رسانه ها و اضطراب در نوجوانان

view


تحقیقات جدید برروی استفاده­ی نوجوانان از رسانه­ها، نشان می­دهد فشار ناشی از آنلاین بودن به مدت  24 ساعت در طول روز و برهم زدن خواب، می­تواند منجر به مشکلات روحی مانند اضطراب و افسردگی شود.

تحقیق برروی  467 نوجوان 11-17 ساله انجام شد .از این دانش­آموزان سوالاتی درمورد اعتماد به نفس، اضطراب، افسردگی و کیفیت خواب، پرسیده شد. همچنین از آنها سوالاتی درمورد صرف زمان برای رسانه­ی جمعی مااند «چه میزان ساعت شما در طول روز از رسانه­ی جمعی استفاده می­کنید؟» و «بعد از اینکه احساس خواب آلودگی کردید چه میزان زمان به استفاده از رسانه­ی جمعی ادامه می­دهید؟»؛ پرسیده شد.

بیشترین آسیب­پذیری برای کاربران شبانه­ی رسانه­ی جمعی است

این محققان دریافتند نوجوانانی که از رسانه­ی جمعی استفاده می­کنند و دارای بیشتری میزان علاقه به ان هستند، کیفیت خواب ضعیف­تر، اعتماد به نفس کمتر و میزان بیشتری اضطراب و افسردگی نسبت به نوجوانی دارند که علاقه­ی کمتری دارند.

این محققان دریافتند که این ارتباط به طور ویژه برای نوجوانانی که از رسانه­ی جمعی در شب استفاده می­نمایند، قوی­تر است. و فشاری که نوجوان بخاطر رسانه­ی جمعی حس می­کنند می­تواند منجر به اضطراب و افسردگی شود که خود باعث خوابی با کیفیت پایین و تشدید شدن مشکلات می­شود.

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید