در هنگام ابتلا به اسهال چه کنیم

view
 اسهال عکس العمل بدن نسبت به وارد شدن فراوریها یا باکتریهاییست که وارد سیستم گوارش شده اند.  دلایلی همچون مصرف مواد غذایی آلوده و یا قرار گرفتن در موقعیت استرس زا می توانند باعث بروز اسهال در فرد شوند. در صورتیکه دچار اسهال شدید حتماً بر مواد مصرفی خود دقت نمایید. خوردن مواد غذایی زیر در هنگام بروز اسهال می تواند کمک کننده باشد.  

1-سیب زمینی:

سیب زمینی حاوی مقادیر زیادی نشاسته است، از مقدار کمی فیبر تشکیل شده و براحتی هضم می شود.

2- برنج:

برنج نیز همچون سیب زمینی حاوی نشاسته است و در هنگام بروز اختلال در سیستم گوارش میتواند کمک کننده باشد. بهتر است بدون اضافه کردن روغن آنرا بپزید و به مقدار کم مصرف نمایید.

3- موز:

موز ماده ی غذایی مفید برای فرد مبتلا به اسهال می باشد. موز میوه ای حاوی پکتین است. پکتین گونه ای فیبر است که به جذب مایعات و مواد مغذی از روده کمک می نماید و باعث می شود تا آب و مواد مغذی کمتری حین اسهال از بدن انسان دفع شود. موز همچنین دارای گونه ای دیگر از فیبر به نام انسولین است. انسولین نوعی زیست یار (پروبیوتیک) است که به رشد باکتریهای مفید روده کمک می نماید.

4- سیب:

یکی دیگر از مواد غذایی مفید برای فرد مبتلا به اسهال سیب است. سیب نیز حاوی مقادیر مناسبی نیست بهتر است سیب را بصورت کمپوت مصرف نمایید.

5- ماست:

اگر چه در هنگام ابتلا به اسهال پزشکان توصیه می کنند که از خوردن لبنیات خودداری کنید اما ماست بر خلاف سایر لبنیات برای افراد مبتلا به اسهال مفید است. مصرف ماست به حفظ و رشد باکتریهای روده کمک می نماید و باعث بهبود سیستم گوارش می گردد. 
از دیگر مواد مفید برای افراد اسهالی هویج می باشد. بهتر است در حین ابتلا به اسهال از مصرف مواد غذایی چرب، تند و مواد غذایی حاوی کافیین اجتناب نمایید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید