روشهای درمانی کولیت اولسراتیو

دکتر حمیدرضا بادلی

view

روشهای درمانی کولیت اولسراتیو

روشهای درمانی کولیت اولسراتیو

اگر که کولیت اولسراتیو دارید نیاز است که با استفاده از روش‌های دارویی درمان انجام شود انواع مختلفی را می تواند پزشک برای شما مدنظر قرار دهد

 البته بسته به اینکه به چه نیاز داشته باشید بسیاری از افراد با کولیت اولسراتیو می‌توانند داروهایی مانند آمینوسالیسیلات ها که باعث کاهش و تخفیف علائم التهاب در دستگاه گوارش می شود استفاده کنند

 می توانید آنها را از طریق دهان یا تزریق  یا شیاف دریافت کنیم

بسته به اینکه کدام قسمت از کولون تحت تاثیر قرار گرفته است می تواند نوع دارو متفاوت باشد اینکه از موارد تحریک کننده کولیت اولسراتیو دوری کنید می تواند یکی از روشهای کافی و مناسب برای بیماری های خفیف تا متوسط باشد.

البته گاهی لازم است که از روش‌های دیگری نظیر جراحی استفاده شود اگر اوضاع بیمار شدید باشد و همچنین درمان ها نتواند بطور مناسب بیماری را برطرف کند نیاز است که جراحی صورت گیرد

کورتون ها که استروئید نامیده می شوند می توانند با تخفیف و کاهش توانایی سیستم ایمنی به مقابله با التهاب برخیزند می توانید از این کورتون به ‌صورت خوراکی، تزریقی داخل وریدی یا به صورت انما و شیاف برای درمان کولیت اولسراتیو استفاده کنید.

مصرف استروئیدها برای کولیت اولسراتیو نمی تواند طولانی مدت باشد استروییدها به مقابله با التهاب در سیستم گوارش می پردازند اما درمان طولانی مدت برای کولیت اولسراتیو نیستند.

 استروییدها عوارض جانبی داشته باشند استروئیده لازم است که به مدت کوتاهی استفاده شوند و با کمترین دوز استفاده شوند معمولا این درمان های دارویی می توانند باعث افزایش وزن جوش فشار خون بالا و قند خون بالا و تغییرات خلق افراد و همچنین باعث کاهش تراکم استخوان شوند.

می توان استفاده از داروها را به محض از بین رفتن شدت کولیت اولسراتیو حذف کرد؟

ممکن است افراد فراموش کنند که داروی خود را مصرف کنند اما باید توجه داشته باشید که حتماً به مصرف داروهای خود به صورت مداوم توجه کنید و بر طبق نظر پزشک دارو را مصرف کنید.

چه عواملی باعث کولیت اولسراتیو می شود؟

بسیاری از افرادی که کولیت دارند با مصرف غلات برنج قهوه ای لبنیات میوه ها  دانه های مغذی و سبزیجات دچار مشکل می شوند.

اگر شما عامل غذایی را برای بروز علائم در نظر گرفتید سعی کنید که از مصرف آن اجتناب کنید تا علائم بهتر شود اما برای اینکه بهتر بتوانید با این علائم مواجه شوید بهتر اسا با پزشک خود یا متخصص تغذیه در میان بگذاریدبا توجه به اینکه تنها تغذیه نیست که می تواند باعث بروز علائم کولیت اولسراتیو شود دیگر عوامل شامل استرس عفونت ها مصرف آنتی بیوتیک مصرف داروهایی مثل ایبوپروفن ناپروکس نیز می‌توانند باعث بروز علائم کولیت اولسراتیو شوند.

برای کنترل علایم چه بخورم این مسئله که چه چیزی در زمان بروز کولیت اولسراتیو باید مصرف شود سخت است اما نیاز است که شما مایعات به میزان زیاد مصرف کنید و اگر که این اتفاق نیفتد ممکن است دچار کم آبی شده و همچنین مواد غذایی مورد نیاز خود را دریافت نکنید و به همین خاطر گاهی اوقات با کم آبی علائم بیشتر تشدید شود.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید