عوامل خطر بروز تصلب شرایین

view

 ریسک فاکتورهای بروز تصلب شرایین که قابل تغییر هستند

 شامل: استعمال دخانیات، عدم انجام فعالیتهای ورزشی، چاقی، دنبال کردن رژیم غذایی سالم و کاهش مصرف نمک، افراط در مصرف الکل.

ریسک فاکتورهای قابل درمان:

فشار خون بالا (پرفشاری خون) سطح کلسیترول خون بالا، سطح گلیسیربد بالا، دیابت، عارضه های کلیوی که عملکرد کلیه ها را تحت تاثیر قرار می دهند.

ریسک فاکتورهایی که قابل تغییر نییستند.

سابقه ی خانوادگی:

اگر پدر و یا برادر شما دچار عارضه های قلبی و مغزی قبل از سن 55 سال هستید و یا مادر و خواهر شما دچار عارضه های قلبی و مغزی قبل از سن 65 سال هستند به این معناست که شما از سابقه ی خانوادگی ابتلا به عارضه های قلبی و مغزی برخوردارید، یایسگی زودرس در زنان، سن، عوامل قومی قبیله ای

 برخی از ریسک فاکتورها پرخطرتر از سایر ریسک فاکتورها هستند.

 برای مثال سیگار کشیدن بیش از چاقی برای سلامت انسان مضر می باشد. همچنین همراه بودن چند ریسک فاکتور  با هم در یک فرد می تواند باعث افزایش تاثیرگذاری این ریسک فاکتورها  در انسان گردد. برای مثال در مطالعه ای که در دانشگاه آکسفورد به انجام رسید نتایج نشان داد که مردان بالای 50 سال که سیگار می کشند از سطح کلسترول خون بالاتر و همچنین پرفشاری خون برخوردارند که به طور متوسط ده سال زودتر از سایر مردانی که سیگار نمی کشند می میرند.

فاکتورهای دیگری نیز وجود دارند که می توانند جزو ریسک فاکتورهای بروز عارضه های قلبی باشند؛ عواملی همچون استرس، وضعیت اجتماعی اقتصادی، سطح فیبرینوون بالای خون و ...  جزو این ریسک فاکتورها هستند.

ریسک فاکتورهایی که قابل تغییر هستند

 سیگار کشیدن:

سیگار کشیدن طولانی مدت می تواند خطر ابتلا به عارضه های قلبی را دو برابر می نماید. مواد شیمیایی موجود در تنباکو از طریق شش ها وارد جریان خون می گردند. و باعث آسیب رگهای خونی (شریانها) و سایر اعضاء بدن می شوند. سیگار کشیدن همچنین می تواند باعث افزایش خطر بروز سکته ی مغزی گردد و همچنین امکان بروز عارضه های دیگر همچون سرطان ریه را افزایش می دهد.

متوقف نمودن استعمال سیگار موثرترین اقدام در جهت کاهش خطر بروز عارضه های قلبی عروقی ناشی از سیگار کشیدن است. بلافاصله پس از توقف سیگار کشیدن، احتمال بروز عارضه های قلبی عروقی دچار کاهش چشمگیری می گردد.

 اگر سیگاری هستید و نمی توانید سیگار کشیدن خود را متوقف نمایید حتماً به پزشک مراجعه کنید تا با به کار بردن راهکارهای مناسب بتوانید سیگار کشیدن خود را متوقف نمایید.

عدم انجام فعالیتهای جسمانی

 در افرادیکه از لحاظ جسمانی افراد پویایی هستند، احتمال بروز عارضه های قلبی عروقی کمتر از افرادی است که افراد پرتحرک و فعالی نیستند. به منظور آنکه از فواید سلامت فعالیتهای جسمانی بهره ببرید بهتر است حداقل 30 دقیقه فعالیت ورزشی با شدت متوسط انجام دهید. حداقل 5 روز هفته باید ورزش کنید. 30 دقیقه فعالیت ورزشی در روز  کمترین میزان فعالیتهای جسمانی است که می تواند باعث ارتقاء سلامت انسان گردد. الزامی نیست که 30 دقیقه فعالیت ورزشی پشت هم صورت گیرد. شما در طول روز می توانید هر بار به مدت 5 تا 10 دقیقه فعالیت جسمانی انجام دهید و کافیست که در آخر روز شما در مجموع 30 دقیقه فعالیت جسمانی انجام داده باشید.

انجام فعالیت ورزشی با شدت متوسط به این معناست که در حین انجام، حرارت بدن شما بالا رود، تنفس با سرعت بیشتری انجام گردد و بدن تا حدی دچار تعرق گردد. در مطالعات صورت گرفته، نتایج نشان داده اند هر چه شدت انجام فعالیتهای ورزشی بیشتر باشد، میزان فواید این حرکات در جهت ارتقاء سلامت بدن و جلوگیری از بروز عارضه های قلبی بیشتر خواهد بود. فعالیتهای ورزشی را باید در اکثر روزهای هفته انجام دهید. بهتر است بطور منظم در طول هفته به انجام فعالیتهای ورزشی بپردازید. چاقی: در صورتیکه دچار اضافه وزن هستید، احتمال بروز عارضه های قلبی عروقی، دیابت و انواع خاصی از سرطان در شما بیش از سایر افراد است که دچار چاقی نیستند. هر چه میزان تجمع بافت چربی در محدوده ی شکمی بیشتر باید، میزان خطرات ناشی از چاقی بیشتر خواهد بود. دور کمر102 سانتیمتر و بیشتر در مردان و 88 سانتیمتر و بیشتر در زنان (78 سانتیمتر برای زنان آسیایی) یک ریسک فاکتور مهم به شمار می آید.

رژیم غذایی

 مصرف غذاهای سالم می تواند به کنترل چاقی کمک نماید و سطح کلسترول خون بدن را کاهش دهد. مصرف ماهی های روغنی مانند سالمون و ساردین می توانند به کاهش احتمال بروز عارضه های قلبی عروقی کمک نمایند. در واقع اسید چرب امگا تری موجود در روغن ماهی از ایجاد تصلب شرایین جلوگیری می نماید.

همچنین مصرف میوه های و سبزیجات که سرشار از آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها هستند نیز می توانند از بروز آتروما (تصلب شرایین) جلوگیری نمایند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید