علل، علائم و درمان آنفولانزا در کودکان

دکتر حمیدرضا بادلی

view

علل، علائم و درمان آنفولانزا در کودکان

آنفولانزا در کودکان

آنفلوانزای فصلی یک عفونت شایع ویروسی است که باعث تب، درد بدن، سردرد و گرفتگی می شود. آنفولانزا در ایالات متحده بین نوامبر و مارس هر سال، همه گیر است. به راحتی در مدارس و مراکز مراقبت روزانه پخش می شود، و ابتلا در کودکان بیش از بزرگسالان است. معمولا، آنفولانزا خودش خوب می شود. می توان آن را در کودکان زیر 5 سال، به خصوص نوزادان، و کسانی با شرایط پزشکی مزمن مانند مشکلات آسم، دیابت، و قلبی یا کلیوی ، خطرناک تر - و حتی تهدید کننده حیات - دانست. در برخی موارد، داروهای ضد ویروسی، بهبود آنفولانزا را تسریع می کند. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری توصیه میکند که همه کودکان 6 ماهه یا بیشتر ، یک واکسن آنفولانزا سالانه برای کاهش خطر ابتلا به آنفولانزا و عوارض آن دریافت کنند.

آنتی بیوتیک به بهبود آنفولانزا کمک نخواهد کرد. اگرچه مردم به ویروس معده و روده "آنفلوآنزای معده" می گویند، ویروس آنفلوانزا تاثیری در آنها ندارد. واکسن آنفولانزا سبب آنفولانزا نمیشود. به سختی آنفولانزا و سرماخوردگی را می شود از هم جدا کرد. معمولا، آنفولانزا علائم شدیدتری دارد.

بیشتر بخوانید :

واکسن آنفولانزا

علاِئم آنفولانزا در کودکان

 • درد مفاصل
 • بدن درد
 • لرز
 • سرفه کردن
 • کاهش اشتها
 • آزردگی چشم
 • تب
 • سردرد
 • تهوع واستفراغ
 • درد درحرکت چشم ها
 • چشم های قرمز(خون گرفته)
 • آبریزش بینی
 • لرز
 • گلو درد
 • آبریزش ازچشم
 • عدم توانایی درچشمک زدن وبستن چشم ها
 • گرگرفتگی پوست
 • گرفتگی بینی
 • ضعف (عمومی)

خود مراقبتی در آنفولانزا در کودکان

این روش ها می توانند به شما برای مراقبت از کودک مبتلا آنفولانزا کمک کنند :اگر فرزند شما آب نمینوشد سعی کنید برای جلوگیری از کم آبی از یخ در بهشت، نوشیدنی های یخی مخلوط ، و میوه های نرم (مانند خربزه یا انگور) استفاده کنید. ارائه مجلات، کتاب ها، و یا یک فیلم مورد علاقه برای تشویق کودک خود به استراحت در رختخواب و یا روی یک مبل . دادن استامینوفن یا ایبوپروفن، اما نه آسپرین، برای کاهش درد. پوشاندن لباس کافی به کودک ، اگر کودک تب دارد می توانید لباسهایش را کم کنید. تا زمانی که کودک تب دارد در خانه نگهش دارید.

پزشک چگونه آنفولانزا در کودکان را تشخیص می دهد

دکتر فرزندتان را بررسی میکند، سوال می پرسد، و ممکن است نمونه برداری سواب از مخاط بینی یا گلو برای تجزیه و تحلیل ، و یا رادیوگرافی از قفسه سینه انجام دهد.

عوامل خطر ابتلا به آنفولانزا در کودکان

زیر 5 سال بودن، داشتن یک مشکل مزمن مانند آسم، مشکل سیستم ایمنی، دیابت، کلیه و یا بیماری های قلبی، HIV / AIDS، کم خونی داسی شکل و یا هر بیماری که باعث کاهش عملکرد ریه می شود.

پیشگیری از آنفولانزا در کودکان

بهترین پیشگیری واکسن آنفولانزا است. کودکان 6 ماه تا 19 سال نیاز به یک واکسن جدید در هر فصل پاییز و زمستان دارند،اغلب آنفلوآنزا از سالی به سال دیگر متفاوت است. مراقبان کودکان زیر 5 سال و افرادی که با هر کودک با یک بیماری مزمن زندگی می کنند نیز باید واکسن آنفلوانزا را دریافت کنید. اقدامات احتیاطی دیگر - مانند استفاده نکردن از لیوان و ظروف غذا خوردن ، شستن دست ها به طور منظم - به کاهش خطر کمک خواهد کرد . آنفولانزا یک روز قبل ازشروع علائم و 5 تا 7 روز پس از ابتلا ، مسری است.

درمان آنفولانزا در کودکان

بسیاری از درمان ها برای کودکان بر کاهش علایم تمرکز دارند. عبارتند از: استراحت ، مصرف زیاد مایعات ، استامینوفن یا ایبوپروفن (اما نه آسپرین) برای درد و تب ، قرار دادن یک مرطوب کننده در اتاق کودک برای گرفتگی بینی، گرفتن ترشحات بینی (شست و شو با آب نمک اگر مخاط خشک است) به خصوص قبل تغذیه یا خواب، برای آبریزش بینی یا احتقان در نوزاد، داروی ضد ویروسی در 48 ساعت اول پس از شروع علایم تجویز میشود.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر کودک شما دارای علایم آنفولانزاست با دکتر تماس بگیرید. و همچنین اگر علائم فرزند بدترمی شود، تب همچنان ادامه دارد؛ سرفه برطرف نمی شود.یا فرزند گوش درد، ترشحات غلیظ و زرد بینی دارد، که نشانه ای از عفونت سینوس است؛ و هر علامت جدید که شما را نگران میکند، به پزشک مراجعه کنید. اگر فرزند شما در تنفس با بینی مشکل دارد، برای ساکشن و یا تمیز کردن، وجود نشانه های کم آبی ، استفراغ مداوم یا شدید، بدحال بودن و یا اگر تب با استامینوفن یا ایبوپروفن خوب نمی شود، به بخش اورژانس یک بیمارستان بروید

انتظار میرود در آنفولانزا در کودکان

کودک شما ممکن است تب بالا رونده ، همراه با لرز، بدن درد، بی حالی و ضعف داشته باشد . گلو درد یا آبریزش بینی ممکن است ادامه دار باشد.اگر کودکتان علایم آنفولانزا - به خصوص در کودکان زیر 2 سال دارد، مهم است که به دکتر اطلاع دهید .آنفولانزا می تواند به عفونت گوش، برونشیولیت (عفونت لوله های تنفسی کوچک در ریه ها)، و یا ذات الریه منجر شود. دکتر شما ممکن است استامینوفن یا ایبوپروفن را برای راحتی و کاهش تب تجویز کند. کودکان و نوجوانان نباید آسپرین مصرف کنند، چرا که به یک بیماری نادر اما خطرناک به نام سندرم ری منجر می شود. استراحت و مصرف زیاد مایعات، برای جلوگیری از کم آبی بدن، نیز کمک خواهد کرد. در برخی از موارد، اگر فرزند شما نوزاد است و یا یک بیماری مزمن دارد، آنفولانزا نیاز به درمان در بیمارستان دارد. برای یک سرماخوردگی شدید، دکتر شما ممکن است یک داروی ضد ویروسی در 48 ساعت اول پس از شروع تجویز کند. در بیشتر موارد، علائم بیماری فرزند شما ظرف پنج روز برطرف می شود هر چند سرفه و ضعف ممکن است تا حدودی باقی بماند.

عوامل تشدید کننده آنفولانزا در کودکان

کمتر از 5 سال بودن، داشتن یک مشکل مزمن مانند دیابت، آسم، بیماری های کلیوی و یا کبد، بیماری قلبی، سرطان، HIV، و بیماری هایی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید