مسمومیت با سرب در کودکان

دکتر حمیدرضا بادلی

view
از انجایی که کودکان در حال رشد هستند بیشتر در معرض خطرات ناشی از مسمومیت با سرب هستند. بسیاری از پدران و مادران از چگونگی ممانعت از بروز مسمومیت با سرب آگاهی ندارند. در پیرامون کودکان عوامل بسیاری وجود دارند که می توانند باعث ایجاد مسمومیت با سرب در وی گردند. از جمله عوامل بروز مسمومیت با سرب در کودکان بازسازی خانه است. بازسازی خانه های قدیمی باعث می شود تا کودک سی درصد در معرض بروز مسمومیت با سرب بیشتر از سایر کودکان باشد.
حتماً سعی کنید هنگام بازسازی خانه های قدیمی و همچنین رنگ کردن خانه، از ایجاد مسمومیت با سرب در کودک که ناشی از، از بین بردن رنگهای قدیمی ساختمان است پیشگیری نمایید. حتماً سعی کنید از رنگهای مناسب استفاده نمایید.
بوی رنگ می تواند بر سیستم تنفس انسان اثرگذار باشد. پزشکان توصیه می کنند تا از قرار گرفتن کودکان و کهنسالان در معرض بوی رنگ اجتناب نمایید. سرب همچنین می تواند در اسباب بازی کودکان باشد. بعضی از اسباب بازی ها آغشته به سرب هستند.
در رنگ و پلاستیک بکار رفته در اسباب بازیها، سرب می تواند وجود داشته باشد به دهان بردن ابن اسباب بازیهای استاندارد و مناسب سن کودکتان در اختیارش قرار دهید.
 هرگز به کودکتان اجازه ندهید با اسباب بازیهایی که از کیفیتشان آگاه نیستید بازی نماید. در لوله های آب نیز سرب می تواند وجود داشته باشد. از آنجایی که در قدیم از لوله های سربی برای انتقال آب به خانه ها استفاده می شد، نوشیدن آب لوله کشی می تواند باعث بروز مسمومیت سربی در کودکان گردد.
در این میان آب خارج شدده از شیر آب گرم می تواند حاوی سرب بیشتری باشد. در صورتیکه لوله کشی منزل شما قدیمی است فقط از آب سرد برای شستشو و ریختن در غذا استفاده کنید.
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید