شکاف کام و شکاف لب نوزاد

view

دانستنی های جالب از شکاف کام و شکاف لب که از شنیدن آن متعجب خواهید شد. وقتی کام و یا لب نوزاد به طور کامل شکل نگیرد پزشکان با جراحی، شکاف کام یا لب را از  بین می برند. اما در این میان ابهاماتی در این خصوص  وجود دارد. نکات زیر می تواند به برطرف نمودن این ابهامات در خصوص شکاف کام و شکاف لب کمک نماید.

1- پزشکان اغلب وجود شکاف در کام یا لب را قبل از تولید نوزاد تشخیص می دهند. اغلب افراد نمی دانند که شکاف کام یا لب در حین سونوگرافی جنین قابل تشخیص است. تشخیص اولیه شکاف کام یا شکاف لب در دوران جنینی می تواند به برنامه ریزی و آماده سازی والدین برای مقابله به آن کمک نماید. تشخیص شکاف کام سخت تر از شکاف لب در جنین است که تنها دچار شکاف کام می باشد. نوزادانی که دچار تنها شکاف کام هستند فقط در 7 درصد موارد در دوران جنینی قابل تشخیص می باشند.

2- جای زخم در کودکانی که در نوزادی دچار شکاف کام بوده اند به سختی قابل تشخیص است. کودکانی که دچار شکاف لب هستند تنها نیاز به یک یا دو جراحی دارند. اغلب جراحی ها برای از بین بردن هر دو شکاف لب در 3 ماهگی انجام می شود. جراحی ترمیمی برای از بین بردن شکاف کام نیز در حدود یک سالگی انجام می شود. تمام روشهای درمانی امروزه پیشترفت بسیاری نموده اند.

3- شکاف کام و یا شکاف لب یک مشکل غیر شایع نیست، از هر 1000 کودک در امریکا 1 کودک با شکاف کام یا شکاف لب متولد می گردد. شایع ترین نقص تولد در ناحیه ی سر و صورت و دومین مشکل شایع کلی در کودکان پس از سندروم داوم، شکاف کام و یا شکاف لب می باشد.

4- در کودکان افریقایی امریکایی احتمال ابتلا به شکاف کام یا شکاف لب نسبت به سایر قومیت ها کمتر است. قومیت نقش مهمی در بروز مشکلات کام یا لب دارد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

دکترهمه
درصورتی که سوالی دارید میتوانید سوال خود را از این قسمت ارسال کنید

دکترهمه

درصورتی که سوالی دارید میتوانید سوال خود را در این قسمت وارد کنید

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید