مدیریت خشم در کودکان

خانم فریبا شادپور

view

چگونه می توان خشم کودکان را مدیریت کرد؟

عصبانیت یک احساس طبیعی انسان است ولی اگر از کودکی کنترل نشود منجر به پرخاشگری و بدنبال آن مشکلات فیزیولوژیک و رفتارهای مضر می شود .

پرخاشگری از نوپایی شروع می شود در این سن کودک بدلیل ضعف در بیان نیازها ، احساس و عواطف دچار عصبانیت و پرخاشگری می شوند نوپایان و کودکان کوچک نیاز به یادگیری کنترل این احساس دارند در غیر این صورت کودک با پرخاشگری های مکرر دچار مشکلاتی در مدرسه ، خانه ، دوستان و خانواده می شود .

در یک مطالعه تحقیقاتی دریافتند از هر هفت کودکی که در نوپایی پرخاشگر بودند یک کودک در سنین بالاتر دچار مشکلاتی نظیر شکست در مدرسه، خشونت فیزیکی، بیکاری در بزرگسالی و بیماری روحی شده اند با مدیریت خشم کودک می توانید از این اتفاقات پیشگیری کنید

مدیریت خشم

هدف از مدیریت خشم کاهش احساسات منفی کودک است که میتواند به کاهش تغییرات فیزیولوژیکی منفی ناشی از خشم کمک کند. مانند احساسات دیگر، خشم هم باعث ایجاد برخی تغییرات فیزیولوژیک نظیر بالا رفتن فشار خون و افزایش هورمون انرژی( آدرنالین) می شود.  سه راه اصلی مقابله با احساس خشم:

 • بیان علت خشم
 • سرکوب خشم
 • آرام کردن

بیان علت عصبانیت ، درک احساس

بیان علت عصبانیت کودک را برای برقراری ارتباط آماده می کند آنها نیاز به توانایی شروع جمله دارند در حالیکه در سنین خردسالی ممکن است هنوز این مهارت را بخوبی فرا نگرفته باشند بنابراین شما می توانید شروع جمله را به او بیاموزید عبارتی مثل " من عصبانیم چون .... " کودک احتیاج به بیان چیزهای مورد نیاز خود دارد والدین می توانند در زمان آرامش و سرحالی کودک نیازها و احساسات او را بپرسند و در مورد علت عصبانیت او توضیح بخواهند اگر کودک با عبارت خشم و عصبانیت آشنا نیست با نشان دادن افراد می توانید مفهوم این احساس را به او یاد دهید مثلا " آن مرد را در تلویزیون ببین عصبانی شده "

 

سرکوب کردن خشم ، قبول و راهنمایی کردن

خشم را می توان سرکوب و به احساس دیگر تبدیل کرد این کار با متمرکز کردن کودک روی چیزهای مثبت صورت می گیرد این تکنیک برای بچه های بزرگتر و نوجوانان مناسب است و به بازشناختن خشم آنها کمک می کند و سپس عصبانیت را به اعمال مثبت، مفید و سودمند تبدیل می کند .

کودکان کوچکتر با نقاشی و کودکان بزرگتر با نوشتن می توانند احساس خود را بیان کنند. شما نباید از سرکوب کردن خشم کودک بترسید و نباید اجازه دهید به رفتارهای غیر قابل قبول خود ادامه دهد وقتی در مقابل خواسته های غیر معقول کودک تسلیم شوید و به کج خلقی او پاداش دهید او به رفتارهای نادرست خود ادامه می دهد.

با رفتارهای غیر قابل قبول کودک باید با آرامش و عواقب طبیعی و منطقی مواجه شوید مثلا اگر او در حالت عصبانیت یک اسباب بازی را شکست نباید آن را جایگزین کنید یا اگر یک شئ خانوادگی و خاطره انگیز را شکست باید با پول تو جیبی خود هزینه آن را بپردازد یا در قبال آن وظایف اضافه تری انجام دهد.

 

خشم کودکان

 

آرامش، وقت گرفتن

هر کودکی نیاز به یادگیری آرام کردن احساس خود دارد تا بتواند رفتارهای ظاهری خود را کنترل کند برای این کار تمرین هایی مثل:

 • نفس عمیق کشیدن
 • قدم زدن اطراف خانه
 • تنها ماندن
 • انجام یوگا
 • هنرهای رزمی یا ورزشهایی از این دست چون دارای نظم و ریلکسیشن هستند و تمرکز آنها روی تنفس و تمرین های کشش است مفید خواهند بود.  

به کودک زمان بدهید به اتاق دیگر بروید تا با خودش تنها باشد و احساس خشم او فروکش کند و وقتی آرام شد او را تشویق کنید علت ناراحتی خود را بیان کند.

 

در چه صورت کمک پزشکی بگیرید

اگر مطمئنید که کودک عصبی و خارج از کنترل است و این مسئله روی خانواده و دوستان تاثیر گذاشته است با دکتر روانپزشک یا متخصص سلامت روان و روانشناس مشورت کنید آنها به کودک و خانواده او برای پیدا کردن راه های بهتر برای تغییر رفتارهای ناهنجار کودک متناسب با وضعیت و سن او کمک خواهند کرد

 

نکات کلیدی

 • عصبانیت یک احساس طبیعی است و اگر کنترل نشود منجر به پرخاشگری خواهد شد  
 • مدیریت خشم به کودک کمک می کند راه های تسلط بر خشم را یاد بگیرد
 • روانشناس می تواند به تغییر رفتار کودک کمک کند
 • تشویق کودک به بیان علت عصبانیت با صحبت با آنها یا کمک به آنها تا خشم خود را به احساس دیگر تبدیل کنند

برخی کودکان پاسخ خوبی به انواع هنرهای رزمی و یوگا و کلاس های ریلکسیشن می دهند و باعث آرام شدن آنها می شود

 

بیشتر بخوانید:

 

 

 

منبع: aboutkidshealth.ca

متخصصین

فریبا شادپور

فریبا شادپور

پرستاری

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید