سوء مصرف آنتی‌بیوتیک ها: علائم و عوارض آن

view

سوء مصرف آنتی‌بیوتیک

عوارض جانبی آنتی‌بیوتیک‌ها، واکنش‌های ناخواسته دارویی

آنتی‌بیوتیک‌ها اولین بار، به صورت گسترده در جنگ جهانی دوم و برای پیشگیری از عفونت‌های جدی در سربازان استفاده شدند. در فاصله سال‌های 1940 تا 1970، 10 نوع آنتی‌بیوتیک مختلف کشف شد. 20% عوارض ناشی از سوء مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها ناشی از دوز مصرفی بیش از حد نیاز است.

سوء مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها نیز همانند همه داروهای قوی دیگر ممکن است موجب عوارض ناخواسته‌ای شود؛ از راش‌های پوستی گرفته تا واکنش‌های شدید آلرژیک.

علائم سوء مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها

  • اسهال
  • راش پوستی
  • مزه فلزی در دهان

خودمراقبتی در سوء مصرف آنتی‌بیوتیک

آنتی‌بیوتیک‌ها را به درستی و به موقع مصرف کنید. اگر زودتر از موعد مصرف آن را قطع کنید، ممکن است باکتری‌ها زنده بمانند و نسبت به دارو مقاوم شوند. اگر بیش از اندازه نیز مصرف شوند، باکتری‌های مفید دستگاه گوارش که باعث هضم غذا می‌شوند را از بین می‌برند.

در صورتی که پزشک برایتان آنتی‌بیوتیک تجویز کرده است حتما او را از تمام داروهای دیگری که همزمان مصرف می‌کنید مطلع کنید، زیرا ممکن است آن دارو با آنتی‌بیوتیک تداخل داشته باشد.

عوامل خطر در سوء مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها

  • موارد حساسیت به آنتی‌بیوتیک
  • سابقه حساسیت قبلی
  • مصرف چندین نوع دارو به طور همزمان
  • سن بالا

 

مطالب زیر را مطالعه کنید 

 

درمان سوء مصرف آنتی‌بیوتیک

اگر به دنبال مصرف آنتی‌بیوتیک علائمی در شما ایجاد شده باشد، پزشک مصرف آن را قطع می‌کند یا آن را با آنتی‌بیوتیک کم‌عارضه‌تری جایگزین می‌کند. پس از قطع مصرف، علائم معمولا خود به خود از بین می‌روند اما می‌توان با داروهایی مانند لوسیون‌های ضد راش یا ضد اسهال بهبود این علائم را تسریع کرد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر به دنبال مصرف آنتی‌بیوتیک، دچار هر گونه عارضه‌ای شدید سریع به پزشک مراجعه کنید. بعضی از عوارض به سرعت بروز می‌کنند و برخی دیگر چندین هفته یا ماه طول می‌کشد تا آشکار شوند. اگر پس از مصرف آنتی‌بیوتیک دچار مشکلات تنفسی یا دیگر عوارض شدید، سریع به اورژانس مراجعه کنید.

 

سو مصرف انتی بیوتیک

 

پزشک چگونه سوء مصرف آنتی‌بیوتیک را تشخیص می‌دهد؟

پزشک معمولا با گرفتن شرح حال و انجام معاینه فیزیکی سوء مصرف آنتی‌بیوتیک را تشخیص می‌دهد. چنانچه با قطع مصرف،یا جایگزین کردن نوع آنتی‌بیوتیک علائم برطرف شوند، تشخیص قطعی سوء مصرف آنتی‌بیوتیک تایید می‌شود.

انتظار می‌رود در سوء مصرف آنتی‌بیوتیک

عوارض آنتی‌بیوتیکی معمولا پس از قطع دارو یا تغییر دارو خود به خود از بین می‌روند.

میزان سوء مصرف آنتی‌بیوتیک

آمار دقیقی از اینکه چند نفر در سال دچار عوارض خفیف آنتی‌بیوتیک‌ها می‌شوند وجود ندارد؛ اما در آمریکا، سالانه 142 هزار نفر با شکایت عوارض شدید ناشی از سوء مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها به اورژانس مراجعه می‌کنند. میزان مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در ایران 16 برابر مصرف جهانی است.

حقایقی درمورد سوء مصرف آنتی‌بیوتیک

هشتاد درصد عوارض جانبی آنتی‌بیوتیک‌ها، واکنش‌هایی آلرژیک هستند که از راش‌های پوستی تا واکنش‌های آنافیلاکسی متغیرند.

عوامل تشدید کننده سوء مصرف آنتی‌بیوتیک

ادامه مصرف آنتی‌بیوتیکی که عوارض جانبی به دنبال داشته است، باعث تشدید علائم می‌شود.

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید