علایم و درمان شپش سر

دکتر حمیدرضا بادلی

view

علایم و درمان شپش سر

شپش سر

علاِئم شپش سر

  • خارش یا سوزش
  • راش پوستی
  • انگل قابل مشاهده

شپش سر

زبطور کمتر رایج آنها ممکن است بر روی ابروها و مژه ها بچسبند . شپش ها پوست را سوراخ و از خون تغذیه میکنند که باعث خارش شدید و سوزش پوست میشود . شپش در بچه ها بسیار رایج است و از طریق ارتباط نزدیک فرد به فرد به آسانی پخش میشود . آنها همچنین میتواند توسط شانه ها ، برس ها ، تخت ، یا حوله های شخص آلوده منشر شوند . در حالی که آنها کوچک هستد ، شما میتوانید تخم های سفید شپش (به نام نیت ) را روی مو اطراف گردن و گوش ببینید . نیت ها شبیه شوره سر هستند اما محکم به مو چسبیده اند . تشخیص محل شپش سخت است مگر اینکه مقدار زیادی از آنها وجود داشته باشد . شامپوهای بدون نسخه و تجویزی و شانه زدن مو با شانه های مخصوص نیت میتواند شپش سر را درمان کند .

خود مراقبتی در شپش

استفاده از نرم کننده ها و شامپوهای دارویی بدون تجویز برای کشتن شپش ، این داروها در بچه های کوچکتر از دوسال نباید استفاده شود . برداشت شپش یا تخم شپش با استفاده از شانه. شستن تمام لباس ها ، ملحفه ها ، و حوله های مورد استفاده شخص آلوده در آب داغ و خشک کردن آن در گرمای زیاد ، زدن جاروبرقی در آتاق خواب و نشیمن ، قرار داردن موارد غیرقابل شست شو در کیسه پلاستیکی بسته شده بمدت 2 هفته . خشک شویی وسایل نیز میتواند شپش را بکشد .

پزشک چگونه شپش را تشخیص میدهد

پزشک شما میتواند با بررسی پوست سر و یافتن شپش زنده ، شپش سر شما را تشخیص دهد.

عوامل خطر ابتلا به شپش

ارتباط نزدیک با شخص مبتلا به شپش، استفاده مشترک برس ها ، شانه ها ، کلاه ها ، حوله ها ، ملحفه ها ، لباس ها ، بالش ها ، رو مبلی ها با دیگران .

پیشگیری از شپش

برای پیشگیری از انتشار شپش سر این موارد را انجام دهید : از بالش ، شانه ، برس ، حوله ، کلاه ، یا روبان موی شخص آلوده استفاده نکنید . روی نیمکتی ننشینید یا روی تخت یا فرشی دراز نکشید که اخیرا مورد استفاده فرد مبتلا به شپش سر بوده است . در آلودگی ( هجوم) های مدرسه ای ، اجازه بازگشت فرزندتان به مدرسه را تا زمانی که بچه های دیگر و آن مکان از شپش پاک شود ندهید . درمان فوری شپش سر، و اجازه ندادن به رفتن بچه به مدرسه یا مهدکودک تا از بین رفتن تمام شپش ها .

درمان شپش

استفاده از نرم کننده یا شامپوهای تجویزی ، این داروها در بچه های کوچکتر از دوسال نباید استفاده شود . برداشت شپش یا تخم شپش با استفاده از شانه.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر درمان خانگی شپش سر کارساز نبود یا بدلیل خراش پوست سر عفونت کرد با پزشک خود تماس بگیرید .

بعضی افراد میتوانند شپش داشته باشند اما آن را نمیدانند . در افراد دیگر ، خارش و سوزش به سرعت اتفاق می افتد . معمولا تخم های کوچک و سفید با کنار زدن موها در اطراف گردن و گوش به آسانی قابل مشاهده هستند. تشخیص موقعیت شپش های بالغ سخت است . شپش میتواند تا 40 روز روی بدن شخص زندگی کند ، اما در صورت افتادن طی یک یا دو روز خواهند مرد . تخم دوهفته میماند و سپس بیرون می آیند ، چرخه میتواند دوباره شروع شود . بنابراین درمان هرچه سریعتر شپش سر اهمیت دارد . داشتن شپش سر به معنای بهداشت ضعیف یا زندگی فقیرانه نیست . شپش تبعیض قائل نمیشود و هر شخصی را بدون در نظر گرفتن موقعیت اجتماعی و اقتصادی آلوده میکند . استفاده از شامپوها و نرم کننده های بدون نسخه یا تجویزی، و تمیز کردن تخت ولباس ها شپش سر را درمان خواهد کرد .

حقایقی درمورد شپش

سگ ها و گربه ها میتوانند کک بگیرند ،اما آنها نمیتوانند شپش بگیرند یا پخش کنند .

عوامل تشدید کننده شپش

خراش به اندازه ای که پوست پاره شود.

بیشتر بخوانید :

حشرات ناقل بیماری
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید