درمان آکنه یا جوش صورت قسمت دوم

خانم فریبا شادپور

view

انواع درمان جوش صورت یا آکنه

 

تاثیر روانی آکنه یا جوش صورت

آکنه می تواند تاثیر عمیق روی کیفیت زندگی شخص داشته باشد واکنش ها از پریشانی خفیف تا افسردگی شدید ، اضطراب و با شیوع کمتر افکار خودکشی و آسیب به خود متفاوت است . به این دلیل درمان آکنه بسیار با اهمیت است و یکی از اثرات درمان کاهش انزوا و بهبودی پوست است

درمان آکنه به شدت و نوع آکنه یا جوش صورت ارتباط دارد . درمان تا 6 هفته ضروری است و پس از آن  شروع نتایج پدیدار خواهید شد . در بیشتر موارد پزشک یا متخصص پوست نوع درمان را برای شما شرح خواهد داد .

 

برای مطالعه قسمت اول علل و درمان انواع مختلف جوش صورت یا آکنه کلیک نمایید.

 

تمیز کردن پوست در آکنه

 

آکنه در عمق پوست پیشرفت دارد شستشوی صورت به طور مرتب به برداشته شدن سلول های مرده پوست و چربی اضافی کمک می کند اما نقش مهمی در پیشگیزی یا درمان آکنه ایفا نمی کند .

اگر آکنه دارید از اسکراب صورت موقع شستشوی اجتناب کنید زیرا باعث بدتر شدن التهاب و سوزش آن می شود . در عوض ، با ملایمت و با آب ولرم صورتتان را بشویید ، یا از محصولات ملایم شستشوی صورت استفاده کنید .

 

 

درمان آکنه یا جوش صورت

 

 

رتینویید های موضعی Topical Retinoids برا ی آکنه یا جوش صورت

 

رتینوییدهای موضعی کمودون ها را جدا می کند و بهبود می دهد و باعث جدا شدن سلول های مرده پوست خواهد شد همچنین موجب کاستن التهاب می شود .

از عوارض جانبی رتینویید موضعی : سوزش ملایم ، قرمزی ( اریتم ) ، خشکی ، پوسته پوسته شدن و حساسیت به آفتاب است اگر باردار هستید یا بچه دارید قبل از استفاده از این محصول با متخصص پوست مشورت کنید . این دارو نباید در دوران بارداری مصرف شود .

وقتی رتینویید مصرف می کنید از کارهایی که به پوست آسیب میزند خودداری کنید مثل وکس کردن و لایه برداری ( مثل فیشال) بپرهیزید.

رتینویید در انواع کرم و ژل وجود دارد و پزشک یا متخصص پوست بسته به شدت آکنه و حساسیت پوست شما بهترین گزینه را برای شما تجویز خواهد کرد

 

درمان آکنه یا جوش صورت

 

ضد میکروب  موضعی Topical antimicrobials  

 

ضد میکروب موضعی برای کشتن باکتری ها استفاده می شود و به رفع التهاب کمک می کند . پراکسید بنزوییل (benzoyl peroxide ) یک گزینه خوب است وقتی این دارو به پوست مالیده می شود اکسیژن بدست می آید و آکنه در حضور اکسیژن از بین خواهد رفت پراکسید بنزوییل سفید کننده قوی است و خطرناک است  به همین دلیل باید احتیاط کنید و در مقابل آفتاب قرار نگیرید و با پزشک مشورت کنید

 

آنتی بیوتیک های خوراکی در درمان آکنه یا جوش صورت

 

آنتی بیوتیک های خوراکی در درمان موارد شدید آکنه استفاده می شود مخصوصا در مواردی که آکنه روی سینه و پشت پخش شده است . درمان موضعی و آنتی بیوتیک های خوراکی التهاب را کاهش می دهند . آنتی بیوتیک ها تکثیر عامل آکنه یا پروپیونی باکتریوم آکنه ( propionibacterium acneas ) را متوقف می کنند البته استفاده از آنتی بیوتیک ها باید بجا و محدود باشد زیرا باکتری می تواند در برابر آنها مقاوم شود .

 

درمان ترکیبی

 

درمان ترکیبی برای درمان آکنه موثرتر خواهد بود . در این مورد ، رتینویید موضعی و کرم یا ژل ضد میکروب ( آنتی میکروبیال )می تواند با هم استفاده شود . برخی از محصولات ، ترکیبی از این دو هستند . در صورتی که جدا از هم بودند آنها را در دفعات متفاوت مصرف کنید مثلا آنتی میکروبیال موضعی را صبح و رتینویید موضعی را شب استفاده کنید .

گاهی داروهای خوراکی هم با درمان موضعی همزمان مصرف می شوند بیشتر مردم مصرف قرص را به کرم یا ژل ترجیح می دهند . پزشک یا متخصص پوست در مورد درمان ترکیبی برای آکنه تصمیم می گیرد

 

ایزو ترتیونین خوراکی   isotretinoin

 

ایزوترتیونین (در آمریکا و کانادا به آکوتان و در اروپا به راکوتان معروف است ) یک ترکیب شیمیایی وابسته به ویتامین A  می باشد . در بیشتر موارد ، برای درمان ندول های شدید و اسکار آکنه بکار می رود . زیرا :

  • ترشح سبوم را کاهش می دهد
  • از تشکیل کمودون ها جلوگیری می کند
  • یک ضد التهاب است
  • باعث توقف باکتری عامل آکنه یا پروپیونی باکتریوم آکنه ( propionibacterium acneas ) از تکثیر در فولیکول مو و غدد سباسه می شود

هر چند این نوع از درمان آکنه باید تحت نظارت دقیق انجام شود زیرا ایزوتروتیونین عوارض جانبی مهمی دارد شایعترین

مهمترین عوارض آکوتان یا راکوتان شامل : خشکی پوست ، لب ها ، بینی و چشم است پس از قطع درمان همه عوارض جانبی ناپدید خواهد شد . اما عوارض شدیدتری نیز وجود دارد از جمله دخالت در رشد و نمو جنین . اگر شما باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید درباره مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید عوارض جانبی دیگر شامل افسردگی ، سندرم روده تحریک پذیر و آسیب کبدی می باشد .

 

درمان هورمونی

 

درمان آکنه با هورمون های زنانه یک درمان موثر برای بیماران زن است . در این روش به بیماران قرص ضد بارداری داده می شود که باعث کاهش سطح آندروژن و در نتیجه کاهش ترشح سبیوم می شود . درمان های موضعی و خوراکی دیگر هر کدام می توانند با درمان هورمونی همزمان استفاده شوند .

درمان آکنه با استفاده از هورمون برای همه افراد مناسب نیست و تشخیص این مسئله با پزشک است

 

پیشگیری از زخم یا اسکار (ماندن علامت جای زخم) آکنه یا جوش صورت

 

اگر اکنه درمان نشود ممکن است ایجاد اسکار کند همیشه نمی توان پیشگویی کرد که این آکنه اسکار دارد یا خیر اما می توان با مراقبت جلوی آن را گرفت

کنترل آکنه با مراقبت ، دستکاری ، فشردن ، ترکاندن احتمال اسکار را افزایش می دهد . بهترین راه پیشگیری از اسکار درمان مناسب آن است . فقط آکنه شدید نیست که نیاز به درمان دارد مهم نیست که کوچک باشد یا چقدر آکنه داشته باشید شما می توانید آن را درمان کنید.

 

درمان آکنه یا جوش صورت

 

نکات کلیدی

  • آکنه ولگاریس شایعترین بیماری پوستی در نوجوانان است
  • آکنه در اعماق پوست بوجود می آید و شدت و نتایج گوناگون در افراد مختلف دارد
  • آکنه ناشی از کمودون ها ، پاپول ، پوستول و ندول هاست
  • دستکاری و فشردن و ترکاندن آکنه می تواند ایجاد اسکار کند
  • آکنه با درمان مناسب قابل کنترل و درمان است

 

برای مطالعه قسمت اول علل و درمان انواع مختلف جوش صورت یا آکنه کلیک نمایید.

 

از پزشک یا متخصص پوست درباره آکنه بپرسید

منبع: aboutkidshealth.ca

متخصصین

فریبا شادپور

فریبا شادپور

پرستاری

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید