تاثیر مصرف مکمل های کلسیم در دمانس

view
 

آیا شما در زمره ی افرادی هستید که بطور منظم از مکمل کلسیم استفاده می کنند؟


بسیاری از زنان در سنین بالا به منظور جلوگیری از پوکی استخوان روی به مصرف مکمل کلسیم می آورند. میزان توصیه شد برای کلسیم دریافتی بدن بین 1000 تا 1200 میلی گرم می باشد که این مقدار کلسیم مورد نیاز بدن باید از طریق مواد غذایی مصرفی تامین گردد.
 
در یکی از مطالعاتی که اخیراض صورت گرفته به میزان ایمن بودن مصرف مکمل های کلسیم برای گروه خاصی از زنان پرداخته شد. در این مطالعه، محققان دانشگاه گوتنبرگ سوید به دنبال یافتن ارتباطی بین مصرف مکمل های کلسیم و افزایش احتمال بروز دمانس در زنان بوده اند. در این مطالعه محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف مکمل های کلسیم می توانند باعث افزایش بروز حملات قلبی در افراد شوند.
 در مطالعه ای که بر روی 700 زن بین 70 تا 92 ساله بدون هیچ علایمی از دمانس صورت گرفت، محققان به مدت 5 سال این زنان را مورد ارزیابی قرار دادند.
 در ابتدا و انتهای این مطالعه آزمونی به جهت سنجش میزان حافظه و مهارتهای فکری در این افراد بعمل آمد. علاوه از بیش از نیمی از این افراد شرکت کننده در ابتدای مطالعه اسکن مغزی گرفته شد.
 از این زنان حدود 71 درصد دچار جراحت در جسم سفید مغز بوده اند، که این علامت می تواند نشانگر بیماری سر بدو وسکیولار در مغز افراد باشد. محققان سپس به دنبال بررسی میزان مصرف مکمل کلسیم در این افراد بودند و اینکه آیا در طی این مطالعه علایمی از دمانس در شرکت کنندگان قابل مشاهده بوده یا خیر. نتایج این مطالعه نشان داد در زنانی که سابقه ی سکته ی مغزی داشته اند و مکمل کلسیم مصرف نمودند احتمال بروز دمانس 7 برابر از سایر افراد بوده است.
2. در زنانی که از مکمل کلسیم مصرف نمودند و دچار آسیب در ناحیه ی جسم سفید بوده اند احتمال بروز دمانس تقریباً سه برابر بوده است.
 3. در زنانی که هیچ سابقه ی سکته و یا آسیب در ناحیه ی جسم سفید نداشته اند، مصرف مکمل کلسیم تاثیری در افزایش احتمال بروز دمانس در آنها نداشته است.

 آیا باید مصرف مکمل کلسیم را متوقف نماییم؟


خیر، این مطالعه به تنهایی نمی تواند باعث توقف مصرف مکمل کلسیم در افراد گردد.
منبع: clevelandclinic

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید