تالاسمی چه بیماری است؟

دکتر بهرام دربندی

view

تالاسمی از کجا آمده؟

تالاسمی (Thalassemia) برای اولین بار در سال 1925 از ایالات متحده و ایتالیا گزارش شد.

 توماس کولی  پزشک متخصص کودکان متوجه کودکاني با کم خوني شديد، بزرگي طحال و تغيير شکل استخوان صورت و جمجمه شد که اغلب از خانواده هاي ايتاليايي و يا مهاجران از کشورهاي اطراف مديترانه بودند.

تالاسمی یعنی چه؟

او اين بيماري را تالاسمي ناميد که از دو جز Thalassa به معني دريا و Emia به معني خون تشکيل شده و سال ها به صورت بيماري کم خوني در اطراف دريا تعریف می شود

در فرم شدید این بیماری، علائم کم خونی شدید از ماه های اول تولد بروز می کند و بدون دریافت خون در سالهای اول زندگی می تواند کشنده باشد.

 

تشخیص و درمان تالاسمی مینور چیست؟ یک اختلال ارثی- ژنتیکی ناشی از جهش در یکی از دو ژن بتاگلوبین است که سبب بروز کم خونی خفیف میکروست... قیمت داروی دسفرال تالاسمی به دلیل کاهش پوشش بیمه ای افزایش نیافته است معاون وزیر بهداشت اعلام کرد قیمت داروی بیماران تالاسمی در ایران به دلیل کاهش پوشش بیمه، افزایش ند... تالاسمی در کودکان تالاسمی بیماری ارثی است که از والدین به کودکان منتقل می شود. بیماری تالاسمی و راههای تشخیص آن تالاسمی بیماری است که طی آن گلبولهای قرمز خون تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرد. انواع بیماری بتا تالاسمی و تشخیص آنها سه فرم از بتا تالاسمی بصورت تالاسمی ماژور، مینور و اینترمدیا وجود دارد که از نظرشدت و علایم متفاوتند

 

تالاسمی ماژور چه نوع تالاسمی هست؟

 تالاسمی ماژور یک بیماری خونی ژنتیکی مزمن ناشی از کمبود تولید یک یا چند زنجیره پلی پپتیدی گلوبین است که بر اساس قوانین ژنتیک مندلی از نسلی به نسل دیگر منتقل می ود. این بیماران با علایم و نشانه های یک کم خونی مزمن و شدید، عدم رشد مناسب، بزرگی طحال و کبد، اختلالات استخوانی به ویژه تغییرات قابل مشاهده در استخوان های سر و صورت همراه با تغییر قیافه مشخص می شوند.

بیماری تالاسمی شایع ترین هموگلوبینوپاتی ارثی جهان است این بیماري به ویژه در منطقه مدیترانه تا خاورمیانه، هندوستان و آسیاي جنوب شرقی شایع است و ایران بر روي این کمربند واقع شده. البته، تالاسمی به صورت پراکنده در دیگر نقاط جهان نیز دیده می شود. به طور کلی، در حدود یکصد و پنجاه میلیون فرد در جهان حامل بتا تالاسمی هستند.

 

در مود تالاسمی قبل از این هم در وبسایت مطالبی ارائه شده که حتما در ادامه مطالعه کنین

تشخیص و درمان تالاسمی مینور چیست؟

یک اختلال ارثی- ژنتیکی ناشی از جهش در یکی از دو ژن بتاگلوبین است که سبب بروز کم خونی خفیف میکروست...
قیمت داروی دسفرال تالاسمی به دلیل کاهش پوشش بیمه ای افزایش نیافته است
معاون وزیر بهداشت اعلام کرد قیمت داروی بیماران تالاسمی در ایران به دلیل کاهش پوشش بیمه، افزایش ند...
تالاسمی در کودکان
تالاسمی بیماری ارثی است که از والدین به کودکان منتقل می شود.
بیماری تالاسمی و راههای تشخیص آن
تالاسمی بیماری است که طی آن گلبولهای قرمز خون تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرد.
انواع بیماری بتا تالاسمی و تشخیص آنها
سه فرم از بتا تالاسمی بصورت تالاسمی ماژور، مینور و اینترمدیا وجود دارد که از نظرشدت و علایم متفاوتند

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید