تاثیر ورزش و فعالیت در بروز آسم

دکتر منیژه تبریزی

view
برای خیلی ها فهم این مطلب که گرده گیاهان  و دخانیات میتوانند علایم اسم را ایجاد کنند اسان است  ولی متوجه  نمیشوند که چطور ورزش میتواند چنین کاری  را بکند
تا ۸۰‏ بچه های دچار اسم علایمشان در زمان ورزش ایجاد میشود .وقتی کودک فعالیت و بازیهای سنگین انجام میدهد تنفس تند و سطحی میشود و مجبور است از راه دهان نفس بکشد بنابراین هوایی که وارد ریه میشود زمان کافی برای گرم و مرطوب شدن نسبت به زمانی که تنفس ارامتر است و هوا از راه بینی وارد میشود ندارد .
استنشاق هوای سرد و خشک باعث باریک شدن راههای هوایی کوچک و سخت شدن تنفس میشود .حتی این امر در ۲۰‏افرادیکه اسم هم ندارند میتواند رخ دهد ولی در بیمار اسمی علایم مشخصه اسم را ایجاد مینمایدیعنی باعث د‎سرفه خس خس تنگ شدن نفس و احساس نفس کم اوردن میشود

علایم بیماران به شرح زیر است


به سهولت در طی ورزش یا پس از ورزش خسته میشود
پس از ورزش کردن در محیط خارج از منزل در منزل دچار سرفه میشود
نمیتواند بیش از چند دقیقه به طور مداوم بدود
علایم اغلب ۵تا۱۰دقیقه پس از ورزش شروع و ۵تا۱۰دقیقه پس از توقف ورزش به اوج خود میرسد و ممکن است یکساعت یا بیشتر برای توقف علایم زمان لازم باشد .
برای تشخیص غیر از شرح حال دقیق در مورد سابقه الرژی و اسم و سوال در مورد عوامل ایجاد کننده علایم در بیمار و معاینه فیزیکی دقیق تست تنفسی پس از انجام ورزش هم لازم میشود.به این منظور لازم است بیمار مدت ۶تا ۸ دقیقه روی ترد میل بدود .
برای درمان این بیماران میتوان از داروهای گشاد کننده برونش مثل سالبوتامول به منظور کنترل علایم قبل از شروع ورزش استفاده کرد که میتواند از تنگی راه هوایی قبل از شروع ورزش پیشگیری میکنند.در ضمن اگر این درمان کافی باشد از داروهای نگهدارنده هم که عمدتا ترکیبات حاوی کورتون هستند برای کم کردن التهاب راه هوایی استفاده نمایند.

توصیه های لازم در مورد نوع ورزشهای مناسب:


والدین باید در عین حال که کودک را ترغیب به ورزش میکنند و به او میفهمانند که ورزش میتواند به بهبود عملکرد ریه ها از طریق تقویت عضلات قفسه سینه کمک کند ولی او را متقاعد کنند که باید به ورزشهایی از قبیل قدم زدن ،دویدن ارام ،پیاده روی ،ژیمناستیک پرداخته و از انجام ورزشهای قدرتی مثل بسکتبال یا ورزشهایی که باعث میشود هوای سرد بداخل مجاری تنفسی وارد شود مثل اسکی یا هاکی روی یخ خود داری نماید. باید کودکان را به سمت این باور ببریم که خیلی از ورزشکاران حرفه ای هستند که که با دریافت داروی مناسب میتوانند که به هر نوع فعالیت ورزشی مورد علاقه شان بپردازند.

توصیه لازم به کودکان قبل از ورزش :


سعی کنند قبل از پرداختن به فعالیت ورزشی در حد ۵تا۱۰ دقیقه خود را گرم کنند.به این ترتیب از تنگی نفس در اثر شروع فعالیت ناگهانی در انها جلو گیری میشود.
از داروهایی از قبیل سالبوتامول خیلی نزدیک به زمان شروع فعالیت ورزشی استفاده کنند .
در هنگام ورزش هوا را از طریق بینی استنشاق نمایند.

استراحتهای کوتاه حین ورزش داشته باشند ،


پس از ورزش از کار هایی که باعث سریع خنک شدن بدن میشود خود داری کنند.
از ورزش در هوای سرد بیرون از منزل خودداری کنند و اگر احیانا خواستند این کار را انجام دهند یک شال دور بینی و دهانشان ببندند.
وظیفه والدین به طور متقابل ان است که امکان دسترسی منظم به داروها را برای فرزندشان فراهم اورده و به وی بیاموزند که انها را به صورت منظم در موارد ضروری مصرف کند .در ضمن ذخایر دارویی برای کودک فراهم اورند تادر مواقع ضروری کودک با یک اسپری خالی مواجه نشود زیرا که این امر میتواند موجب نیاز به بستری در بخش اورژانس برای کودک گردد.
دکتر منیژه تبریزی

دکتر منیژه تبریزی۱۴ مطلب

کودکان
بیماریها و سلامت کودکان و نوزادان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید