علل و درمان انواع مختلف جوش صورت یا آکنه قسمت اول

خانم فریبا شادپور

view


در این نوشتار در مورد علل ایجاد کننده آکنه یا جوش صورت صحبت می شود برای درمان انواع مختلف جوش صورت یا آکنه را "درمان آکنه یا جوش صورت قسمت دوم" مطالعه نمایید.

 

علل مهم  انواع مختلف جوش صورت یا آکنه قسمت اول

 

به اصطلاح عامیانه جوش و یا در پزشکی آکنه ولگاریس ، شایعترین بیماری پوستی است که 85% نوجوانان از حدود  12 سالگی و اغلب تا بزرگسالی را در گیر می کند.

 

عوامل ، ریسک فاکتور ها و شیوع آکنه یا جوش

 

عوامل آکنه یا جوش چیست ؟

 

 

پوست از چندین لایه بافت تشکیل شده که حاوی مو ، غدد عرق ، عضله ، گیرنده های عصبی و مویرگهای خونی است . در زمان بلوغ گروهی از هورمونها بنام آندروژن آزاد می شوند آندروژن به غدد سباسه در زیر پوست اجازه می دهد یک ماده چرب به نام سبیوم را تولید کند این ماده پوست و مو را از خشک شدن محافظت می کند در زمان بلوغ به طور طبیعی تولید سبیوم افزایش می یابد افزایش چربی و از طرفی سلولهای مرده پوست با هم باعث مسدود شدن فولیکول مو و منافذ پوست می شود .( فولیکول مو لوله باریکی است که مواد مغذی را از ریشه مو انتقال می دهد) .

 

 

 

علل و درمان انواع مختلف جوش صورت یا آکنه قسمت اول

یک نوع شایع باکتری که روی پوست زندگی می کند بنام پروپیونین باکتریوم آکنه ( propionibacterium acneas ) عامل ایجاد آکنه التهابی است.  آکنه ناشی از حضور گلبول های سفید خون به دلیل صدمه به بافت در آن ناحیه است و باعث واکنش التهابی می شود در موارد ترشح شدید سبیوم قرمزی و التهاب خصوصا روی صورت ، جمجه ، پشت و سینه ایجاد می شود .

آکنه از متوسط تا شدید متفاوت است و بستگی دارد با چه نوع التهابی ظاهر شود . انواع مختلف آکنه شامل :

  • کمودون Comedones
  • پاپول Papules      
  • پوستول Pustules
  • ندول Nodules        

 

برای مطالعه درمان آکنه یا جوش صورت قسمت دوم کلیک نمایید

 

کمودون ها : حالتی است که منافذ پوست با چربی  و سلول های مرده پوست مسدود شوند آنها می توانند باز باشند ( سرسیاه ) یا بوسیله پوست بسته باشند ( سرسفید ) جوش سرسیاه با پوست هم سطح است و با شستشوی معمولی پوست از بین نمی رود . کمودون سرسفید یک برجستگی ملایم روی پوست ایجاد می کند اما التهابی نیست .

 

 

 

 

نوع سفید کومودون 

 

 

کومودون دکترهمه آکنه

 

 

پاپول ها : آنها قرمز ، کوچک ، برآمدگی سفت و سخت دارند ولی زیاد برجسته نیستند وقتی روی آن دست می کشید مثل کاغذ سمباده احساس می شود . گلبول های سفید خون وارد فولیکول شده و باعث التهاب می شوند.

 

 

علل و درمان انواع مختلف جوش صورت یا آکنه

 

پوستول : زمانی تشکیل می شود که گلبول های سفید در پاپول و روی سطح پوست تجمع کنند پوستول ها ظاهر قرمز دارند اطراف ملتهب و قرمز با مرکز برجسته که زرد یا سفید است برآمدگی با چرک پرشده است چرک در نتیجه التهاب و حاوی گلبول سفید و سلول های مرده پوست و باکتری است .

 

علل و درمان انواع مختلف جوش صورت یا آکنه

 

ندول ها : وقتی یک پاپول یا پوستول انتشار یابد باعث التهاب شدید تر در پوست اطراف می شود و ندول به دنبال آن تشکیل می شود ندول ها عمیق ، قرمز و اطراف برآمده دارند  که می تواند بین 6 تا 20 میلی متر قطر داشته باشد و گاهی ایجاد کیست می کند . ندول ها شکل تحریک شده و ملتهب فولیکول مو هستند که در عمق زیر پوست پازه می شوند آنها ممکن است  حتی بدون لمس کردن ضربان دار و دردناک باشند

 

 

علل و درمان انواع مختلف جوش صورت یا آکنه

 

 

 در این نوشتار در مورد علل ایجاد کننده آکنه یا جوش صورت شد برای درمان انواع مختلف جوش صورت یا آکنه را در قسمت دوم مطالعه نمایید.

 

منبع: aboutkidshealth.ca

متخصصین

فریبا شادپور

فریبا شادپور

پرستاری

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید