رشد قدی در کودکان

view

 سرعت رشد در انسان ها، در اواخر زندگی جنینی  و در دوران بلوغ بیشترین مقدار را دارد. پایش رشد یکی از مهم ترین مراقبتهای سلامت کودکان است و اختلالات رشد اولین علامت قابل شناسایی مشکلات پزشکی، اجتماعی و تغذیه ای می باشند.


سازمان بهداشت جهانی تخمین زده است که 13 درصد کودکان زیر 5 سال در کشورهای در حال توسعه به رشد کامل خود نمی رسند و  نقص در رشد ( F.T.T  ) در یک کودک در سال های بعدی زندگی وی با نقص قدرت ایمنی، ضعف مهارت های شناختی و یادگیری و در کل آسیب عملکردی وی همراه است.رشد شیرخوار در 6 ماه اول زندگی حداکثر سرعت خود را دارد و حتی در شیرخوارانی که با وزن کم متولد می شوند و یا آنهایی که تاخیر رشد داخل رحمی دارند سرعت رشد آن ها در 6 ماه اول زندگی نشانه ای از رشد آن ها در سنین بعدی خواهد بود.

بهترین راه برای بررسی قد کودکان، آگاهی از روند افزایش رشد قدی کودکان در سال های مختلف است میزان افزایش رشد قدی کودکان در سال اول 25 سانتی متر، در سال دوم 12 سانتی متر، در سال سوم 8 سانتی متر و از سال چهارم تا شروع بلوغ هر سال 7-5 سانتی متر می باشد.در طی دوران بلوغ دختران 23-17 و پسران 27-23 سانتی متر افزایش قد دارند و پس از شروع عادت ماهیانه بین 10-1 سانتی متر به قد دختران اضافه می شود. افزایش قد کمتر از 4 سانتی متر در سال نیازمند بررسی و علت یابی بیشتر می باشد. .اندازه گیری قد باید در طی حداقل هر 6 ماه صورت گیرد.

مکمل های فلوراید برای 6 ماه اول زندگی لازم نیست (چه برای شیرخواری که شیر مادر یا شیر خشک می خورد) اگر آب محل زندگی ما فلوراید کمتر از 0.3PPM  داشت باید به تغذیه آن ها فلوراید افزود. اگر چاه خانگی دارید باید مقدار فلوراید آن اندازه گیری شود. اگر از آب بطری یا آب شهر استفاده می کنید باید مقدار فلوراید آن مشخص باشد.

اگر خانواده تان ترجیح می دهند که از آب بطری استفاده کنید به مقدار مناسب موجود در فرمولاسیون (که در روی بطری نقش بسته) آن به دقت نگاه کنید.

- بچه هایی که شیر خشک می خورند میزان فلوراید آن ممکن است از طریق شیر خشک (در صورت وجود فلوراید در آن ) آب بطری و یا آب چاه حاوی فلوراید تامین گردد و در صورت لزوم شاید متخصص کودکان شما آن را به صورت قطره تجویز نماید 

- معمولا مکمل های فلوراید تا زمان کامل شدن دندان های دایمی باید تداوم یابد. کوتاهی قد در اکثر موارد ناشی از عوامل طبیعی شامل کوتاهی قد سرشتی و کوتاهی قد فامیلی می باشد. موارد دیگر مثل علل غددی مانند کم کاری تیرویید، کمبود هورمون رشد، سندرم ترنر، بیماری های مزمن و سو تغذیه و اختلال رشد داخل رحمی را نیز مطرح کرد
.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید