فست فودها عامل کاهش تکامل استخوان

view

اگر در جایی زندگی می‌کنید که در همسایگی شما مغاره‌های فست فود هستند، حواس‌تان به تکامل استخوان‌بندی کودک‌تان باشد. تحقیقات جدید به بررسی رابطه‌ی بین وجود رستوران‌های فست فود در همسایگی افراد و تراکم استخوان کودکان در 6 سال اول زندگی‌شان پرداختند.

در نتایجی که در مجله‌ی پوکی استخوان بین‌المللی به چاپ رسید، محققان دانشگاه ساتهمتون در انگلستان، به این نتیجه رسیدند که اگر نتایج به‌دست آمده توسط محققان دیگر نیز تصدیق شود آن‌گاه کاهش دسترسی به فست فود‌ها در رشد و تکامل استخوان آن‌ها تاثیر به‌سزایی دراد. تحقیقات نشان داده که افزایش دسترسی به مغازه‌هایی که مواد غذایی سالم عرضه می‌کنند باعث ارتقاء تراکم استخوان کودکان و افرادی می‌شود که در همسایگی این مغازه‌ها زندگی می‌کنند.

در انجام این پژوهش، 1107 کودک مورد بررسی قرار گرفتند. در این پژوهش محققان به دنبال یافتن تاثیرات شیوه‌های زندگی و شیوه‌های تغذیه‌ای افراد در سلامت زنان و کودکان بوده‌اند. در پژوهش حاضر به بررسی تراکم استخوان در سن تولد و در چهار یا 6 سالگی و تعداد سوپر مارکت‌ها، فست فودها و مغازه‌هایی که غذای سالم عرضه می‌کنند پرداختند.

 آنالیزها نشان داد که تعداد بیش‌تر مغازه‌های فست فود در همسایگی تاثیر به‌سزایی در کاهش تراکم استخوان در نوزادان دارد. البته این ارتباط در سن 4 تا 6 سالگی زیاد نبوده ‌است. البته محققان اذعان داشته‌اند که وجود تعداد بیش‌تری از مغازه‌هایی که به غذای سالم عرضه می‌کنند مانند میوه‌ فروشی‌ها و سبزی فروشی‌ها تاثیر به‌سزایی در افزایش تراکم استخوان کودکان در سن 4 تا 6 سالگی داشته است. نتایج حاکی از آن است که دسترسی مادر و کودک به غذاها و محیط‌ های سالم‌تر می‌تواند باعث ارتقای تکامل استخوان شود.

محققان بر این باورند که یک رژیم غذایی متعادل شامل میزان کافی از میوه‌ها، سبزیجات، پروتیین، کلسیم و ویتامین دی در طول زندگی می‌تواند باعث تراکم استخوان گردد. برطبق گزارش آکادمی پوکی استخوان در سال 2014 دستیابی به تراکم استخوان مناسب در کودکی یک نشانگر مهم در سلامت اسکلتی فرد در طول زندگی‌اش می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید