علل و درمان اختلال کندن مو (تریکوتیلومانیا) چیست؟

دکتر محمدرضا حبیبی فر

view

علل و درمان اختلال کندن مو (تریکوتیلومانیا) چیست؟

اختلال کندن مو یا تریکوتیلومانیا

علاِئم

  • ریزش مو
  • نقاط تاسی
  • کشیدن مو
  • کشیدن مژه ها
  • ابروی هلال رو به بالا
  • کشیدن ریش

درباره تریکوتیلومانیا

تریکوتیلومانیا یک شرایط روانشناسی است که باعث میشود فرد موهای خودش را بکشد.بسیاری از پزشکان ان را به عنوان اختلال کنترل تکانه در نظر میگیرند.اما سوال در ارتباط با دلیل ایجاد شدنش هنوز باقی مانده است.برای بعضی افراد نوع خفیفش پیش می آید.ولی برای بعضی دیگر تمایل به کشیدن موهایشان بسیار قوی است و به چیز دیگری فکر نمیکنند .و سپس از ان رهایی پیدا میکنند.بعضی ها کاملا نسبت به کشیدن موهایشان اگاهی ندارند. کودکان با این اختلال بزرگ میشوند.نوجوانان و بزرگسالان با درمان از این اختلال رهایی می یابند؛که از درمان رفتاری شناختی تا گروه های حمایت کننده ،متفاوت است.

آیا میدانید این عارضه میتواند از سن یک سالگی شروع شود.حدود هشتاد تا نود درصد بزرگسالان مبتلا خانم هستند.بسیاری از پزشکان معتقدند که یک عدم تعادل در مواد شیمیایی داخل مغز باعث ایجاد آن میشوند.بعضی افراد حتی موقع خواب هم موهایشان را میکشند.

خود مراقبتی در تریکوتیلومانیا

برای کنترل استرس بهترین خودتان باشید،چون که استرس میتواند این بیماری را بدتر کند.در بعضی موارد شیو کردن و کوتاه کردن مو تا حد اسکالپ برای جلوگیری از کشیدن مو بکار می رود.

پزشک چگونه تریکوتیلومانیا را تشخیص میدهد

پزشک ممکن است بعد از پرسیدن سوال و انجام معاینه بیماری را تشخیص دهد.در بعضی موارد بیوپسی به یافتن مشکلات فولیکولی مو کمک میکند.

عوامل خطر ابتلا به تریکوتیلومانیا

ژنتیک

درمان تریکوتیلومانیا

راه های درمانی برای کودکان ،نوجوانان و بزرگسالان متفاوت است.درمان شامل:درمان رفتاری-شناختی،متودی که در آن چگونگی قطع کردن و دوباره پاسخ دادن به محرک های کشیدن مورا اموزش میبینند،یا تعدیل کننده گلوتامات،گروه های حمایتی.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر خودتان یا کودکتان علایمی ازبیماری خود نشان داد به پزشک مراجعه کنید.اگر خودتان یا فرزندتان موهایتان را میکشید و دچار شکم درد ناگهانی ،تهوع و استفراغ و یبوست و اسهال شدید که علامت انسداد شکمی است و بخاطر انباشته شدن مو رخ میدهد ،سریعا به پزشک رجوع کنید.

انتظار میرود در تریکوتیلومانیا

شدت شرایط در هر فردی با دیگری متفاوت است.حتی پاسخ به درمان هم در افراد مختلف متفاوت است.کودکان هم با این عارضه بزرگ میشوند.بدون درمان،این شرایط به یک عارضه مزمن برای بزرگسالان و نوجوانان تبدیل می شود .

حقایقی درمورد تریکوتیلومانیا

بعضی افراد مبتلا به تریکوتیلومانیا عادات دیگری مثل ناخن جویدن یا کندن پوست دارند.

عوامل تشدید کننده تریکوتیلومانیا

استرس و اضطراب

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید