علائم و درمان گلو درد استرپتو کوکی

دکتر حمیدرضا بادلی

view

علائم و درمان گلو درد استرپتو کوکی

گلو درد استرپتو کوکی

علاِئم

 • سرفه کردن
 • غدد بزرگ و یا متورم
 • تب
 • تهوع و استفراغ
 • لوزه های متورم
 • گلو درد
 • مشکل بلعیدن
 • غدد حساس
 • درد با تماس
 • لکه های روی گلو
 • لکه های روی لوزه ها
 • اشکال در صحبت کردن

بیشتر بخوانید :

درمانهای طبیعی گلو درد

درباره گلو درد (گلو درد استرپتو کوکی)

گلودرد استرپتوکوکی یک عفونت گلو ناشی از باکتری استرپتوکوکی است. علائم این بیماری شامل گلو قرمز، تکه های سفید رنگی بر روی گلو، گلو درد، بلع مشکل، تورم غدد لنفاوی، و تب می شود. علائم اغلب شدید تر از گلودرد ویروسی هستند. گلو درد اغلب در کودکان سنین 5-15 رخ می دهد اما هر کسی می تواند آن را دریافت کند. برخی از کودکان به باکتری استرپتوکوکی که باعث دانه ای به نام تب مخملک می شود واکنش می دهند. گلو درد از فردی به فرد از طریق تماس با بزاق یا ترشحات بینی گسترش می یابد. اگر درمان نشود، گلودرد استرپتوکوکی ممکن است به مشکلات سلامتی جدی مانند تب روماتیسمی، مشکلات کلیوی، عفونت گوش میانی، مننژیت و آبسه گلو منجر شود. آنتی بیوتیک گلودرد و تب مخملک را درمان می کند و به جلوگیری از این شرایط نادر ولی جدی کمک می کند.

بیشتر گلودرد ها ناشی از ویروسها هستند. بر خلاف ویروس ها که علت بیشتر گلو درد ها هستند، باکتری استرپتوکوک باعث گلودرد استرپتوکوکی می شود. باکتری استرپتوکوکوس شایع ترین علت گلو درد باکتریایی است. گلودرد ویروسی و استرپتوکوکی علائم رایج مشترک بسیاری دارند، از جمله گلودرد، تب و تورم غدد لنفاوی. گلو درد نیز ممکن است تکه های سفید روی لوزه ها ایجاد کند. آنتی بیوتیک می تواند گلو درد استرپتوکوکی را درمان کند، اما گلو درد ویروسی را نمی تواند.

بیشتر بخوانید :

علل خارش گلو چیست؟

خود مراقبتی در گلو درد (گلو درد استرپتو کوکی)

مراقبت از خود برای گلو درد استرپتوکوکی شامل: غرغره کردن با آب نمک گرم، ضد درد های بدون نسخه، مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل، موترین)، خوردن مقدار کافی مایعات، خوردن و آشامیدن غذاها یا نوشیدنی های سرد که باعث تسکین گلو می شود، مکیدن آب نبات یا قرص گلو، سیگار نکشیدن، استراحت کردن.

پزشک چگونه گلو درد (گلو درد استرپتو کوکی) را تشخیص میدهد

دکتر شما می تواند گلو درد استرپتوکوکی را با بررسی سابقه پزشکی شما، انجام یک معاینه فیزیکی، و انجام یک آزمون گلو سریع با یک کشت گلو تشخیص دهد.

عوامل خطر ابتلا به گلو درد (گلو درد استرپتو کوکی)

سن کم، در معرض کسی که به گلودرد استرپتوکوکی مبتلا است قرار گرفتن

پیشگیری از گلو درد (گلو درد استرپتو کوکی)

گلودرد استرپتوکوکی مسری است، پس این مراحل را برای کمک به جلوگیری از گسترش بیماری انجام دهید: اگر بیمار هستید، اغلب دست های خود را بشویید، به خصوص اگر قرار باشد در اطراف افراد دیگر باشید. خانه بمانید و تا 24 ساعت پس از شروع مصرف آنتی بیوتیک به محل کار یا مدرسه نروید. اگر شما در اطراف کسی که بیمار است می باشید دستان خود را بشویید. مواد غذایی، لیوان ها و یا ظروف غذا را زمانی که بیمار هستید به اشتراک نگذارید. دستمال یا حوله را به اشتراک نگذارید. از بوسیدن افرادی که بیمار هستند اجتناب کنید. دهان خود را هنگام عطسه و یا سرفه بپوشانید.

درمان گلو درد (گلو درد استرپتو کوکی)

گلودرد استرپتوکوکی باید با آنتی بیوتیک درمان شود تا بیماری را کوتاه کند و از عوارض بالقوه و جدی جلوگیری کند. همچنین آنتی بیوتیک ها باعث می شوند که گلو درد استرپتوکوکی 24 ساعت پس از درمان کمتر مسری باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما علائم گلودرد استرپتوکوکی دارید یا فکر می کنید در تماس با کسی که دچار بیماری است قرار گرفتید، با دکتر خود تماس بگیرید. همچنیناگر درمان گلو درد علایم را طی 24 تا 48 ساعت بهتر نکرد، با دکتر خود تماس بگیرید. اگر شما در تنفس یا بلع مشکل دارید، درد شدید گلو، خونریزی در گلو، قرمزی و تورم گردن، شدید یا وخیم تر شدن دانه ها، یا بزاقتان سرازیر می شود و یا نمی توانید آن را قورت دهید، به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

انتظار میرود در گلو درد (گلو درد استرپتو کوکی)

فرد مبتلا به گلودرد استرپتوکوکی ممکن است فقط علائم خفیف داشته باشد یا درد شدید و تب بالا داشته باشد. علائم گلو استرپتوکوکی معمولا به طور ناگهانی با گلودرد یک تا پنج روز پس از قرار گرفتن در معرض باکتری شروع می شود. تب معمولا در روز دوم به حداکثر می رسد. اگر دانه ای به وجود آمد، معمولا از گردن و قفسه سینه شروع می شود و به بقیه بدن گسترش می یابد. با درمان آنتی بیوتیکی، علائم معمولا طی حدود یک هفته از بین می رود. هر چند از بین رفتن دانه ها می تواند تا سه هفته طول بکشد.

گلودرد استرپتوکوکی حدود 15 -40 از گلو درد در کودکان است.

عوامل تشدید کننده گلو درد (گلو درد استرپتو کوکی)

سیگار کشیدن، کافئین، به اندازه کافی مایع ننوشیدن

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید