ماست

view

باکتری موجود در شیر شکر طبیعی شیر را تبدیل به اسید لاکتیک می‌نماید، سپس ماست فشرده شده در آب اضافی خارج می‌شود و به یک غلظت خاص می‌رسد.

 آیا مصرف ماست مفید است ؟

بستگی به فرد و نوع ماست مصرفی دارد. انواع متنوعی از ماست وجود دارد که می تواند پروتیین بالا، قند پایین و یا فاقد هرگونه افزودنی‌های غیر ضروری باشد.

اما برخی دیگر از ماست‌ها هستند که به اندازه‌ی یک قوطی نوشابه شکر دارند.

معمولا برای افراد با آلرژی شیر، مصرف ماست  محدودیت ندارد. افرادی که تحمل لاکتوز ندارند، بر حسب میزان عدم تحمل‌شان توانایی مصرف ماست را دارند.

 انواع ماست

 ماست کم چرب یا بدون چربی: ماست کم چرب از شیرهایی با 2 درصد چربی تولید می‌شوند. ماست‌های غیر چرب هم از شیرهای صفر درصد و یا سرشیر گرفته شده تولید می‌شوند.

ماست یونانی: ماست یونانی غلیظ‌تر از ماست معمولی است و تحمل گرما را بیش‌تر از ماست معمولی دارد و معمولاً در آشپزی مدیترانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. با گرفتن آب اضافی ماست، ماست یونانی به‌دست می‌آید که سرشار از پروتیین است. با این وجود، غلظت بیش‌تر ماست دارای کلسیم کم‌تری است. ماست یونانی به شکل پر چرب، کم چرب یا بدون چربی موجود است.

ماست اسکیر: ماست اسکیر نیز نوعی ماست غلیظ، کرمی و پر پروتیین است. در مقایسه با ماست معمولی، ماست اسکیر را از 4 برابر شیر تولید می‌کنند تا به ماستی تا 2 تا 3 برابر پروتیین برسد.

ماست یخی: بسیاری از ماست‌های یخی به اندازه‌ی بستنی حاوی شکر هستند.

ماست‌های غیر لبنی: برای افرادی که لبنیات مصرف نمی‌کنند، ماست‌های غیر لبنی مانند ماست سویا و ماست شیر نارگیل هم تولید می‌شود.

فواید ماست:

مصرف ماست یکی از شایع‌ترین راه‌های مصرف باکتری‌های مفید روده به‌نام پروبیوتیک است. پروبیوتیکها باعث تنظیم سیستم گوارش و کاهش کارهای معده، اسهال و یبوست می‌شود.

برخی تحقیقات نشان داده که پروبیوتیک باعث تنظیم سیستم گوارش و کاهش خطر ابتلا به سرطان می‌شود. مصرف ماست و دیگر پروبیوتیک‌ها باعث ارتقای جذب ویتامین‌ها و املاح معدنی می‌شود. از سوی دیگر محصولات لبنی یکی از منابع کلسیم است.

اثرات مفید کلسیم

کلسیم نقش اصلی در حفظ و ارتقای سلامت استخوان‌ها دارد و هم‌چنین در لخته شدن خون، بهبود زخم‌ها و داشتن فشار خون نرمال بسیار موثر است. همیشه سعی نمایید تا از مکمل های ویتامین دی هنگام مصرف کلسیم استفاده نمایید. زیرا ویتامین دی در جذب کلسیم از طریق روده‌ی کوچک بسیار تاثیرگذار است. اغلب انواع ماست هم‌چنین شامل ویتامین B2 ، B12 ، ریبوفلاوین، پتاسیم و منگزیم است.

مضرات ماست:

ماست‌ها به‌تنهایی یک ماده‌ی غذایی کم کالری و پر پروتیین و مغذی است. با این وجود بسیاری از کارخانه‌ها در ماست‌های خود شکر و شیرین کننده‌های غیر طبیعی استفاده می‌نمایند. سعی کنید به مواد تشکیل دهنده‌ی قید شده یر روی ماست خریداری شده‌ی خود دقت نمایید و از خریدن محصولات به شدت فرآوری شده اجتناب نمایید.

سعی کنید از ماست‌هایی که کمتر از 10 گرم شکر دارند استفاده نمایید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید