داروهای موثر در درمان سرماخوردگی

view

برخی از داروهای برطرف کننده ی سرماخوردگی ترکیبی از داروهای مختلف هستند. برای مثال کلداستاپ حاوی داروهای ضدسرفه، ضد احتقان، ضد سردرد و آنتی هیستامین می باشد. زمانیکه شما از چنین داروهای ترکیبی استفاده می نمایید در واقع تمام این داروها را مصرف کرده اید در حالیکه گاهی مصرف برخی از این داروها نیاز نمی باشد. داروهایی که حین ابتلا به سرماخوردگی مصرف می کنیم اغلب شامل:
 1- ضد احتقان دماغی: داروهایی همچون فنیل افرین که به داخل بینی اسپری می شوند می توانند از گرفتگی بینی بکاهند. مصرف این دارو میتواند عوارضی همچون داروهای خوراکی داشته باشد. مصرف این داروها می تواند همراه با خشکی بینی و سوزش برای بینی باشد. بهتر است تنها 3 روز مداوم از این دارو استفاده نمایید زیرا مصرف بیشتر از این میزان می تواند باعث تشدید احتقان در فرد گردد.

2- ضد احتقان خوراکی: برخی از داروهای ضد احتقان همانند سودوافرین که از راه خوردن وارد بدن می شوند می توانند باعث کاهش احتقان در فرد شوند. اما مصرف این داروهای ضد احتقان می تواند همراه با عوارضی نیز باشد. عوراض ناشی از مصرف برخی از ضد احتقان های خوراکی شامل گیجی، احساس تهوع و مشکلات خواب است. اگر دچار عارضه هایی همچون پرفشاری خون، تیرویید و عارضه های قلبی عروقی هستید حتماً پیش از مصرف با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.

3- داروهای ضد تب: بدن در برابر وجود ویروس ها یا باکتریها در بدن عکس العمل نشان می دهد و تب نشانه ای از عکس العمل بدن در برابر وجود این عوامل بیماری زا در بدن می باشد. داروهایی همچون آسپرین، استامینوفن هم اثر ضد تب دارند و هم اثر ضد درد، در صورتیکه با مصرف این داروها تب در شما برطرف نشد و تب شما بیش از 3 روز طول کشید حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

4- خلط آورها: خلط آورهایی همچون اکسپکتورانت باعث رقیق شدن مخاط شده و باعث کاهش گرفتگی سینه می شوند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید