تاثیر مواد غذایی بر بیماریهای قلبی

دکتر حسن اسماعیلی

view

مواد غذایی مصرفی افراد تاثیر مستقیمی بر سلامت قلب انسان دارد از جمله مواد غذایی تاثیرگذار بر سلامت قلب هندوانه، گوجه فرنگی، ماست، انواع توت، گردو، ماهی قزل آلا، بادام و ... می باشد.

ماهی قزل آلا: مصرف گوشت ماهی نه تنها می تواند به بهبود سلامت قلب انسان کمک نماید بلکه می تواند سلامت عمومی انسان را ارتقا دهد. مصرف ماهی بطور منظم می تواند باعث کاهش سی درصدی خطر بروز عارضه های قلبی در انسان گردد. امگاتری موجود در گوشت ماهی به کاهش فشار خون انسان کمک می نماید.

گوجه فرنگی: گوجه فرنگی حاوی مقادیر بسیاری ویتامین سی و لیکوپن است. مصرف گوجه فرنگی تاثیر بسزایی در ارتقاء سلامت قلب دارد.

هندوانه: هندوانه حاوی مقادیر بسیاری از فیبر و آنتی اکسیدان می باشد. هندوانه نیز همچون گوجه فرنگی حاوی لیکوپن است. لیکوپن تاثیر بسزایی در کاهش خطر بروز عارضه های قلبی و سرطان دارد. به افرادیکه دچار اختلالاتی همچون اختلال نعوظ و یا دیابت هستند توصیه می شود تا هندوانه را در برنامه ی غذایی خود بگنجانند. هندوانه علاوه بر لیکوپن حاوی ویتامینهای آ، سی و عناصر منیزیم و پتاسیم می باشد.

ماست: ماست یک ماده ی غذایی فوق العاده با فواید بسیار است. ماست به طور مستقیم از بروز عارضه های قلبی نمی تواند جلوگیری نماید از آنجاییکه ماست می تواند از بروز مشکلات لثوی جلوگیری می نماید می تواند بطور غیر مستقیم از ابتلای افراد به بیماریهای قلبی پیشگیری کند. مواد مغذی موجود در ماست شامل آنتی اکسیدان، فیبر و ویتامین می باشد.

گردو: گردو حاوی اسید چرب امگا تری و آنتی اکسیدان است. مصرف گردو می تواند به جلوگیری از بروز عارضه های قلبی کمک نماید.

بادام: یکی دیگر از مواد غذایی مغذی تاثیر گذار در جهت پیشگیری از بروز عارضه های قلبی بادام است. بادام حاوی مقادیر زیاد ویتامین ای، پروتیین و فیبر است.

توت: مصرف توت می تواند به افزایش کلسترول خوب خون و کاهش کلسترول بد بدن کمک نماید. مصرف توت علاوه بر پیشگیری از بروز عارضه های قلبی می تواند به رشد استخوانها نیز کمک نماید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید