علائم و درمان فشار خون پایین

دکتر حمیدرضا بادلی

view

علائم و درمان فشار خون پایین

فشار خون پایین

علائم فشار خون پایین

  • تاری دید
  • خستگی
  • احساس ضعف
  • سبک سری
  • نفس کم آوردن
  • غش کردن
  • فشار خون پایین
  • مشکل در ایستادن
  • ضعف عمومی

فشارخون پایین یا هیپوتانسیون باعث می شود که احساس گیجی و سبکی سر داشته باشید.فشارخون عبارت است از فشاری که خون شما بر دیوراه عروق وارد می کند و اگرپایین باشد نشان دهنده این است که بدنتان خون کافی در اختیار ندارد.برخی افراد در مواقعی مانند تغییر وضعیت ناگهانی از نشسته با ایستاده، یا فعالیت شدید دچار افت فشارخون وضعیتی می شوند.کم آبی بدن،عوارض جانبی داروها،مشکلات قلبی و بسیاری دیگر از مشکلات پزشکی می توانند باعث این مشکل شوند. اگر افت فشار خون به حدی باشد که سرگیجه ناشی از آن باعث افتادن و سقوط فرد شود،مخصوصا اگر مسن باشد، میتواند خطرساز باشد.در این صورت فرد باید فشار خون پایینش را درمان کند.

بعضی از افراد به طور معمول فشار خونشان پایین است.از آنجایی که به طور عمومی سالم هستند و علایمی ندارند ،این افت فشار خون برایشان خطری ندارد..

خود مراقبتی در فشار خون پایین

برای خودمراقبتی همان طور که در بالا نیز گفته شد، اگر احساس کردید که سرتان سبک شده است یا احساس غش کردن دارید، بنشینید یا دراز بکشید و پاهایتان را بالاتر از سطح بدنتان قرار بدهید.از کسی بخواهید که برایتان آب حاوی املاح معدنی بیاورد. بعد از اینکه کمی بهتر شدید به پزشک مراجعه کنید.اگر به این موضوع شک دارید که دارویی باعث افت فشار خونتان می شود مصرف آن را تا زمانی که پزشک تان اجازه بدهد قطع کنید. کارهایی که باعث افت فشار خونتان می شود انجام ندهید.مثلا: الکل مصرف نکنید، کم آب نباشید، برای مدت طولانی سرپا نمانید یا به طور ناگهانی از جایتان بلند نشوید.

پزشک چگونه فشار خون پایین را تشخیص میدهد

با گرفتن شرح حال و انجام معاینه پزشک قادر به تشخیص این علامت خواهد بود. هم چنین ممکن است که آزمایشات دیگری مانند عکسبرداری، آزمایش خون، نوارقلب و آزمایش ادرار نیز برای تشخیص لازم باشد. حتی ممکن است نیاز به چند روز بستری در بیمارستان نیز باشد.

عوامل خطر ابتلا به فشار خون پایین

عوامل خطر این بیماری شامل موارد زیر است: افزیش سن،حاملگی،کم آبی، فعالیت بدنی شدید،گرمای زیاد، استراحت زیاد،مصرف الکل، پرفشاری خون،مشکلات قلبی،عفونت ها، کم خونی، مشکلات تیروئیدی، بیماری آدیسون، دیابت، بیماری پارکینسون،شوک، و داروهایی که برای درمان پرفشاری خون ، اضطراب، افسردگی، دیابت ،بیماری های قلبی، آسیب های نخاعی، و درد مصرف می شوند

درمان فشار خون پایین

درمان افت فشار خون بستگی به علت ایجاد کننده آن دارد.درمان شامل: تغییر داروهایی که باعث هیپوتانسیون می شوند. اگرعلت آن ، کم آبی است نوشیدن مایعات و دیافت تزریقی مایعات و سرم می تواند کمک کننده باشد. تنها با دستور پزشک کمی نمک غذایتان را زیاد کنید تا فشار خونتان افزایش یابد. لازم به ذکر است که بسیاری از موارد افت فشار خون نیاز به درمان ندارند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر سرگیجه یا سایر علایم افت فشارخون را دارید، به پزشک مراجعه کنید. اگر کسی به علت خونریزی، شوک، جراحات شدید، سوختگی، درد قفسه سینه، ضربان نامنظم قلب، تب یا در حال بیهوشی، فشار خونش افت کرد سریعا با اورژانس تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.

انتظار میرود در فشار خون پایین

اگر احساس سرگیجه می کنید،بنشینید یا دراز بکشید و پاهایتان را بالاتر از سطح بدنتان قرار دهید. معمولا با این کار بعد از گذشت چند ثانیه یا دقیقه ،علایم تان از بین می روند.اما اگر بعد از چند دقیقه از بین نرفت با اورژانس تماس بگیرید. پزشک برای اینکه درمان را آغاز کند،نیاز به این دارد که علت ات فشار خونتان را پیدا کند.بسیاری از داروها و مشکلات سلامتی می توانند باعث افت فشار خون شوند. این بیماری معمولا به درمان پاسخ می دهد. البته نوع درمان بستگی به علت بیماری دارد. افت فشارخون شدید که درمان نشده باعث آسیب به ارگان ها و شوک می شود.

عوامل تشدید کننده فشار خون پایین

این بیماری با تغییر وضعیت ناگهانی مانند دراز کشیدن، ایستادن یا سرپاایستادن ناگهانی ، سر پا ایستادن طولانی مدت، اضطراب، کم آبی بدن، و نوشیدن الکل تشدید می شود.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید