ریزش مو در دوران نوزادی

دکتر حمیدرضا بادلی

view

 ریزش مو در نوزادان فرایندی نرمال است و در اغلب نوزادان انتظار ریزش مو وجود دارد. موهای نوزاد دچار ریزش می شود تا موهای جدید در وی بروید.

بنابراین ریزش مو در شش ماهه  اول زندگی در افراد امری کاملاً عادی است. در اغلب موارد ریزش مو در نوزادان بواسطه ی قرار گرفتن مداوم سر بر روی بالش اتفاق می افتد. با شکل گیری توانایی نشستن و ایستادن در کودک، ریزش مو بر اثر تماس مداوم با بالش از بین می رود. در بیشتر موارد کودکان در 4 ماهگی دچار ریزش مو در پس سر می شوند.

در موارد نادری نوزادانی که بدنیا می آیند دچار آلوپسی هستند که ممکن است همراه با برخی دیگر از ناهنجاریها در ناخن و دندان نوزاد باشد.

در دوران کودکی، ریزش مو می تواند بواسطه ی مصرف برخی داروها، جراحی سر و یا برخی مشکلات پزشکی و تغذیه ای صورت پذیرد. در کودکان و بزرگترها محکم بستن موها و یا با شدت شانه زدن موها می تواند باعث ریزش مو در افراد گردد.

آلوپسی، وضعی در کودکان و نوجوانان است که بواسطه ی عکس العمل آلرژیک نسبت به موی خود فرد اتفاق  می افتد. در چنین حالتی، کودک موهای خود در یک نقطه از بدن از دست می دهد و آن نقطه از بدن دچار کچلی می گردد.

در برخی موارد وقتی این حالت بهبود نیابد و بدتر شود، استفاده از کرمهای استروییدی و حتی تزریق استرویید دیگر انواع درمان در نقطه ی که دچار کچلی شده توصیه می گردد.

از آنجاییکه بروز آلوپسی می تواند نشانه ای از شکل وضعیت پزشکی و یا مشکلات تغذیه ای باشد حتماً به پزشک مراجعه نمایند.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید