سوالاتی که کودکان در مورد ناخن، پوست و موی خود دارند

خانم فریبا شادپور

view

چه چیز باعث ماه گرفتگی می شود و چطور می توان آن را برداشت ؟

 

عامل ماه گرفتگی نامشخص است یا هیچکس نمی داند چرا ماه گرفتگی بعضی از بچه ها کوچکتر و بعضی بزرگتر است یا چرا بعضی کم رنگ و بعضی پررنگ تر است. با بزرگتر شدن شما این لکه ها کم رنگ می شود و گاهی کاملا از بین می رود که بستگی به نوع ماه گرفتگی دارد .

اگر این موضوع شما را نگران و ناراحت کرده موضوع را با والدین خود در میان بگذارید تا شما را نزد متخصص پوست ببرند او می تواند به شما بگوید که راهی برای کم رنگ کردن یا از بین بردن لکه ماه گرفتگی وجود دارد یا خیر

 

چرا رنگ موی افراد متفاوت است ؟

 

رنگ مو هم مثل رنگ پوست به علت وجود ملانین است . ملانین یا پیگمنت یا رنگدانه در افراد با موهای تیره بیشتر از افراد با موهای روشن است و مقدار آن وابسته به ژنی است که شما از والدین خود گرفته اید . با افزایش سن ملانین یا رنگدانه کمتری در بدن ساخته می شود و موها رنگ خود را از دست می دهند به همین علت افراد مسن موهایشان خاکستری و سپس سفید می شود

 

آیا مو زنده است ؟

 

در حقیقت ریشه مو زنده است و مو زنده نیست موها رشد می کنند و از داخل یک غلاف کوچک به اسم فولیکول و از داخل پوست بیرون آمده و بلند می شود . مو زنده نیست به همین علت وقتی موهایتان را کوتاه می کنید درد ندارید .

 

پوست چند لایه دارد و چطور عضلات را می پوشاند ؟

 

پوست سه لایه دارد بیرونی ترین لایه اپی درم است و محافظ بدن است به لایه وسط را درم می گویند و پایانه های عصبی در آن قرار دارد و حس لامسه را از اینجا درک می کنید سومین و درونی ترین لایه ساب کاتانوس همراه با چربی است که درم را به عضله متصل می کند و با بافت ارتباط مخصوصی ایجاد می کند .

 

خارش سر کودکان

 

با حمام آفتاب گرفتن چه اتفاقی برای پوست می افتد ؟

 

وقتی پوست در معرض خطر اشعه آفتاب (  UV) قرار می گیرد و دچار آفتاب سوختگی می شود قرمز و حساس می شود و  بدن برای محافظت از پوست ملانین بیشتری تولید می کند تا از صدمه به بافت های زیرین جلوگیری کند و بدلیل وجود ملانین یا رنگدانه بیشتر رنگ پوست برنزه می شود . این اتفاق در پوست های تیره یا روشن ممکن است متفاوت باشد.

 

علت خارش سر چیست ؟

 

اولین چیزی که به ذهن می رسد شپش است که خارش بسیار شدید ایجاد می کنند ولی اگر شپش ندارید باید عوامل دیگر را جستجو کنید احتمال دیگر این است که پس از شامپو زدن سر خود را خوب آبکشی نمی کنید . کمی شامپو یک چهارم کف دست شامپو بریزید بعد با نوک انگشتان سر خود را ماساژ دهید سپس سر خود را خوب آبکشی کنید. می توانید از شامپوهای ضد شوره استفاده کنید که به برداشتن پوسته های مرده کف سر کمک میکنند . اگر با این روش نتوانستید خارش سر را متوقف کنید به همراه والدین خود به متخصص پوست مراجعه کنید.

 

کک و مک و لکه پوست چرا بوجود می آید؟

 

وقتی پوست در معرض اشعه آفتاب قرار می گیرد بدن برای مقابله به آن ملانین یا رنگدانه می سازد گاهی ملانین به طور یکسان روی پوست پخش می شود و فرد برنزه می شود ولی گاهی ملانین به طور نامساوی و تکه تکه روی پوست می ماند و ایجاد لکه یا کک و مک می کند این اتفاق در افراد با رنگ پوست روشن بیشتر رخ می دهد .

شما می توانید برای پیشگیری از کرم ضد آفتاب استفاده کنید برای مطالعه بیشتر در همین وب سایت مطالب آموزنده را در این زمینه مطالعه نمایید:

بهترین کرم ضدآفتاب را انتخاب کنید

بهترین نوع کرم ضد آفتاب کدام است

کودکم از چه سنی کرم ضدآفتاب بزند؟

فیلم روش صحیح استفاده از کرم ضدآفتاب

استفاده ی صحیح ازکرم های ضد آفتاب

 

کک و مک و خال چه فرقی با هم دارند ؟

کک ومک معمولا قهوه ای و مسطح است و همانطور که گفتیم آفتاب از عوامل قوی ایجاد آن است و یکی از راه های پوست برای محافظت از اشعه آفتاب است . اما شما ممکن است با یک خال متولد شوید یا بعدا در زمان رشد خال های دیگری بگیرید . با تجمع بیش از حد رنگدانه ها یا پیگمنت ها در یک نقطه خال بوجود می آید خال ها از نظر اندازه متفاوتند و ممکن است مسطح یا برجسته باشند و رنگ آنها ممکن است روشن یا تیره باشند و به رنگ صورتی ، آبی ، قرمز و قهوه ای وجود دارند

 

بیشتر بخوانید:
آنچه که باید از کک و مک دانست

 

چرا مو چرب می شود ؟

 

مو در مسیر عبور از پوست از غدد چربی عبور می کند این غدد برای درخشان و نرم شدن مو به آن چربی اضافه می کنند اگر چند روز حمام نکنید این چربیها زیاد شده و مو چرب به نظر میرسد در زمان بلوغ فعالیت این غدد افزایش یافته و چربی اضاف تری میسازد و در نتیجه مو چرب تر می شود . می توانید برای داشتن ظاهر بهتر هر روز یکبار موهایتان را بشویید

 

آیا لاک ناخن یا پولیش کردن آن ضرر دارد ؟

 

در واقع پولیش ناخن می تواند به حفظ رطوبت آن کمک کند ولی سعی کنید بیشتر از یکبار در هفته از استون یا پاک کننده های مثل آن استفاده نکنید چون به ناخن و پوست اطراف آن آسیب می زند.

 

با جویدن ناخن چه اتفاقی می افتد ؟

بدن شما نمی تواند ناخن را هضم کند بنابراین آنها از راه مدفوع دفع می شود ولی با این کار میکروب هایی که زیر ناخن و روی پوست هستند را وارد دهان می کنید و یا با آسیب به پوست اطراف ناخن میکروب به زیر پوست نفوذ کرده و در هر دو صورت بیمار خواهید شد

 

بیشتر بخوانید:

راهکارهای مقابله با عادت ناخن جویدن

جویدن ناخن و عوارض آن

 

 

منبع: AAD

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید