دیابت نوع یک و دو چه تفاوتی دارند؟

view

دیابت نوع یک

زمانی ایجاد می شود که بدن شما انسولین کم تولید کند و یا اصلاً هیچ انسولینی تولید نکند. این اختلال یک اختلال خود ایمنی در نظر گرفته می شود. به این معنی که سیستم ایمنی به اشتباه به سلولهای بتای پانکراس که انسولین تولید می کنند حمله و تخریب می کند.

دیابت نوع I (قبلاً به عنوان دیابت وابسته به انسولین شناخته می شد یا دیابت شروع نوجوانی (زیرا اغلب در سنین جوانی ایجاد می شود)) حدود 5 % از کل تشخیص های دیابت می باشد.

دیابت نوع II

زمانی ایجاد می شود که کبد، ماهیچه و سلولهای چربی پاسخ درستی به انسولین نمی دهد و به انسولین مقاوم می شوند. گلوکز همانند قبل وارد سلول نمی شود و در عوض میزان آن در جریان خون افزایش می یابد.

در دیابت نوع دوم، پانکراس به افزایش سطح گلوکز خون پاسخ می دهد. دیابت نوع دوم حدود 95- 90 % از موارد تشخیص دیابت در بیماران مبتلا به دیابت را تشکیل می دهد.

شیوع دیابت نوع I

در 2012، حدود 1/29 میلیون نفر در ایالات متحدخ (3/9 درصد جمعیت) مبتلا به دیابت بوده اند. (طبق گزارشات انجمن دیابت آمریکا) هر چند این نمونه ها فقط 25/1 نفر میلیون دیابت نوع I بودند. دیابت نوع یک یکی از رایج ترین بیماری های مزمن دوران کودکی است. (طبق گزارش 2014 مجله ی لانست)

دیابت نوع اول اغلب در کودکان 7-5 سال، نزدیک یا در طی بلوغ رخ می دهد. اما از هر سنی از خردسالی می تواند رخ دهد. در بعضی از مطالعات نتایج نشان داده اند که دیابت نوع یک مردان و زنان را به طور برابر تحت تاثیر قرار می دهد. اما ممکن است کمی در مردان رایج تر باشد. (بر طبق آمارهای سال 2014)

علل و ریسک فاکتورهای بروز دیابت

دقیقاً مشخص نیست که چه چیزی سبب بروز دیابت نوع اول می شود. مطالعات نشان داده اند که این افراد نقص در سیستم ایمنی (خصوصاً در مغز استخوان، تیموس (یک ارگان سیستم ایمنی) و سلولهای بتای پانکراس دارند. همه ی این موارد در فقدان تولید انسولین نقش دارند.

ریسک فاکتورهای دیابت نوع اول

ژنتیک- تاریخچه خانوادگی- کمبود ویتامین دی، تغذیه نوزاد با شیر گاو بصورت زود هنگام- سایر بیماری های خود ایمنی شامل بیماری تیرویید، بیماری آدیسون، سلیاک، التهاب معده، ابتلا به عفونت ویروسی اولیه در زندگی، متولد شدن از مادر مسن (با سن بالا) یا مادر پره کلامسی (ابتلای مادر به فشار خون بالا در دوران بارداری)

امید به زندگی در بیماران مبتلا به دیابت نوع I

به طور کلی امید به زندگی در مردان مبتلا به دیابت نوع اول می باشد 11 سال کمتر از سایر مردان است. و در زنان، کاهش امید به زندگی 13 سال می باشد 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید