مراقبت های لازم دوران بارداری و افزایش وزن مادر

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

ویزیت اول دوران بارداری:

پس از اطمینان از باردار بودن مادر بر اساس نتایج ادرار (بیبی چک یا گراونیدکس) یاBHCG سرم در  آزمایش خون، ویزیت لازم دوران بارداری آغاز می شود. البته توصیه می شود مادران 3 ماه پیش از اقدام به بارداری جهت بررسی اولیه و دریافت قرص اسید فولیک که در سلامت سیستم عصبی نوزاد موثر است. به پزشک مراجعه کرده باشند.

 در ویزیت اول: مادر تحت بررسی هایی از نظر مامایی و طبی قرار می گیرد. در این هنگام تاریخ مورد انتظار زایمان و سن تخمینی بارداری بر اساس تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی (LMP) تخمین زده می شود. با توجه به اهمیتLMP و به طور کلی جهت بررسی منظم قاعدگی ها، به خانمها توصیه می شود که زمان قاعدگی ماهیانه خود را حتماً ثبت کنند.

پس از معاینه اولیه و گرفتن شرح حال از مادر، آزمایشات هموگلوبین، آزمایش کامل ادرار و کشت آن، تعیین گروه خونی و Rh مادر، بررسی از نظر سرخجه و سفلیس و تست HbsAg و غربالگری آنتی بادی ها درخواست می شود.

توصیه های لازم به مادران باردار در اولین ویزیت:

در اولین ویزیت، پاسخ سوالات احتمالی مادران از تجربه پیش رویشان در اولویت بوده و به آنان در مورد چگونگی به کار بردن کمربند ایمنی و اجتناب از مصرف الکل یا استعمال دخانیات توصیه های لازم ارایه می شود.

آزمایشات و ارزیابی های لازم در دوران بارداری و زمان انجام

  1. بررسی قند خون: اندازه گیری قند خون جهت بررسی خطر ابتلا به دیابت حاملگی در سن 24-28 بارداری انجام می شود.
  2. غربالگری مادران با RH منفی( تست کومیس غیر مستقیم،): در 28 هفتگی در زنان با Rh منفی انجام شده و آمپول روگام تزریق می شود.
  3. سونوگرافی اولیه: در هفته 8-14 اغلب سونوگرافی اولیه جهت تخمین سن جنین، تعداد جنین و بررسی رحم و تخمین زمان زایمان انجام می شود.
  4. آمینوستر: اغلب در هفته 16-18بارداری انجام می شود
  5. آلفا فیتو پروتیین مادر جهت بررسی سندورم داون در  20-15 هفته بارداری انجام می شود

چند مراقبت در هر سه ماهه بارداری لازم است؟

 به طور روتین در سه ماهه اول هر ماه یک مراقبت، در سه ماهه دوم هر 2 هفته یک مراقبت و در سه ماهه سوم هر 2 هفته یک مراقبت لازم است. البته به خاطر داشته باشید که در صورت بروز هرگونه مشکلی در هر زمانی، مراجعه و بررسی های بیشتر توسط پزشک یا ماما توصیه می شود.

افزایش وزن مناسب دوران بارداری:

بر اساس شاخص توده بدنی می توان افزایش وزن لازم را توصیه کرد. (جهت محاسبه شاخص توده بدنی خود کلیک کنید)

افزایش وزن 5/12-18 کیلوگرمی برای زنان لاغر با شاخص توده بدنی کمتراز 8/19 مناسب است.

افزایش وزن 5/11-16 کیلوگرم برای زنان با شاخص توده ی بدنی بین 8/19-26 مناسب می شود.

افزایش وزن 7-5/11 کیلوگرم برای زنانبا شاخص توده ی بدنی بیشتر از 29 توصیه می شود.

میزان کالری مورد نیاز مادر در بارداری چقدر است؟

 میزان کالری مورد نیاز مادر بر اساس وزن متناسب مادر تخمین زده می شود. به این صورت که 35 را در وزن مناسب مادر ضرب کرده و عدد حاصل شده با 300 جمع می کنیم. عدد بدست آمده تخمین مناسبی از میزان کالری مورد نیاز افراد است

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید