فشارخون بالا روپوش سفیدچیست؟

دکتر حمیدرضا بادلی

view

اگر فشارخون تان فقط در مطب ، کلینیک و یا بیمارستان بالا ثبت شود در حالی که در محیط خانه یا فضاهای دیگر، فشارخون نرمال یا درمحدوده نرمال باشد به این حالت  باصطلاح فشار خون روپوش سفید گفته می شود.

 

علت"فشارخون روپوش سفید"

 

درهرسنی یعنی درکودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان دیده می شود.  علت آن افزایش ترشح هورمون هایی دربدن است که درشرایط استرس زا تولیدشان افزایش می یابد و در محیط آرام، مقدارشان کاهش می یابد بنابراین فشارخون ثبت شده هم به حالت نرمال برمیگردد.

 

تشخیص "فشارخون روپوش سفید"

 

این بالا و پایین رفتن فشارخون های بیمار زمانی قابل اثبات است که بتوانیم بیمار را در شرایط بدون استرس و باصطلاح در محیطی آرام پایش کنیم. به همین خاطر از دستگاهی به نام ABPM یا باصطلاح هولتر فشارخون استفاده میشود.

 

روش استفاده از دستگاه هولتر یا ABPM

 

روش استفاده از دستگاه ABPM ، بدین صورت است(شکل پایین) این دستگاه پرتابل مانند شکل زیر به بیمار وصل می شود وبیماربا آن به منزل فرستاده می شود وتاکید می شود که فعالیت های روزمره خودرا بدون تغییر انجام دهد و حتی با آن بخوابد و پس از 24 ساعت مراجعه نماید .

 

 

 آیا هولتر فشارخون برای کودکان و نوجوانان هم وجود دارد؟

برای این رده های سنی دستگاه های مخصوص و مناسب سایز بدن لازم است که معمولا پزشکانی که افراد بزرگسال را درمان می کنند فاقد آن هستند. از اینرو باید به پزشکانی و یا مراکزی مراجعه نمایید که این هولتر فشارخون با کاف های مناسبِ سایز کوکان و نوجوانان را داشته باشند.

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

 

 

 

کدام بیمار"فشارخون روپوش سفید" دارد؟

 

اگر با این دستگاه، فشارخون های ثبت شده در محدوده نرمال بودند، می توان گفت که بیمار فشارخون روپوش سفید دارد

 

درمان "فشارخون روپوش سفید" 

 

 باتوجه به اینکه این افراد فشارخون نرمال دارند، نیازی به درمان ندارد . ولی به طور معمول به آنان توصیه می شود که مصرف نمک و  چربی کم داشته باشند و ورزش کنند(این روش ورزشی را امتحان کنید Coach to 5k)

پایش بیماران "فشارخون روپوش سفید"

از انجایی که اغلب این بیماران در آینده مستعد ابتلا به بیماری پرفشاری خون هستند، توصیه می شود هر 6 ماه فشارخون  شان را چک نمایند و یا اینکه در محیط خانه پایش فشارخون داشته باشند

پیش بینی میزان خطر ده ساله ابتلا به بیماری قلبی عروقی ناشی از تصلب شرایین (محاسبه گر ضربان تندرستی همه)

منبع: UpToDate
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

متخصصین

حمیدرضا بادلی

حمیدرضا بادلی

فوق تخصص کلیه کودکان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید