دیابتی ها چه غذاهایی را بیشتر مصرف نمایند

view

چه چیزی باعث فوق العاده بودن یک ماده غذایی می گردد؟

اگر به دنبال مواد غذایی مناسب برای افراد دیابتی هستید باید بدانید که مواد غذایی کمک کننده به حفظ قند خون در یک سطح نرمال می تواند مناسب باشد. از مواد غذایی حاوی چربیهای سالم، ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر استفاده نمایید. قرار دادن مواد غذایی متنوع در زنجیره ی غذایی فرد دیابتی نیز می تواند موجب رساندن مواد معدنی مورد نیاز به بدن باشد.

حبوبات:

حبوبات سرشار از پروتیین و فیبر ها هستند. انواع لوبیا به آرامی در بدن هضم می شوند و به کنترل سطح گلوکز خون کمک شایانی می نماید. تنها نصف فنجان از انواع لوبیا می تواند یک چهارم فیبرها و پروتیین های مورد نیاز بدن انسان را تامین نماید. سایر حبوبات نیز اثری همچون لوبیا دارند. در یکی از مطالعات صورت گرفته در سال 2012 در کانادا نتایج نشان داده است که مصرف لوبیا، نخود و عدس می تواند به کاهش فشار خون و کنترل سطح گلوکز خون کمک نماید. مصرف این مواد غذایی همچنین به کنترل سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون در افردا مبتلا به دیابت نوع دوم کمک می نماید. حبوبات همچنین حاوی مقادیر زیادی منیزیم و پتاسیم هستند.

ماهی سالمون:

بسیاری از انواع غذاهای دریایی برای افراد دیابتی مفید هستند ماهی سالمون، ماهی ماکرل، ماهی تن و ماهی ساردین غنی از اسید چرب امگا تری هستند که می توانند با کاهش چربی خون به حفظ و ارتقاء سلامت قلب کمک نمایند.

آجیل ها:

آجیل ها سرشار از فیبر و پروتیین هستند. مصرف آجیل ها باعث ایجاد احساس سیری در انسان می شوند و حاوی سطح بالایی چربیهای غیر اشباع هستند. مصرف بادام، فندق، پکان، گردو و پسته به حفظ سطح قند خون کمک می نمایند.

بروکلی:

در مطالعه ای که در سال 2013 در امریکا به انجام رسید نتایج نشان دادند که رژیم های غذایی سرشار از سبزیجاتی همچون بروکلی می توانند به کاهش احتمال بروز سرطان کمک نمایند. بروکلی سرشار از آنتی اکسیدان است. همچنین این ماده ی غذایی حاوی مقادیر زیادی ویتامین آ و سی است. بروکلی از آنجاییکه سرشار از فیبر است می تواند باعث ایجاد احساس سیری در انسان شود. افرادیکه مبتلا به دیابت هستند و یا به دنبال کاهش وزن هستند بهتر است این ماده ی غذایی را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین هم سرشار از فیبر است و یک ماده غذایی مناسب برای افراد دیابتی محسوب می شود.

اسفناج و کلم کیل

 از جمله مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدانند و به افراد دیابتی توصیه می شود تا این دو ماده ی غذایی را در زنجیره ی غذایی روزانه خود بگنجانند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید