مهمترین علت اسهال کودکان 2 تا 5 ساله چیست

دکتر حمیدرضا بادلی

view

اسهال کودکان 2 تا 5 ساله

از مهمترین علل اسهال مداوم در سنین 1 تا 4 سالگی است . این نوع اسهال اغلب خوش خیم می باشد و با رشد کودک بهبود می یابد. اغلب این کودکان در طی روز 2 تا 3 بار اسهال آبکی یا حرکات روده ای (دفع مدفوع) دارند. البته گاهی این تعداد به 8 تا 10 بار هم می رسد . مدفوع آنها بدبوتر و کمرنگ تر از حد معمول است. اغلب قطعاتی از غذا مانند ذرت و یا هویج جذب نشده در آن دیده می شود. درد خفیف شکم ممکن است داشته باشند. اما وجود درد شکم معمول نیست.

اسهال نوپایان و نگرانی های ناشی از آن گاهی باعث ایجاد اختلال در کهنه گرفتن کودک هم خواهد شد.

برای یاد آوری مجدد باید گفت که اسهال نوپایان در سن 4 تا 5 سالگی بر طرف می شود.

علت ایجاد اسهال نوپایان چیست؟

علت واقعی آن ناشناخته است. پس از مصرف، غذا در معده به قطعات کوچک ، در روده های کوچک مواد جذب و در روده بزرگ آب آن گرفته می شود و در نهایت مدفوع شکل می گیرد. در اسهال نوپایان ممکن است نوعی عدم تعادل بین مایع، فیبر مواد غذایی و مواد قندی غذایی که به انتهای روده می رسند وجود داشته باشد اسهال نوپایان بدلیل عدم جذب غذا که نوعی اسهال بیمار گونه است ایجاد نمی شود. در این موارد کودک مواد غذایی و املاح ضروری بدن را جذب می کند و رشد آنها طبیعی است .

درمان اسهال نوپایان اغلب تغییر رژیم غذایی باعث بهبود اسهال نوپایان می شود .

مواد غذایی حاوی فیبر و مواد قندی زیاد و مصرف آب فراوان باعث تشدید تعداد دفعات اسهال می شود. گاهی مصرف چربی باعث بهبود آن می شود. تاثیر قندها در اسهال نوپایان شیرینی جات و شکر تصفیه شده، نوشابه های گازدار، آب نبات و شکلات و گاها غلات آماده صبحانه از عوامل مهم تشدید اسهال نوپایان است. حتی آب میوه های طبیعی که هم قند طبیعی دارند می توانند باعث اسهال شوند. از بین آنها آب سیب که در آن پروسه تخمیر انجام می شود بیشتر ازهمه باعث اسهال می شود.

بهترین گزینه در این کودکان استفاده از آب و شیر است. اگر هنوز آب نمی خورد سعی کنید معجون های میوه ای را بتدریج با آب بیشتر رقیق تا تبدیل به مصرف آب خالص برسید. مصرف مایعات در اسهال نوپایان مصرف مایعات زیاد هم باعث اسهال بیشتر می شود.

کودکان به آب زیاد 5 تا 8 بار در روز نیاز دارند. اما گروهی از کودکان در حال مصرف مایعات پیوسته هستند. اغلب این کودکان آب را برای راحتی استفاده نمایند تا تشنگی واقعی برای این کودکان مصرف برنامه ریزی یا زمان بندی شده استفاده نمایید یعنی آب به همراه غذا و میان وعده ها استفاده شود و در فاصله های بین آن به او آب ندهید با این روش آب کافی استفاده می شود بدون اینکه دچار کم آبی ناشی از اسهال شوند

مصرف فیبر در اسهال نوپایان با وجود اینکه پزشکان مصرف فیبر را برای سلامتی مفید میدانند اما کودکان تحمل مصرف فیبر زیاد از حد را ندارند. این فیبر در غلات صبحانه ، یعنی از میوه ها و سبزیجات مانند انگور، کشمش، نخودها و ذرت شیرین وجود دارند.

مصرف چربی در اسهال نوپایان چربی ها بدلیل ایجاد کاهش سرعت حرکت روده ها تاثیر خوبی در اسهال این کودکان دارند . مصرف موادی که چربی زیادی دارند مانند ماست، بستنی و خامه پر چرب در انتهای هر وعده غذایی بسیار مفید می باشد اگر کودکی تمایل به مصرف شکلات داشت به مقدار کم و در انتهای هر وعده غذایی مصرف شود و بین وعده ها استفاده نشود.

آیا کودکی که اسهال نوپایان دارد همیشه باید این نوع رژیم را رعایت نماید؟

مصرف غذای کم فیبر و پر چرب در زمانی که اسهال شدید می شود لازم است و باید دانست این اسهال در 4 تا 5 سالگی از بین میرود .اما اگر کودکی سن بیش از 5 سال داشت و باز هم اسهال ادامه یافت در این مرحله توصیه مصرف کمِ فیبر توصیه ولی تاکید به مصرف چربی زیاد و جود ندارد.

اگر رژیم یاد شده جواب ندارد

اگر بعد از رعایت یک ماه از رژیم غذایی هنوز تعداد مدفوع او بیش از 2 بار بود باید او را نزدیک پزشک متخصص کودکان برای ویزیت ببرید .

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

متخصصین

حمیدرضا بادلی

حمیدرضا بادلی

فوق تخصص کلیه کودکان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید