سندرم شوگرن

دکتر مریم کریم حدیثی

view

سندرم شوگرن

سندرم شوگرن

علاِئم

  • سرفه کردن
  • دهان خشک
  • صدای خشن
  • احساس دردوخشکی چشم ها
  • مشکل بلعیدن
  • چشم های خشک

سندرم شوگرن یک اختلال خود ایمنی است - به این معنی است که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به بافت های سالم حمله می کندکه اغلب باعث خشکی چشم و خشکی دهان می شود. همچنین می تواند باعث خشکی واژن، درد مفاصل، خارش پوست و خستگی شود. این یک اختلال خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به مجاری اشکی و بزاقی حمله می کند. زنان بالای 40 سال و افرادی که به آرتریت روماتوئید، اسکلرودرمی، لوپوس مبتلا هستند، به احتمال زیاد به سندرم شوگرن مبتلا هستند.

اکثر کسانی که به سندرم شوگرن مبتلا هستند، در دوران 40 یا 50 سالگی شان تشخیص داده شدند. سندرم شوگرن پس از هنریک شوگرن، یک چشم پزشک سوئدی نام گذاری شد. خشکی چشم می توانید تاری دید، خستگی بصری، و حساسیت به نور ایجاد کند. ستاره تنیس، ونوس ویلیامز دچار سندرم شوگرن است.

خود مراقبتی در سندرم شوگرن

با این راهنمایی های مراقبت از خود شما می توانید به کاهش علائم و عوارض سندرم شوگرن کمک کنید: اغلب برای از بین بردن خشکی دهان جرعه ای آب بنوشید. استفاده از قطره های چشمی و اشک مصنوعی به مرطوب نگه داشتن چشم کمک می کند، استفاده از بزاق مصنوعی، استفاده از اسپری سالین بینی برای از بین بردن بین خشکی و دهان. مسواک زدن دندان بعد از هر وعده غذا و مراحعه کردن به دندانپزشک خود به طور منظم. استفاده از دستگاه های تولید کننده رطوبت در داخل خانه برای افزایش رطوبت.

پزشک چگونه سندرم شوگرن را تشخیص میدهد

دکترتان سابقه پزشکی شما را بررسی میکند و یک معاینه بالینی انجام می دهد. همچنین ممکن است شما به آزمایش خون، آزمایش چشم، نمونه برداری، یا اشعه X نیاز داشته باشید. تست چشم شامل یک آزمون لامپ اسلیت برای نگاه کردن به قرنیه شما و آزمون شرمر برای اندازه گیری تولید اشک می شود.

عوامل خطر ابتلا به سندرم شوگرن

زن بودن؛ بیش از 40 سال سن داشتن؛ داشتن یک اختلال خود ایمنی مانند لوپوس، اسکلرودرمی، و یا آرتریت روماتوئید؛ داشتن سابقه خانوادگی برای سندرم شوگرن.

درمان سندرم شوگرن

درمان های سندرم شوگرن عبارتند از: قطره چشم،اسپری بینی، داروها، از جمله آن هایی که می توانند تولید اشک و بزاق را افزایش دهند، و آن هایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب میکنند، جراحی.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما هر گونه علائم سندرم شوگرن، مانند خشکی چشم و دهان، درد مفاصل و خستگی دارید، به دکتر خود مراجعه کنید.

انتظار میرود در سندرم شوگرن

سندرم شوگرن غدد تولید کننده رطوبت دهان و چشم شما را تحت تاثیر قرار می دهد. اغلب افراد مبتلا به سندرم شوگرن علائمی که فقط چشم ها و دهانشان را تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند به مشکلات در بینایی و بهداشت دهان و دندان منجر شود. افراد مبتلا به شوگرن بیشتر در معرض ابتلا به حفره دندان قرار می گیرند. اما در برخی موارد، سندرم شوگرن می تواند ارگان های دیگر، از جمله ریه ها، کبد، کلیه ها، خون، اعصاب و مغز را تحت تاثیر قرار دهد. در موارد نادر، این بیماری می تواند موجب بیماری های جدی تر و عوارض شود. هیچ درمانی برای سندرم شوگرن وجود ندارد. این بیماری معمولا با جایگزینی رطوبت در مناطق آسیب دیده درمان می شود. برخی از افراد نیاز به دارو و یا عمل جراحی دارند.

زنان 9 برابر بیشتر از مردان به سندرم شوگرن مبتلا می شوند.

عوامل تشدید کننده سندرم شوگرن

هوای خشک و ننوشیدن مایعات به اندازه کافی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید