علت اصلی در ایجاد فشار خون بالا

دکتر حمیدرضا بادلی

view

یکی از علل اصلی فشار خون بالا به تولید انسولین ولپتین بیش از حد در بدن شما در پاسخ به کربوهیدرات بالا مربوط میشود.

تاثیر انسولین و لپتین در پرفشاری خون

 زمانی که سطح انسولین و لپتین افزایش یابد، باعث ایجاد فشار خون بالا می گردد. در نهایت، شما ممکن است به انسولین و یا در برابر لپتین، مقاوم شوید.

انسولین باعث ذخیره منیزیم میشود، اما اگر گیرنده های انسولین آن را دفع کنند و سلول های مقاوم به انسولین رشد کنند، شما نمی توانید منیزیم را ذخیره کنید. پس از آن، منیزیم از بدن شما با ادرار دفع میشود. منیزیم ذخیره شده در سلول ها باعث ریلکس شدن عضلات میشود. اگر سطح منیزیم بیش از حد پایین باشد، رگ های خونی قادر نیستند به طور کامل ریلکس شوند، و این انقباض فشار خون را افزایش می دهد.

فروکتوز نیز باعث افزایش اسید اوریک، میشود که فشار خون بالا را با مهار اکسید نیتریک در رگ های خونی ایجاد می کند. (اسید اوریک یک محصول جانبی متابولیسم فروکتوز(قند میوه) است. در واقع، فروکتوز به طور معمول توسط اسید اوریک در عرض چند دقیقه بعد از مصرف تولید میشود.)

اکسید نیتریک کمک می کند تا رگ ها خاصیت ارتجاعی خود را حفظ کنند، بنابراین سرکوب اکسید نیتریک منجر به افزایش فشار خون میشود. بنابراین هر برنامه برای بهبود به فشار خون بالا نیاز به کمک به تولید انسولین/ لپتین و سطح اسید اوریک دارد.

پر واضح است که با حذف بیش از حد قند/ فروکتوز از رژیم غذایی، شما می توانید به هر سه مورد انسولین، لپتین، و اسید اوریک برسید.

توصیه به افراد مبتلا به پرفشاری خون

به عنوان یک توصیه استاندارد به کسانیکه مبتلا به فشار خون بالا، دیابت، عارضه های قلبی و سایر بیماریهای مزمن هستند پیشنهاد می شود که مصرف فروکتوز کل خود را در زیر 25 گرم در روز، و یا تا 15 گرم یا کمتر در روز حفظ کنند.

.

پیش بینی میزان خطر ده ساله ابتلا به بیماری قلبی عروقی ناشی از تصلب شرایین (محاسبه گر ضربان تندرستی همه)


دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۱ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید