دراکولا و عوارض پوستی

دکتر حمیدرضا بادلی

view

دراکولای گیلان چیست و پس از مواجه چه باید کرد؟

 شروع بهار و تابستان همراه با طبیعت گردی و جنب و جوش حیوانات و حشرات است. در این محیط دلپذیر فعالیت حشرات هم افزایش می یابد. یکی از این حشرات پدروس است  که به دلیل اینکه بال رویی این حشره کوتاه و شبیه شنل دراکولا، قرمز رنگ است مردم در گیلان به آن دراکولا و در مازندران به آن بند می گویند اما نام علمی آن  Paederus و نام بیماری Paederus Blister Beetles است.

ویژگی های دراکولا و بیماری پوستی ناشی از آن

این حشره برخلاف تصور بیشتر مردم نیش نمی‌زند؛ بلکه فقط له کردن یا فشار آوردن به حشره روی پوست سبب آزاد شدن ماده ای به نام پدرین میشود. پس از ۱۲ تا ۳۶ ساعت بعد از تماس پوست با پدرین ضایعات وزیکولی ظاهر می شود. 
این ضایعات بیشتر نواحی صورت و گردن دیده می شود و تا ۲ هفته طول می کشد و به دنبال آن هایپر پیگمانتاسیون (پُرنگ شدن پوستی) التهابی رخ می دهد. 
درگیری سایر قسمت های بدن مانند چشم ها (کراتوکونژنکتیویت) ممکن است ثانویه به علت مالیدن چشم با دست آلوده است. در صورت درگیری شدید، نورالژی(درد عصبی)، التهاب مفصلی (آرترالژی) ، استفراغ و قرمزی پوست (اریتم) ممکن است تا چندین ماه مشاهده شود. 

دراکولا گیلان رشت

درمان دراکولا :

بخاطر داشته باشید که حرکت این حشره بدون دستکاری و یا له کردن آن مشکلی ایجاد نمی کند. اگر با این حشره مواجه شدید پوست باید بلافاصله بعد از تماس با ترشحات حشره با آب فراوان شسته شود. اما اگر شستشو انجان نشود و زمانی از آن گذشته باشد بدلیل نفوذ سم آن در لایه زیرین پوست داروهایی مانند آنتی هیستامین ها و استروییدها هک مفید نخواهند بود.

در برخی از بیماران استفاده از کرم هیدروکورتیزون و بتامتازون ممکن است تا حدی سبب فروکش کردن علایم شود.

اقدامات پیشگیرانه از دراکولا:

  • شامل خاموش کردن چراغها زمان غروب در مناطق اندمیک
  • اجتناب از له کردن حشره روی پوست میباشد.
  • پاک کردن محیط اطراف خانه، به خصوص مواد فرسوده تا فاصله۵۰ متر ممکن است به کاهش تراکم حشرات کمک کند.
  • استفاده از محافظ برای پنجره و چرب کردن پوست با پمادها صورت به خصوص هنگام غروب توصیه می شود.
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید