لطفا سریع وزن کم کردن را فراموش کنید

view

 بسیاری از افراد تمایل دارند که سریع وزن کم کنند

اما باید بدانید که این الزاماً یک روش مناسب نیست. بر اساس نوع روش انتخاب شده، سریع وزن کم کردن باعث مشکلاتی کوتاه مدت مثل کم آبی یا سوء تغذیه شده و یا افزایش وزن در دراز مدت را به همراه خواهد داشت. وقتی بدن انرژی کمتری از میزان مورد نیاز دریافت کند، از انرژی ذخیره شده خود استفاده می کند. و در ادامه، بدن ترکیبی از چربی و گلوکز را به عنوان سوخت بدن استفاده می کند.

 

لطفا سریع وزن کم کردن را فراموش کنید

 

بیشتر بخوانید: 5 گام مهم در کاهش وزن

 

 

سیستم عصبی مرکزی تنها گلوکز را برای انرژی استفاده می کند.

وقتی فردی روزه می گیرد، بدن شروع می کند به استفاده از ذخیره های گلوکاگون که ذخیره گلوکز در بدن است. بدن اغلب گلوکاگون را در سلول های کبد و ماهیچه ها ذخیره می کند. وقتی گلوکاگون تمام شد، بدن شروع می کند به شکستن آمینو اسیدهای پروتئین ها در بدن برای تولید گلوکز. 

گلوکاگون آب را نگه می دارد، بنابراین از دست دادن گلوکاگون به معنی از دست دادن آب است. و عملا در این روش  از دست دادن وزن آب موجب کم شدن وزن است و نه چربی.

بنابراین برای از دست دادن 500 گرم وزن، لازم است که فرد حدود 3500 کالری کم کند.

آیا می دانید چرا سرعت متابولیسم در کاهش وزن سریع، کم می شود؟

سرعت متابولیسم به دلایل مختلفی کم می شود. در یک رژیم شدید، بدن وارد مرحله گذار می شود. هیپوتالاموس که در مغز است درک می کند که ذخیره چربی تغییر کرده است. به همین دلیل متابولیسم و سرعت سوخت و ساز بدن را برای جایگزینی چربی از دست رفته کم می کند. وقتی آمینو اسیدها به گلوکز تبدیل می شوند، پروتئین از دست می رود و این به این معناست که بافت ماهیچه ای صاف هم از بین می رود.

وقتی سرعت کاهش وزن کم می شود فرد رژیم گیرنده علاقه خود را از دست داده و دوباره به عادات قبل بر می گردد. و به مرحله قبل از شروع برگشته و حتی دچار اضافه وزن بیشتر از قبل می شود. این اتفاق به این دلیل است که با سرعت کم سوخت و ساز، مغز به بدن دستور می دهد تا هرگونه انرژی موجود در چربی را ذخیره کند. و به این ترتیب فرد بیشتر می خورد.

 

بیشتر بخوانید: اصول ابتدایی کاهش وزن

 

لطفا سریع وزن کم کردن را فراموش کنید

 

 

عادات مناسب باعث کاهش وزن می شوند.

برای کاهش سریع وزن باید خوب بخورید، خوب بخوابید و ورزش کنید. سبک زندگی سالم باید طولانی مدت باشد.

آیا کاهش وزن ناگهانی خطرناک است؟

بله، کاهش وزن ناگهانی باعث سوء تغذیه، استخوان های ضعیف،تحریک پذیری، افسردگی، بی خوابی و در نهایت افزایش مجدد وزن می شود.

چه نوع ورزشی برای کاهش وزن خوب است؟

ترکیبی از ورزشهای هوازی و مقاومتی می تواند به کاهش وزن کمک کند. ورزشهای هوازی یا آیروبیک باعث ارتقای جریان اکسیژن در عروق شده و ضربان قلب را بالا می برد. این ورزشها شامل دوچرخه سواری، شنا، دویدن و پیاده روی تند است. تمرینات مقاومتی باعث افزایش قدرت و توده ماهیچه ها می شود.

اگر چه ورزشهای آیروبیک کالری بیشتری می سوزاند اما ترکیب این دو با حفظ توده عضلانی می تواند به سوخت کالری بیشتر کمک کرده و حتی در حالت استراحت هم باعث سوختن کالری شود.

 

بیشتر بخوانید: تاثیر مصرف پروبیوتیک در کاهش وزن

 

لطفا سریع وزن کم کردن را فراموش کنید

 

کدام رژیم بهترین رژیم برای کاهش وزن است؟

بهتر از مسئله رژیم، داشتن یک سبک زندگی سالم است که می تواند منجر به کاهش وزن شود.

برای کاهش وزن حتماً به خواب خود توجه کنید.

بی خوابی یا کم خوابی عوارض متفاوتی دارد که یکی از آنها افزایش وزن است در فردی که کمتر از 7 ساعت در شب می خوابد 30% احتمال افزایش 15 کیلو گرم وزن طی 16 سال وجود دارد.

 

بیشتر بخوانید: کاهش وزن و کاهش خطر خوردگی غضروف زانو

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید