عفونت و ابتلا به سکته در کودکان

دکتر حمیدرضا بادلی

view

 عفونت و ابتلا به سکته در کودکان را جدی بگیرید

 

محققان به تازگی دریافته‌اند که عفونت‌های کوچک مانند سرماخوردگی می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلای کودکان به سکته شود. البته بر طبق مطالعات این افزایش خطر بسیار کم است و واکسیناسیون به موقع باعث حفاظت کودکان در برابر سکته می‌شود.

 اگرچه سکته بیش‌تر در بزرگسالان اتفاق می‌افتد، اما در آمریکا از هر 100000 کودک، یازده نفر دچار سکته می شوند و سکته یکی از ده علت شایع مرگ و میر در کودکان است.

اگرچه در گذشته ریسک فاکتورهای شایع برای ابتلا به سکته شامل نقص‌های مادرزادی قلب، بیماری‌های سرخرگی، اختلالات ایمنی و ترومای سر و گردن بوده در سال 2014 در تحقیقات انجام شده نتایج نشان داد که سرماخوردگی و عفونت‌های کوچک هم می‌توانند ریسک فاکتورهای کوتاه مدت برای بروز سکته در کودکان باشند.

سکته در بین کودکان، در کودکان زیر دوسال شایع‌تر است و در کودکان آفریقایی- آمریکایی به نسبت سایر گروه‌های قومی احتمال بروز سکته بالاتر است.

در نوزادان، خواب آلودگی مدام و گرایش به استفاده از یک سمت بدن از نشانه‌های سکته است. در مقایسه با کودکانی که دچار سکته نشده‌اند، کودکانی که دچار سکته شده‌اند، در هفته‌های قبل از سکته 6 برابر بیش‌تر از معمول دچار عفونت شده بودند.

 

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۱ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

متخصصین

حمیدرضا بادلی

حمیدرضا بادلی

فوق تخصص کلیه کودکان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید