شکاف کام و شکاف لب نوزاد

دکتر حمیدرضا بادلی

view

دانستنی های جالب از شکاف کام و شکاف لب که از شنیدن آن متعجب خواهید شد. وقتی کام و یا لب نوزاد به طور کامل شکل نگیرد پزشکان با جراحی، شکاف کام یا لب را از  بین می برند. اما در این میان ابهاماتی در این خصوص  وجود دارد. نکات زیر می تواند به برطرف نمودن این ابهامات در خصوص شکاف کام و شکاف لب کمک نماید.

1- پزشکان اغلب وجود شکاف در کام یا لب را قبل از تولید نوزاد تشخیص می دهند. اغلب افراد نمی دانند که شکاف کام یا لب در حین سونوگرافی جنین قابل تشخیص است. تشخیص اولیه شکاف کام یا شکاف لب در دوران جنینی می تواند به برنامه ریزی و آماده سازی والدین برای مقابله به آن کمک نماید. تشخیص شکاف کام سخت تر از شکاف لب در جنین است که تنها دچار شکاف کام می باشد. نوزادانی که دچار تنها شکاف کام هستند فقط در 7 درصد موارد در دوران جنینی قابل تشخیص می باشند.

2- جای زخم در کودکانی که در نوزادی دچار شکاف کام بوده اند به سختی قابل تشخیص است. کودکانی که دچار شکاف لب هستند تنها نیاز به یک یا دو جراحی دارند. اغلب جراحی ها برای از بین بردن هر دو شکاف لب در 3 ماهگی انجام می شود. جراحی ترمیمی برای از بین بردن شکاف کام نیز در حدود یک سالگی انجام می شود. تمام روشهای درمانی امروزه پیشترفت بسیاری نموده اند.

3- شکاف کام و یا شکاف لب یک مشکل غیر شایع نیست، از هر 1000 کودک در امریکا 1 کودک با شکاف کام یا شکاف لب متولد می گردد. شایع ترین نقص تولد در ناحیه ی سر و صورت و دومین مشکل شایع کلی در کودکان پس از سندروم داوم، شکاف کام و یا شکاف لب می باشد.

4- در کودکان افریقایی امریکایی احتمال ابتلا به شکاف کام یا شکاف لب نسبت به سایر قومیت ها کمتر است. قومیت نقش مهمی در بروز مشکلات کام یا لب دارد.

مهره شکاف دار یا اسپینابیفیدا چیست؟
اسپینابیفیدا یا مهره شکاف دار حالتی است که مهره های پشتی در دوران جنینی تکامل کافی پیدا نمی کنند ...
فیلم جریان یا موج های شکافنده دریا چیست؟
به امواج یا جریان های ساحلی گفته می شود که به سمت دریا در حرکتند. این جریان ها یکی از مهمترین عوا...
نقایص هنگام تولد: تریزومی
تریزومی یک اختلال کروموزومی است که بوسیله ی وجود یک کروموزوم اضافی اتفاق می افتد.
علل و انواع لب شکری کدامند
در لب شکری یا شکاف کام بخشی از لب نوزاد باز می‌ماند و اغلب همره با کام شکری بروز می کند.
کدام انقباضات در دوران بارداری نشانه زایمان است؟
برای تشخیص زمان زایمان لازم است انقباض براکستون هیکس از انقباضات واقعی زایمان تفکیک شود.
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید