده در مجله ی دیابتولوژیا نشان داده شد، که احتمال ابتلا به دیابت در زنان میانسالی که کمتر از 6 ساعت می خوابند، بسیار زیاد می باشد.

 اضافه کردن 2 ساعت خواب به متوسط زمان خواب زنان مسن، می تواند باعث افزایش 15 درصد احتمال ابتلای فرد به دیابت نوع دوم گردد.

در مطالعاتی که پیش از این انجام شده بود، نتایج حاکی از آن بوده است که کم خوابی و یا بیش تر خوابیدن، هر دو می توانند در احتمال بروز دیابت دخیل باشند.

محققان بر این باورند که احتمال بروز دیابت در افرادیکه 7 تا 8 ساعت می خوابند در کم ترین حد می باشد. در مطالعه ای که اخیراً صورت پذیرفته، 59031 زن غیر دیابتی مورد بررسی قرار گرفتند.

 سن این زنان 55 تا 83 سال بوده و تغییرات روند خواب این افراد از سال 1980 تا 2000 مورد ارزیابی قرار گرفت.

 محققان با استفاده از شبیه سازی رایانه ای به بررسی تغییرات خطر نسبی دیابت با افزایش یا کاهش مدت زمان خواب پرداختند. نتایج مطالعه ی اخیر حاکی از آن بوده است که کمبود خواب (6 ساعت و کمتر) و افزایش خواب (2 ساعت یا بیشتر) با افزایش احتمال بروز دیابت نوع 2 در افراد تحت بررسی در ارتباط می باشد.

 در تحقیقات صورت پذیرفته مشخص شده است که  کمبود خواب و همچنین افزایش میزان خواب در دراز مدت با افزایش خطر ابتلا به دیابت در ارتباط می باشد.

کاهش زمان خواب با کیفیت رژیم غذایی و تحرک جسمانی فرد ارتباط معکوس دارد، و همچنین افزایش مدت خواب فرد با اضافه وزن ارتباط معکوس دارد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید