خودکشی پس از جراحی‌های لاغری

view

البته تحقیقات حاکی از آنست که از هر ده نفر که اقدام به خودکشی نموده‌اند، 9 نفر سابقه‌ی بیماری‌های روانی داشته‌اند. اگرچه فواید پزشکی کاهش وزن مخصوصاً از طریق اعمال جراحی بر کسی پوشیده نیست، اما فواید یا مضرات روانی این امر باید بیش‌تر مورد توجه قرار گیرد.

اعمال جراحی لاغری تغییرات چشم‌گیری را د زندگی فرد ایجاد می‌کند و در افرادی که مبتلا به افسردگی و بیماری‌هایی روانی هستند قادر به کنار آمدن با این تغییرات اساسی در زندگی خود نیستند.

جراحی‌های لاغری به افرادی که به‌طور افراطی چاق هستند کمک شایانی می‌کند. 6 درصد آمریکایی‌ها به‌شدت چاق هستند که دارای شاخص توده‌ی بدنی 40 و یا بیش‌تر هستند. کسانی‌که شاخص توده‌ی بدنی آن‌ها بیش‌تر از 35 است در معرض خطرات و بیماری‌های ناشی از چاقی هستند.

افراد فوق‌العاده چاق اغلب از مشکلات روحی نیز رنج می‌برند. بر طبق مطالعات پیشین افرادی که جراحی‌های لاغری انجام می‌دهند چهار برابر نسبت به سایر افراد در معرض اقدام به خودکشی هستند.

برای سنجیدن و بررسی میزان تاثیر جراحی‌های لاغری بر اقدام به خودکشی در افراد، محققان در تورنتو 8800 بیمار را در اونتاریا به مدت 3 سال قبل و 3 سال بعد از جراحی مورد بررسی قرار دادند. 11 مورد از این افراد در این دوره اقدام به خودآزاری نموده بودند، تحقیقات نشان داده که اغلب به فاصله‌ی 2 یا 3 سال بعد از عمل افراد اقدام به خودکشی می‌نمایند و 93 درصد از افرادی که مرتکب خودکشی شده‌اند سابقه‌ی بیماری روحی روانی را داشته‌اند و به نحوه‌ی خودکشی در اکثر موارد، استفاده‌ی دوز بالای دارو بوده است که 73 درصد از افراد این‌گونه اقدام به‌ خودکشی نموده‌اند.

محققان اذعان می کنند که افزایش استرس و تغییر در سطح هورمون‌های بدن می تواند تاثیر به‌سزایی در ایجاد افسردگی و اقدام به خودکشی در افراد دارد.

البته جدیدترین مطالعه‌ی انجام شده ثابت ننموده که انجام عمل‌های جراحی لاغری می‌تواند باعث افزایش خطر اقدام به خودکشی در افراد بسیار چاق باشد. افراد باید قبل از انجام عمل‌های جراحی لاغری تحت ارزیابی‌ها و درمان‌های روحی روانی قرار گیرند.


منبع: nlm.nih.gov

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید