عادات غذایی کودکان

دکتر مرجان مهدوی روشن

view

 

باید به خاطر داشت که اگر کودک گاهی اوقات علاقه به خوردن غذا نشان نمی دهد احتمال دارد که طبیعی و ناشی از کاهش موقت اشتها باشد. والدین اکثر کودکانی که خوب غذا نمی خورند و بهانه گیری می کنند نمی دانند که کودک آنان در حال تغییر عادات غذایی در طول زندگی خود می باشد . این والدین یا با فشارکودک خود را وادار به خوردن می کنند و یا با شوخی و .. غذا را داخل دهان او می گذارند که این اعمال سبب می شود کودک اصولا نسبت به غذا خوردن مقاومت نماید و در سالهای بعد هم دچار مشکلات بیشتر شود.

به کودک نباید به زور غذا داد. اگر کودک غذایی را دوست نداشته باشد نباید کلا از برنامه غذایی حذف کرد بلکه می توان با تغییراتی و در فرصتی دیگر آن را به کودک داد.

کودکان معمولا غذای گرم را نسبت به غذای سرد  یا خیلی داغ ترجیح می دهند.

کودکان ،آداب غذا خوردن را مراعات نمی کنند در حین غذا خوردن و بعد از سیر شدن غذا را به اطراف پخش می کنند که امری طبیعی می باشد.

کودکان از پدر و مادر و خواهر و برادرشان تقلید می کنند. بنابراین همه افراد خانواده باید بدانند که رفتارهای غذایی آنان می تواند برای افراد کوچکتر خانواده الگو باشد. پس سر سفره و هنگام خوردن غذا باید مواظب بود و حداقل به منظور آموزش فرزندان، به هنگام غذا خوردن مراقب رفتار و گفتارشان باشند .مثلا بر سر سفره  هنگام خوردن نگویند که (من این غذا را دوست ندارم) و یا (چقدر بد مزه و بدشکل است).

کودک را هنگام غذا خوردن تنها نگذارید. همیشه یک نفر باید حداقل تا 3 سالگی بر غذا خوردن کودک نظارت داشته باشد. ظرف غذای کودک باید کوچک و کمی گود باشد تا غذا از آن بیرون نریزد. قاشق و چنگال و لیوان هم باید کوچک وسبک باشد و کودک بتواند براحتی آن را بردارد و نگهدارد. بهتر است از قاشقی استفاده شود که کودک را به یاد قاشق دارو نیاندازد. غذا باید به شکلی باشد که خوردنش برای کودک آسان باشد. مثلا کودک گوشت چرخ کرده را بهتر از گوشت تکه ای می پذیرد یا قطعات کوچک سیب زمینی  و هویج پخته یا لقمه های کوچک غذا را با میل و رغبت می خورد. ساعات برنامه غذایی کودک را خیلی عوض نکنید و مراقب باشید که زمان  غذاخوردن ،کودک خیلی گرسنه یا خیلی خسته نباشد. سعی کنید میان وعده ها را 1 تا 2 ساعت قبل از وعده اصلی غذا بدهید و بهتر است میان وعده خیلی شیرین یا چرب نباشد تا اشتهای کودک برای وعده اصلی غذا باقی بماند. با توجه به مراحل تکامل کودک در سن یک تا دو سالگی ، انتظار نداشته باشید که هنگام غذا خوردن خیلی مرتب و تمییز باشد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید